Ülkeyi Yöneten Oyun Kuramı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Temmuz 2020, 16:49:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ülkeyi Yöneten Oyun Kuramı  (Okunma Sayısı 2110 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 12 Haziran 2014, 00:06:11 »

Var sayalım ki bir futbol maçındayız. Penaltı kullanacağız. En mantıklı olarak topu köşelere atmak geliyor. Kaleci de şöyle düşünür. Bu köşelere atar ben köşelere atılayım ve topu tutayım. Eğer futbolcu kaleciden daha zeki ise kalecinin kendi üstünden böyle düşüneceğini bilir. O yüzden kendi var sayımlarına göre ortaya atmak en mantıklı hamle olacaktır. Fakat kaleci bu futbolcunun kendi üzerinden hesap yaptığını düşünürse kaleci hareket etmeyecek ve topu ortada bekleyecektir.

İşte oyun kuramı da bunun üzerine kuruludur. Oyunu oynayanlar birbirleri üzerinden hesap yapar ve en iyi hamleyi yapmak için rakibinden bir hamle daha fazlasını düşünmek zorundadır. Eğer çoklu kişiler varsa herkes için en doğru hamleyi yapan strateji kazanacaktır.
Nash dengesi de bununla ilişkilidir. Oynanan oyunun kazananı herkes için karar vericidir. Herkesin seçtiği hamle bir başkasının yaptığı hamleye göre en iyiyi oluşturuyorsa ve bu herkes için geçerliyse bu nash dengesini oluşturur.

Herkese farklı seçenekler de sunulmuş olsa değişen bir şey olmayacaktır. Karar verenler uygulayanlara hükmetmiştir. Hükmedenler oyunda tüm hamleleri düşünenlerden oluşmuştur. Oyunun dahilinde farklı seçenekler, bu seçenekleri seçenler için bir denge için varolmuş olabilir. Dengenin sağlanması çoklu oyuncunun çoklu seçenekle uygunluğuyla varolabilir.

Üç oyuncunun oynadığı, akılda sayı tutma ile ilgili bir oyunun varlığını düşünelim. Oyunun dışındaki herhangi biri bir sayı seçmiş olsun. Bu sayı 1' den 100' e kadar herhangi bir sayı olabilir. En yakın sayıyı seçen kazanacaktır. Birinci oyuncunun 20 dediğini varsayalım. İkinci oyuncunun 60 dediğini varsayalım. Üçüncü oyuncunun seçeceği en mantıklı hamleler ne olabilir?

Eğer ulaşılmak istenen sayı 20' nin altında ise 19' u seçmesi en mantıklı hamledir. 60' ın üzerindeyse 61 demesi gerekecektir. 20 ile 60 arasındaysa 21 dediğini düşünelim. Ulaşılmak istenen sayı 40' tan küçükse kazanacaktır. Büyükse kaybedecektir. 22 yapalım seçtiği sayıyı. O zaman da 41 den küçük olması ve 21 olmaması lazım. Yani aynı miktarda sayılarla uğraşılacak.

Oyunda başa gidelim, birinci oyuncu 20' yi seçmişti. İkincinin mantıklı hareket edip 21' i seçtiğini düşünelim. İkinci oyuncu ilk oyuncunun hamlesine göre en mantıklı hamleyi seçmiştir. Üçüncü oyuncu da 22' yi seçecek ve en mantıklı hamleyi üçüncü yapmış olacaktır. Bu durumda her şey değişecektir.

Çünkü ikinci oyuncunun üçüncü oyuncu dahil olmadan önceki kazanma şansı yüzde 80 iken bir anda yüzde 1' e düşmüştür. İlk oyuncunun oyunu kazanma ihtimali ise değişmemiş yüzde 20 olarak kalmıştır. En mantıklı hamle üçüncü oyuncuda olmaktadır.

Şimdi daha da başa dönelim, birinci oyuncunun 50' yi seçtiğini düşünelim. İlk oyuncu için daha herhangi bir olasılık oluşmamıştır. Eğer ikinci ve üçüncü oyuncu ortaklık kurar ve birinci oyuncuyu devre dışı bırakmak isterse birinci oyuncuya en düşük olasılığı vereceklerdir. İkinci oyuncu 49' u, üçüncü oyuncu da 51' i seçecektir. Böylece birinci oyuncunun oyunu kazanma ihtimali % 1 olacaktır.


Oyun kuramı bu gibi anlaşılsa da bu değildir. Hamleler yapılmadan öncekini esas alır. Yani birinci oyuncunun 20' yi seçeceği düşünülür ve ona göre 21 seçilir. Oyun kuramı işte budur. Hamleler ve strateji. Oyun bizim oyunumuz mu, oyunun kazananı biz miyiz hepsinin cevabını içinde bulundurur. Hamleyi seçemeyen, kaybeder. Savaş da bir oyundur. Oyunun kaybedeni rakibinden bir eksik hamleyi düşünendir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2014, 00:54:15 »

Yani demek istediği şu sözde büyük kıroistanı kurdurmak için abd önce suriye ile savaşmamızı istedi teyyup beceremedi, şimdi kuzey ırak ile deneyecekler, buda olmazsa artık iran mı olur başka bir şey mi olur. Bu kurama göre oyunun sonunda ulaşılmak istenen tek hedef belirlenir bu hedefe gitmek için 20 yol bulunur. Suriye olmazsa ırak ile o olmazsa iran ile o olmazsa başka bir yol bulup Türkiyeyi bir devlet ile savaştırıp bu savaş esnasında eş zamanlı olarak kırocanlarıda isyan ettirerek akılları sıra sözde büyük kıroistanı kurdurmak niyetleri. Planları hem bir ülke savaştırmak hemde ülkede iç karışıklık çıkartmak. Hani eskiden Türk ordusunun yapılanmasında bir kural vardı ordunun savaşma kapasitesi diye  aynı anda 2,5 ordu ile savaşabiliniyordu. Bu 2,5 şu anlama  geliyor 2 tane devlet ile savaşmak ve birde yarım savaş sayılan pkk ile çatışma gibi. Burada istenen 1,5 ile savaştırmak. Gerçi şimdi kuzey ırağa girsek bir bahane yaratıp suriye ilede çatışma çıkartırlar gene 2,5 olur gibime geliyor. Uçuk olucak ama birde iran ile çatışsak. Biriside batıdan gazı yunana verse gerisini siz düşünün.........
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2014, 00:56:01 »

Son kısım biraz uçuk oldu ama, Türkiyenin tek yenilebileceği senaryo bu senaryo(direk amerika veya rusya işgali hariç).
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #3 : 12 Haziran 2014, 01:03:03 »

Keşke işid salakları Türklere saldırmasaydı ve şu konsolosluğa girmeselerdi. Şu işid ile anlaşıp onlar güneyden biz kuzeyden kırocanların ana karargahını birlikte yok etse idik. Sonra onlar(işid) ile anlaşıp orta ırağı onlara kuzey ırağı bize güney ırağıda maliki denilen saçını inek yalamış herife bıraksaydık çok güzel anlaşma olurdu. Ama böyle olasılıkların olabilmesi için tasması amerikada veya başka bir ülkede olmayan gerçek bir milli iktidara sahip olmak lazım. Ama piyasada şu an öyle potansiyelde bir siyasi oluşum yok.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.238 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.