Zazaların Kökeni: Sasani Eşkıyaları
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Ekim 2020, 22:06:59


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zazaların Kökeni: Sasani Eşkıyaları  (Okunma Sayısı 13316 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Horasanlı Türkmen
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 205


Batı'da İskender varsa, doğuda Nadir Şah var...


« : 28 Ağustos 2011, 03:43:02 »Türkoloji araştırmaları son dönemde ilginç derecede ayyuka çıkmış ki, inanılmaz derecede saplantılı ve abuk subuk tezler ortaya sürülmektedir. Anadolu merkezcil tezlerden tutun da, Mu Kıtası saçmalıklarından, Türklüğün bir din olduğu tezlerine kadar gider bu saçmalıklar. Bu tezlerden birisi de, Zazaların Türk olduklarına yönelik tezlerdir. Kazım Mirşan, Haluk Tarcan gibi bunamış, kafayı sıyırmış, andropoza girmiş mantıksızlara göre Zazalar, Anadolu'ya yerleşip benliklerini kaybetmiş Oğuzların kollarından biridir. Kozmopolit, çokkültürlü bir Türk Dünyası yaratmak adına Türkçülük-Turancılık düşüncesini ırkçılıktan-soyculuktan arındırma mantığı güden bu adamlara kesinlikle itibar etmeyiniz.

Gelelim Zazaların köklerine ki, gayet çetrefilli ve Türkiye'de pek tartışmaya açılmamış bir konu olsa gerekir ki açılmasına da pek gerek duyulmamış. Birtakım sağ partilerin geleneğinden gelenlerin Türklüğe yamamaya çalıştıkları bu mahlukatlar, bizzati Hunlar ile harb etmiş olan Sasanilerin Anadolu'daki gereksiz kalıntılarıdırlar. Sasaniler, İran'ı hasbelkader, Perslerin otorite boşluğunda yönetmiş, genetik yapıları ve antropolojik yapıları kürtler ve farslar ile birebir benzeşen bir toplumdur.

Eşkıya milleti olan Zazalar, Sasaniler döneminde 6.yüzılda Hazar Türkleri'nin topraklarında akıl alamayacak derecede yağma, tecavüz ve katliam gibi haysiyetsizce eylemlere girişerek, askeri meşruiyetlerinin de olmadıklarını kanıtlamışlardır. Ağır süvari birimi olan zırhlı "kataprakt"ı kullanan eşkıya ordusundan oluşan bu sözde medeniyet, Bizans topraklarına tecavüz girişimine bulunarak Bizans'ın Ak Hunlardan süvari yardımı talep etmesine sebep olmuştur. 520 senesinde Suriye'nin Kalesi önlerine gelen bu mecusî(ateşperest) eşkıyalar Hun süvarilerinin de yardımı ile ağır şekilde bozguna uğratılarak Küçük Asya'da terör estirmekten alıkonulmuştur.

İslam'ın Arap yarımadasında bir din olarak ortaya çıktığı dönemlerde bile Zazalar, Anadolu'da ve kuzeydeki Türk Kağanlıkları'na yönelik azgınlıklarını durdurmamışlardır. Kutsal kitap Kur'an'da geçen Rûm Suresi de bu eşkıyaların nelere kadir olduklarına delil niteliği taşımaktadır. 7.yüzyılın başında Sasaniler'in mağlup ettiği Bizanslı Heraklius komutasında 10 sene içerisinde daha büyük bir ordu toplanarak, Hazar Türkleri ve Oğuz Türkleri'nin yardımı ile 628 yılının sonlarına kadar Sasanilere ağır kayıplar verdirdiler. Aynı sene içerisinde Sasani kralı 3.Yezdigird suikaste kurban giderek ortadan kaldırılmıştır. 636 senesinde ise Kadisiye Harbi ile Sasanilerin(Zazaların) köküne Araplar tarafından kibrit suyu dökülerek bu mecusi krallık ortadan kaldırılmıştır.

