Irkçılığın Minyatürü Olarak Hemşericilik ve Dernekleşme
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Ekim 2020, 14:19:48


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Irkçılığın Minyatürü Olarak Hemşericilik ve Dernekleşme  (Okunma Sayısı 1815 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« : 07 Şubat 2014, 12:10:10 »

  Uzun zamandır üzerinde düşündüğüm bir olguyu paylaşmaktayım sizlerle. Özellikle büyük şehirlerde, özellikle de Doğu Karadeniz illerinin, ilçelerinin ve hatta köylerinin bir hemşericilik kültürü vardır. Bunların başında yüksek oranda göç veren, Trabzon, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Bayburt, Ardahan, Erzurum, Sivas gibi iller gelmektedir.
 Peki nedir bu hemşeri derneklerinin tam olarak fonksiyonu? Genelde dernek yönetiminde, aidat tutarlarından cebe para indirip bunu çıkar kapısı olarak gören fırsatçılar dışında, derneklerin önemli işlevleri vardır.
 
  Anadoludaki meskeninde, genelde zaten sosyoekonomik durumu düşük olan kimseler, İstanbul'a yerleşmeye başladığında, hiç de kolay olmayan bir başka hayat mücadelesi onları bekliyor olacaktır. Dernekler bir nevi lokal görevi görürler, daha çok insanla tanışılır. Yardıma ihtiyacı olan hemşeriye maddi yardım yapılır. Ev arayan yeni çiftlere, yeni göçlere tanıdıklar vasıtasıyla uygun fiyata ev ayarlanır. Daha da çok, okey taşı dizilir, çaykur satışları patlatılır, memleket kurtarılır, futbol kulüplerinin dertlerine çare aranır, teknik direktörlerin aklına gelmeyecek cevherler bizimkilerin aklına gelir. Okuma imkanı olmayan ama gelecek vadeden çocuklar desteklenir. Kendilerine bir yaşam alanı oluşturulur.

 Cenazelerde düğünlerde yemek verilir. Yakını ölen kişiye maddi manevi destek olunur. Cenaze merasimi alanı boş bırakılmaz.

 Tüm bu sahip çıkma ve faaliyet çizelgesinin önemli bir kriteri vardır. O da kan bağı. Kendinden olanı sahiplenme. İşte Türkçülük fikriyatı da bu temel üzerine şekillenmektedir. O büyükşehri dünya olarak düşünürsek hemşerisi olduğumuz memleketi Turan, bu hayata tutunma mücadelesini de Türk ırkçılığı olarak görebiliriz. Yani kimilerinin iddia ettiği gibi ırkçılık, canavarlık, hitlerlik, mussolinilik, kafa kesme, kan içme değil, gayet doğal bir şekilde, meşru bir hayata tutunma mücadelesidir. Nasıl ki Trabzon/Çaykara ilçesinin A köyünden birinin cenazesi oldu mu B köyünden bir hemşeri, Akçaabatlı bir hemşeri onun cenazesine gidip destek oluyorsa, bizim düşlediğimiz Turan ülkesinde de Kosova'da yaşayan Türk soydaşımız, Uygurdaki çin katliamına karşı savaşacak. Kazakistanlı soydaşımız, Anadoludaki soydaşlarına, pkk ve hükümet tarafından uygulanan soykırıma, ayrımcılığa maruz bırakılan Türk kökenlilerin yanında durup omuz verecek. Trakya da yaşayan soydaşımız, suriye de el kaide ve diğer radikal islamcı arap ırkçısı terör örgütlerine karşı Türkmen soydaşına cephane taşıyacak.
  Karadenizdeki delikanlı, mezhep ayrılığımız var diye Kuzey ve Güney Azerbaycandaki soydaşlarının ermeni ve fars faşizmi karşısındaki durumunu görmezden gelmeyecek. Doğu Anadoludaki muhafazakar Türk, Gagavuz ve Macar soydaşlarının noelini tebrik edecek. Orta Anadoludaki Alevi Türk, Ayasofyanın cami olarak açılması için haçlı dünyasına karşı, Sünni soydaşlarıyla omuz omuza verecek, Sünni soydaşı da Alevi Türklerin zorla asimile edilme politikasına karşı duracak, cemevlerinin camiyle aynı statüye alınması için mücadele verecek. Dünyanın dört bir yanındaki Türkler, ata toprağı Tuva Türklerinin kamlarının sofralarına misafir olarak buyur edilecek, kımızlar ikram edilecek, hatıra fotoğrafları çekilecek.
 Uganda da yaşayan Türk'ün eline çivi batsa Brezilyadaki Türk dahi ortalığı ayağa kaldıracak, kamuoyu oluşturacak, böylece dünyanın hiç bir yerinde Türk aleyhine çalışmaya kimsenin cesareti olmayacak.

  Orda erler, kimi arslan kimi parsın eşidir
  Orda kızlar güneşin kendi, ayın on beşidir.

  dizelerini Kömen isimli şiirde yazmıştı yolbaşçımız. Ben bu tablonun kömen olduğuna inanmıyorum. Galiba merhum Nihal Atsız Beğ'le hem fikir olmadığım yegane nokta bu olsa gerek. Bütün bu saydıklarım hayal olarak kalamaz kalmamalı.
  Gerçek hayatın ta kendisi olmalı. Bunun için sadece ve sadece irade gereklidir. Parayla satın alınmayan, hammadde gerektirmeyen, sadece irade...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 11 Şubat 2014, 13:12:40 »

Kıymetli gözlemlerin bulunduğu bu yazı için teşekkür ederim. Önemlı bir perspektif kazandık.

Pekiyi, sizce, bu mikromilliyetçiliğin zararları var mıdır? Varsa bunlar nedir?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2014, 15:01:14 »

Kıymetli gözlemlerin bulunduğu bu yazı için teşekkür ederim. Önemlı bir perspektif kazandık.

Pekiyi, sizce, bu mikromilliyetçiliğin zararları var mıdır? Varsa bunlar nedir?

 Bence mikromilliyetçiliğin Türkçülüğe zararı şöyle vardır, her şeyden önce Türk ulusu memleketlere göre içinden bölünmüş oluyor. Türkçülüğün işlevlerinden biri de bu bölünmüş pazıl parçalarını tekrar birleştirmektir. Ama yer-yön-yol-iz bilmeyen birisi için, memleketinden ilk defa İstanbul'a göçmüş birisi için de bu dernekler tutunacak bir daldır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.237 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.