15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ve Seferberlik Tetkik Kurulu
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 02 Aralık 2020, 00:01:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ve Seferberlik Tetkik Kurulu  (Okunma Sayısı 4088 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Batut
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 4« : 22 Temmuz 2016, 14:51:38 »

Her şeyden önce bunların araştırma ve kendi yorumlarım olduğunun bilincinde olun. Eksik veya yanlış bilgiler olabilir.

15 Temmuz 2016’da TSK tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi senaryolarını herkes farklı şekilde yorumladı. Peki, bu girişimi kim yaptı?
Elimizde 3 ihtimal bulunuyor. Bunlardan başka 1 seçenek daha var ama ülkenin büyük çoğunluğu bu 3 ihtimal üzerinde duruyor.

1-(FETÖ/PYD)
2-Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi gerçekleştirdiği bir senaryo
3-Gerçekten TSK’nın yaptığı girişim

Ancak çoğu kişinin düşünmediği bir durum var
“DERİN DEVLET”2. Dünya savaşından sonra Dünya ikiye bölünmüştü. Bir tarafta Amerika, bir tarafta Komünist Rusya. Amerika tarafından 1949’da NATO kurulmuştu. 1955’de ise Rusya tarafından Varşova Paktı kurulmuştu.
Varşova Paktı 1955’de kurulmasına rağmen dönemin sosyalist ülkeleri 1940’larda SSCB ile zaten ikili antlaşmaları bulunuyordu. 1955’de antlaşmalar Varşova Paktı’nda toplandı.
Amerika bu paktan çok korkuyordu. Dünya’da Komünizmin yayılmasından endişe duyuyordu.

1950’de Kore Savaş’ı zaten her şeyin başlangıcıydı.
 
Ayrıca 1950’lerde Fidel Castro, Che Guevara vb. kişiler Amerika’ya bağlı olan Küba’da bir devrim başlattı. Komünizm Amerika’nın dibine kadar gelmişti. Bu devrimin detaylarına girmeye gerek yok. Ancak önemli bir nokta var Che Guevara’nın uyguladığı “Gerilla” taktiği.
Amerika Gerilla taktiğinde halkın savaşlarda nasıl etkili olduğunu görmüştü.
NATO bünyesinde bulundurduğu ülkelerdeki halkın Komünist eylemler gerçekleştirmesi ve yayılmasını istemediği için ayrıca Varşova Paktı işgaline karşı bünyesinde bulundurduğu ülkelerde ki gerilla güçlerine karşı “Gladio” birlikleri kurdurtmuştur. Bu güçler ülkelerde farklı isimlerle anılmıştır. Ayrıca Amerika CIA’yi kurup bu örgütlerin sorumluluğunu vermiştir Türkiye’de ismi “Kontrgerilladır”.SEFERBERLİK TETKİK KURULU (STK)


Türkiye’de “Seferberlik Tetkik Kurulu” adıyla 1952’ Daniş Karabelen önderliğinde kurulmuştur. 1965 yılında ismi “Özel Harp Dairesi” olarak değiştirilmiş yarı resmi kurumdur.

NATO’nun, Türkiye’yi kabul etmesinin en büyük amacı Sovyet tehlikesine karşı Türkiye’nin tampon bölge olarak kullanılmasıydı. Eğer SSCB, Türkiye’ye savaş açarsa NATO, Türkiye’ye yardım etmeyecekti. Türkiye Sovyet tehlikesine karşı tek başına savaşacak ve Türkiye savaşı kaybetmeye doğru giderse STK tarafından Küba’da gerçekleştirilen devrim gibi, halk örgütlenip Gerilla taktiği uygulanacaktı.

1952’de ABD'ye özel harp kurumları strateji eğitimi için 16 subay gönderildi. Bu isimlerin arasında çok çarpıcı isimler var.
Bunlar Alparslan Türkeş, Turgut Sunalp, Daniş Karabelen, Ahmet Yıldız, Mucip Ataklı, Suphi Karaman, Faruk Ateşdağlı, Refik Tulga gibi isimler.