Gelelim Zazaların Anadolu Coğrafyası'na nasıl geldiklerine, ki bu genel geçer bir teori olmaktan uzaktır. Kadisiye Savaşı ile beraber bozguna uğratılmış Zazalar, İran'da Mecusiliğin yok edilmesindense kendi geleneklerini devam ettirmek için izole edilmiş bir coğrafyada varlıklarını sürdürmeyi kendilerine hak bilmişlerdir. Bunun için de Farsî dillerin yoğun olduğu ve İslamî baskının olmadığı bölgelere göç etmişlerdir. Bugün kanı kırık-ırzı kırık kürtlerin Dersim diye adlandırdıkları bölge kılıç artığı bazı Zazaların göç noktalarından birisidir. Dersim, yâni bugünkü Tunceli bölgesindeki Türklerin etki alanı içerisinde Aleviliği kabul ettiklerini bildiğimiz Zazalar, Mecûsi inançlarını gelenek olarak yaşatmayı bilmişlerdir.

Osmanlı içerisinde tahammülkâr bir biçimde özerk bir biçimde varlıklarını sürdüren bu kılıç artığı toplum, 1937'de kürt ayaklanması olarak bilinen Dersim Ayaklanması'nda başı çekmişlerdir. Seyid Rıza ve onun Türk düşmanlığı 1.Dersim Harekatı'nda en ağır biçimde cezalandırılmış, mevcut Türk varlığına tehdit tekabül eden bu varlıklar ortadan kaldırılmıştır. 1980-90'larda Devlet yanlısı gibi görünen bazı Zazalar ise, aşiretlerinin bir bölümünü PKK'ya üst düzey ve eğitimli çıbanbaşıları yetiştirmek için tahsis etmişlerdir. PKK içerisinde yer alan Dr.Ali kod isimli Yusuf Turhallı bunun en bariz örneklerinden birisidir, İmralı'da semizlenen çiftlik domuzunun avukatlığını yapan Aysel Tuğluk bir Zazadır, bölücü örgüt içerisinde bolca dinlenilen sanatçılardan Ferhat Tunç bir Zazadır, DHKP-C'nin fikri tabanında yer almış Metris'in önü adlı sözde sanat harikasını zırıldayan Ali Asker aynı zamanda bir Zazadır. Atatürk'ün partisi olan CHP'yi köklerinden uzaklaştırarak, parti içerisindeki ulusalcıları tasviye eden Kılıçdaroğlu bir Zazadır.

Son sözü Zazaların Türk olmadığını tekrar etmekle bitirmek zorundayız, sayın Rıza Zelyut'un dediği gibi Zazalar Çin'de Türk olan Çu Sülalesi'nden gelmek olmamakla beraber, kaskatı bir İrani yapıdırlar. İranilerin bütün özellikleri olan eşkıyalık, hırsızlık, tecavüz gibi olayları tarih boyunca şevk ile gerçekleştirmişlerdir. Modern zamanların Sasani eşkıyalarını Türk Yurdu'nda barındırmamak Türk'ün başlıca görevlerinden biridir. Bırakın Türklük değerlerini, milli değerleri bile yok sayarak Sasani eşkıyalarını Türklüğe yamamaya çalışanların gerektiği yerde ağızlarının paylarını alması gerekmektedir. Türk bir denizdir, ama ne yazık ki içerisinde bunlar gibi pislikleri de barındırmaktadır. Nasıl bir Deniz, kimyevi atıklar ile kirletilmeye çalışılıyorsa Türklük Denizi de genetik artıklarla kirletilmeye çalışılmaktadır. Zazalar sadece içerideki düşmanımız değil, aynı zamanda tarihi düşmanımızdır da. Ey Türk, topraklarında Sasani eşkıyalara izin verme, dün Ak Hunlar ne ise, Hazarlar ne ise bugün sen de osun!

Horasanlı Türkmen 28.08.2011
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

" Benim ölümüm benim son silahımdır, bu silah dünyaya mert gelip mert gidenlerin silahıdır."

