YEMEN İLLERİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Kasım 2020, 10:52:37


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: YEMEN İLLERİ  (Okunma Sayısı 3080 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Pusat38
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 226


Tanrı Türk'ü Korusun!


Site
« : 26 Haziran 2012, 22:12:29 »

Kandaşlarım geçen yıl şehrimizde (Kayseri'de) her çarşamba sohbetler düzenlenirdi. Ben de kaçırmadan gider oradan bir şeyler alırdım. Sohbet esnasında tuttuğum notlardan bir yazı oluşturdum umarım beğenirsiniz. TTK.

YEMEN İLLERİ

 

Türküler, Anadolu insanının, dertlerini sevinçlerini, acılarını anlatmasında tercümandır. Savaşlarda şehit düşen yiğitlerin, doğal afetlerde can verenlerin, gidipte bir daha dönmeyenlerin arkasından söylenen türkülerin nağmeleri, bir ozanın bazen içi yanık, bir tarafı kırık bağlamasının mızrabında acı acı inlerken bazen de bağda, bahçede çalışan Anadolu kadınının yanık sesinde hayat bulmuş.

Ben bu yazımda sohbet esnasında ilgimi çeken noktalar üzerinde duracağım. Konuya geçmeden önce hocamızın Yemen Türküleri ve Osmanlı Devletindeki Yemen ilini yakından tanımamız için bize tavsiye ettiği birkaç eseri size takdim etmek istiyorum. Mehmed Niyazi’ni “Ah O Yemen”,İbrahim Abdûl Selâm “Yemendeki Bitkiler”, Ali Emiri ”Yemen Hatıraları”,İhsan Süreyya Sırma “Ano Yemendir”,Mustaf Balbay “ Memleketi Yemen” ve Nur Er Uğurlu’nun “Yemen”i.

 1918 yılında Osmanlı Devletinden ayrılan Yemen, bağımsızlığını kazandıktan sonra Batı ülkelerinin sömürgesi haline gelmiştir. Sömürülmekle kalmayıp, İngilizler, Yemenli yöneticileri kışkırtarak orada yaşayan Türklere ve güvenliği sağlayan askerlerimize ciddi anlamda zararlar vermiştir. İsmail Görkem’in verdiği rakamlara bakarsak, Yemen’de vermiş olduğumuz şehit sayısı Çanakkale Savaşında verdiğimiz şehit sayısından fazla. Özellikle 1916-17 yılları arasında Yemen’de etkin olan İngilizler, bu kara parçasının Osmanlı’dan ayrılması için ellerinden gelen her şeyi yapmışlar.  Mustafa Kemal ve Enver Paşa gibi vatanperverler gizlice Anadolu’dan Yemen’e giderek halkı düşmana karşı silahlandırmayı amaçlamışlardır. Fakat Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle Adana’dan sonrası artık Osmanlı toprağı olmaktan çıkmıştır.

Yaklaşık olarak Yemen’de 300 bin Türk askeri şehit olmuştur. Bu yıl oraya yapılan anıt, Yemen tarafından yapılmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılmıştır.   Yemen’de Türk izlerinin olması bizi sevindiriyor. Ayrıca, bize Yemen’i tanıtan kişi, Ruhi Su’dur. Acılar diyarı olan bu taşrayı ilk anlatan kişi de odur.

 İşte bunca yiğidin arkasından yüzlerce ağıtlar yakılmıştır. Askerlerin yaşları 12 ile 36 arasında olması vaziyetin ne kadar acıklı olduğunu gösteriyor. Redif denilen askere iki defa alma eylemi birçok kez tekrarlanmıştır.  Ta Balkanlar’dan Anadolu’ya gelen milletimizin bir bölümü rahat yüzü görmeden Yemen’e savaşmaya gitmiştir. Mihri Ali denen bir yiğit komutan Ruslara karşı göstermiş olduğunu üstün başarıdan dolayı, Yemen’de çıkan isyanı bastırmak için görevlendirilmiştir. Oranın sıcak havasına dayanamayıp Mihri Ali Bey şehit olmuştur. 

Sohbette Yemen Türklerinin Sarıkamış ağıtları ile karıştırıldığından da söz edildi. Özellikle sözlü geleneğin bir parçası olan ağıtların bu değişimden fazlaca hakkını aldığını söyledi hocamız.  Ülkemizde bu Türkleri seslendiren ses sanatçılarımızdan bahsedildi. Sözümü bir Yemen Türküsünün güftesinden bir dörtlük ile bitirmek istiyorum:

“Burası Muş’tur
Yolu yokuştur
Giden gelmiyor
Acep ne iştir…”

 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

O sarayda bulunca tanrılaşan erleri
Artık gözüm arkaya bir daha dönmeyecek.
Hepsi sussa da "Kür Şad" uzatarak elini;
"Hoş geldin oğlum ATSIZ, kutlu olsun!" diyecek.
GurbettekiTürk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 27« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2012, 03:30:32 »

Dogru olan hangisi?

- "Burası Muş’tur..."
- "Burası Huş’tur..."

Bunu iyi bilen varmi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Darıtay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 792


Demir gibi sert, Atsız gibi mert!


« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2012, 04:19:47 »

Dogru olan hangisi?

- "Burası Muş’tur..."
- "Burası Huş’tur..."

Bunu iyi bilen varmi?

Doğru olan huş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Tarihin olağanüstü ve şahane işi,
Kür Şad'ın, Kül Tegin'in, Çağrı Beğ'in ok çekişi..."

Hüseyin Nihâl Atsız
GurbettekiTürk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 27« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2012, 04:40:24 »

Sag ol.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.212 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.