Peki, neden önemli isimler bunlar?

27 Mayıs 1960 darbesi 37 düşük rütbeli subay tarafından gerçekleştirildiği biliniyor. Darbeden sonra 37 düşük rütbeli subay ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı, Cemal Gürsel'in oluşturduğu Millî Birlik Komitesi tarafından ülke yönetimine geçmiştir. Milli Birlik Komitesi’nin üyeleri arasında Amerika’ya eğitime giden askerlerde bulunuyordu. Ayrıca Amerika’ya giden 19 subay Türkiye’ye geri döndükten sonra orduda NATO görevlerinde bulunmuşlardır.

Ülkenin bu örgütten ne zaman haberi oldu?

1974 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Semih Sancar Başbakanı ise Bülent Ecevit. Semih Sancar örgüt için örtülü ödenekten 1 milyon dolar istiyor. Ecevit bu paranın ne için istendiğini sorduğunda, Genelkurmay Başkanı “Özel Harp Dairesi” için istediğini söylüyor.
Ecevit, şimdiye kadar dairenin giderleri nerden karşılanıyordu diye sorduğunda. Gizli bir ödenekle ABD tarafından karşılandığı cevabını alıyor. Özel Harp Dairesi’nin nerde bulunduğunu sorduğunda “Amerikan Askeri Yardım Heyeti ile aynı binada” yanıtını alıyor.
Ecevit: “Öyle bir resmi dairenin, o zamana kadar adını bile duymamıştım. Bütçeye baktırdım, bütçede de Özel Harp Dairesi kuruluşunun adının geçmediğini gördüm. Bunun üzerine bu kurum için bilgi istedim ve dönemin Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık’la birlikte, Başbakanlık Ofisi’nde brifing aldım. Hasan Esat Işık’la duyduklarımız karşısında dehşete kapıldık.” Diyor.

Neden Türkiye’ye para yardımı kesilmişti?

Buna çok fazla yorum getirilebilir. Ancak bana göre “1974 Kıbrıs Barış Harekâtı” paranın neden kesildiğine sebeptir.

Sonra ne oldu?

1990’lı yıllara gelindiğinde SSCB’nin yıkılması, Dünya’da komünizmin azalması ve Dünya’da bulunan örgütlerin deşifre olmasıyla bu örgütler kapandı. Ancak tek bir yerde kapanmadı “Türkiye”.

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimiyle Bağlantısı 

Özel Harp Dairesi şuan Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı olarak çalışmaya devam ediyor. Ama darbe sırasında o binada çok ilginç olaylar oluyor.
Şehit Astsubay Ömer Halisdemir, darbe sırasında Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurup öldürüyor. Semih Terzi’nin ölümünden sonra tabir-i caizse cuntaya darbe oluyor. Basında Semih Terzi’nin darbe için kilit isim olduğu konuşuluyor.

Ayrıca internette şuana kadar 5-6 tane askerlerle ifade videosu çıktı bu videolardan bir tanesi bu olay için çok önemli.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oteline baskın yapan ekipteki bir asker ifadesinde “Muharebe Arama Kurtarma” timinde olduğunu söylüyor.
Erdoğan’ın oteline baskın yaptıktan sonra ormana kaçan Özel Kuvvetler ve MAK timlerine operasyon sürüyor. Buranın önemli noktası MAK timleri, Özel Kuvvetlere bağlı bir birliktir.

Konulardan nasıl bağlantı kurulabilir?

Öncellikle yorumu kendiniz yapacaksınız. Darbenin şuanlık kimin tarafından yapıldığını bilemeyiz ama biraz bilgi daha verip kendi yorumlarımı yapayım.

STK ve ABD

1-STK için, Amerika’ya eğitime giden 19 isimden Alparslan Türkeş hariç hepsinin solcu olduğu. Askerlikten emekli olduktan sonra, sol partilere, hatta komünist partilere üye olup parti kurduğu biliniyor.