-Babek Hürremiddin-
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2011, 12:32:45 »

Degerli bir makale olmus, görmeyen kör gözlere belki merhem olur....

1980´lerden sonra kürtleri Türklestirmek(!) adina önce güya dagda yürürken cikardiklari "kart-kurt" sesinden dolayi kart-kurt, zart-zurt Türkleri dediler bu tutmadi daha sonra Canakkale´ye kürtlere ait suni mezartaslari diktiler onlarda bu vatan icin savastilar mantigini Türklerin kafasina yerlestirmek icin yine yogun probaganda ile zazalarin Celaleddin Harzemsah zamaninda Anadoluya gelen Türkmenler olduklari sacmaligini yaymaya calistilar, yine 90 lardan sonra kürtlerin Malazgirt´te Türklerle birlikte Bizanslilara karsi savastiklari hikayesini yaymaya calistilar, yine Elegest yazitlarinda gecen "Körtül" kelimesinden yola cikarak kirolarin yazitlarda gecen Türk boyu oldugu sacmaligini yaymaya calistilar...

Birkere aska geldilerya artik bunun ardi arkasi kesilmezdi....Türklügü sulandirmak icin daha da ileri gidip Muhammedin Türk oldugunu, Sümerlerin Türk oldugunu, Romayi kuranlarin Türk oldugunu, Odinden yola cikarak Isveclilerin atalarinin Türk oldugunu, Berberilerin Türk olduklarini, Pomaklarin Türk oldugunu, Ermenilerin aslinda Türk olduklarini, cingene soylu Urdularin Türk olduklarini, cerkezlerin Türk oldugunu, Basklarin Türk olabilecegini, Amazon ormanlarina kadar yayilmis olan Kizilderililerin Türk oldugunu, gercekligi bile kanitlanmamis Mu kitasi sakinlerinin Türk olduklarini....say babam say, saymakla bitmez...

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2011, 15:16:06 »

Öntürk tarihçilerinin bazı bilgilerini faydalı buluyorum, fakat her önüne geleni Türk yapmaları ve özellikle K.rtler ile Ermenilerin Türk olduğunu söylemeleri ise ayrı bir gariplik hatta dengesizliktir. Bu aralar zaten Kültürel bir Türkçülük akımı başladı. Hatta gayri Türklerin müslüman olmamak ve Türk kültürü ile yaşamalarının şartıyla  onları Türk saymak gibi bir saçmalık türedi. Türklüğün bir din olduğunu söyleyenler, Moğolların Türk değil aslında Çinli olduğunu ileri sürenler hatta öz be öz Türk olan Kırgız ve Kazakların TÜrk olmadığını ileri sürenler ne hikmetse K.rtlerin Türk olduğunu dillendirmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ne Mutlu TÜRK Doğana!
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


TÜRKÜZ, ederiz daim iftihar!...


« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2012, 12:16:20 »

Gerçekten çok güzel bir makale olmuş. Söylediklerinde hiçbir tutarsızlık yok. Ama kaynak göstersen çok daha güzel olurdu.
Sağ ol.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Esir iken mümkünmüdür ibadet,
Yatıp kalkıp Atatürk`e dua et,
Senin gibi dürzülerin yüzünden;
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk`e dil uzatma sebepsiz,
Sen anandan yine çıkardın amma;
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz...
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2012, 14:22:13 »

Ne yazık ki bu tür saçmalıkları bana anlatan Türkleri de duymuştum. Ben şunu bilir, şunu söylerim. Zazalar Türk kökenli olsalar bile, artık Türklük şuurunu içinde bulundurmadıkları için Türklüğe ne gıdım katkıları, ne de gıdım bağlılıkları vardır. Alevi olanları ise CHP'ye sırf diğer partilere oy vermemek için oy vermektedir, ve PKK'nın en yüksek mevkilerinde görev alanlar genellikle alevi olan Zazalardır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Balkes
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 39« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2012, 18:42:07 »

Zazalar Kürtler gibi bir Fars milletidir...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkiye Türklerindir
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.254 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.