2-Meral Akşener’in bir sözü vardır. NATO istemedikçe ülkede darbe olmaz diye.

3-1993-1996 yıllarında Başbakanlık yapmış Tansu Çiller’in bir sözü vardır. “Başbakan olunca anladım, Türkiye’yi Başbakan yönetmiyormuş.”

4-Darbe günü İncirlik üssünde hareketlilikte yaşanmıştı. Elektrikler kesilmiş, İncirlik’ten araç çıkmaması için yollar kapanmıştı.

5-STK’nın Türkiye’de hala faaliyete olduğunu düşünüyorum. 6-7 Eylül olayları, Çorum olayları, 1 Mayıs 1977 katliamı gibi olaylarından sonra en sonra 19 Aralık 2009 Bülent Arınç’a suikast girişimi sırasında ismini duyduk. (Arınç’ın bakan olduktan 6 ay sonra bu olayın olması ayrı bir konu)

6-Türkiye’nin Rusya ile yakın zamanda kurduğu ilişkiler iyi gittiği için ABD tarafından STK’nın düzenlediği bir girişim olabilir. Amerika Türkiye’nin gözünü korkutmak ve uyarmak için bu işi yapmış olabilir. Sonuçta Gerillanın amacı devleti yıkmak değil zarar vermektir.

7-Ülkü Ocakları 1960'lı yılların sonunda,  üniversitelerde yükselen komünizm ve sol hareketlere karşı olarak kurulmaya başlanmış bir vakıf. Ülkü Ocakları’nın kuruluş amacının da kontrgerilla faaliyetler için olabileceği düşünülüyor.


8-STK’nın başında şuan kim var bilemeyiz Fethullah Gülen bile olabilir. Eğer Gülen varsa, Erdoğan son zamanlarda Gülen’e rest çekip, bu örgütü kapatmak için uğraşmış olabilir. Darbe sonrasında 100 bin kamu personeli görevden alındı ve alınmaya devam ediyor.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ve AKP

1-Erdoğan’ın yazdığı bir senaryoda olabilir malum başkanlık istemesi,  popülaritesini arttırmak istemesi vs.

2-Erdoğan’ın kendimce çok zeki olduğuna kanaat getirdiğim ilk olay “2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleridir.” Eskiden cumhurbaşkanını meclis seçiyordu. Cemaatle arası bozulduktan sonra partisinin oy kaybedip, koltuk sayısının azalacağının ama seçimleri kazanacağını biliyordu. Meclise girebilecek muhalefet partileri birleşip meclise sundukları kişi cumhurbaşkanı olabilirdi. Bu yüzden Erdoğan seçimi halka yaptırıp cumhurbaşkanı olmuştur. Bu adamın çıkarları için neler yaptıkları ortada olan bir şey zaten.

3-“Köprüden geçinceye kadar ayıya dayı derler” diye bir söz vardır. Ahmet Davutoğlu’nun FETÖ ile ilgili fazla yorum yaptığını duymadım. Bülent Arınç’ın, Cemaat ve AKP sorunlarından sonra Erdoğan’la aralarının da soğuk olduğu gerçek. Bülent Arınç’ın darbe sonrasında yaptığı açıklamada “Silahlı terör örgütü lafı bir iddianameyle kanıtlanmalı, ete kemiğe bürünmeli diye düşünmüştüm. Silahlı terör örgütünün Fethullahçı olduğunu o gece öğrendim, bana ahmak diyebilirsiniz.” Buradan anlam çıkarmak gerekirse Arınç belki de Erdoğan’a dayı diyor, darbenin bir köprü olduğunu, darbe bitip köprü geçildikten sonra ayıya dönecek olması olabilir. (Tabii başarısız olunca dayıya devam) Ayrıca Erdoğan güçsüzleştiği an, Erdoğan’ı satacak ilk 2 insan Bülent Arınç’la, Ahmet Davutoğlu’dur.

4-Erdoğan cemaat sayesinde başa geldiği dönemden itibaren STK’nın görevini biliyor olabilir. Çünkü AKP, Ecevit döneminden hemen sonra hükümete gelmiş bir parti.

FETÖ/PYD

1-Gerçekten Fethullah Gülen’in, Erdoğan’ı hükümetten düşürmek için TSK’nın içindeki Cemaatçiler ile birlikte yaptığı bir girişim olabilir.

2-1963 yılında Fethullah Gülen askerliğini bitirdikten sonra Komünizmle Mücadele Derneği’nin 2.şubesinin Erzurum’da kurucularından biri. Bu dernek CIA destekli etkin biçimde kontrgerilla faaliyetleri düzenleyen ilk dernek. Bu derneğin isminin geçtiği Kanlı Pazar olayı var.

“16 Şubat 1969 tarihinde İstanbul Taksim Meydanı'nda “ABD'nin 6. Filo'sunu protesto etmek için” 76 gençlik örgütü toplandı. Gösteri yapılmadan önceki günlerde Komünizmle Mücadele Derneği uyarılarda bulunarak halkı tepkiye çağırdı. O gün, diğer bir grup da Beyazıt meydanında taşlı sopalı beklemeye koyuldular. İki grup meydanda karşılaştı. Olaylar sırasında Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan adlı gençler bıçaklanarak öldürüldü.”

3- Çoğu kişi bilir Alparslan Türkeş ile Fethullah Gülen’in arasında ki bağı. Sorunları yoktu. MHP’nin şuan ki tutumu ile Türkeş’in parti başında olduğu Fethullah Gülen tutumu arasında dağlar kadar fark var. Yazıyı okuduysanız bu bağın nedenini anlarsınız.

TSK

Buna ihtimal vermiyorum ama TSK’nın kendi içinde yaptığı bir girişimde olabilir. Darbenin böyle amatörce yapılması en başta bu tezi çürüten düşünce, ama TRT’de okunan bildiride Atatürk ve laiklik kavramları ön plandaydı. Bu dönemde Gazi Mustafa Kemal’e olan saygısızlıkları görüyoruz zaten.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tolga Akgöz
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 661


Kinimizin şiddetiyle gebereceksiniz!


« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2016, 15:38:55 »

Yazdıklarının ne kadar doğru ne kadar yanlış, hangisinin daha gerçekci olduğuna kanaat getiremiyorum çünkü bu konu hakkında kesin bir bilgim, fikrim, tarafım yok. Ama emin olduğum/olmak istediğim tek nokta, TRT'de okunan bildirinin Fetöcular tarafından yazılamayacağı konusudur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Vatan, bize kılıcımızın ekmeğidir.
Batut
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 4« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2016, 16:10:55 »

Türkiye'de olan bütün darbelerin ve muhtıraların hepsinde bildiri olarak Atatürk ve laikliğe olan zarardan yapıldığını söylüyorlardı. Kim bu saçma oyunları için girişimde bulunduysa yine Atatürk ve laikliğin arkasına sakladı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tolga Akgöz
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 661


Kinimizin şiddetiyle gebereceksiniz!


« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2016, 16:48:55 »

Atatürk ve laikliğin arkasına saklanan darbecilerden kastın, sadece 15 Temmuz darbecileri mi, yoksa Türkiye'de yapılan tüm darbeler mi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Vatan, bize kılıcımızın ekmeğidir.
Batut
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 4« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2016, 17:12:12 »

15 Temmuz için söyledim. Ama dediğim gibi bütün darbelerde Atatürk ve laiklik üzerinden gidilmiştir ama şunu söyleyebilirim 80 darbesi için duyduklarım,okuduklarım,konuştuklarımdan sonra Atatürk ve laikliğin arkasına saklansın,saklanmasın yerinde ve gerekli bir darbe olduğunu düşünüyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tolga Akgöz
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 661


Kinimizin şiddetiyle gebereceksiniz!


« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2016, 17:24:39 »

Aynı fikirdeyim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Vatan, bize kılıcımızın ekmeğidir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.214 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.