Türkiye - Turkey - Turkland adları ve öztürkçe TÜRKELİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Şubat 2020, 16:33:04


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye - Turkey - Turkland adları ve öztürkçe TÜRKELİ  (Okunma Sayısı 4072 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« : 08 Şubat 2014, 11:21:27 »

Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev, ülkenin adını Kazakeli olarak değiştirmek için harekete geçmiş. Son zamanlarda duyduğum en güzel haberdir bu. Konu hemen Türkiye'nin adına gelmiş ve bunun zamanı geldi diye düşünmekteyim.

Osmanlı, Selçuklu gibi tanımlar biz Türkler tarafından değil, başka toplumların tarihi kayıtlarından ortaya çıkmış kavramlardır, bu isimleri biz vermemişiz. Çünkü, isim verme gereği duymamışız. Tıpkı Doğu Roma imparatorluğu'nu bizim Bizans diye adlandırmamız, roma tarihine ait bir tek kayıtta bile "bizans" adının geçmemesi gibi. Bizim doğu roma'yı "bizans" olarak tanımladığımız gibi, batı toplumları genel olarak Türk yaşayan bütün toprakları, Anadolu'yu, Turchie, Turkei, Turque gibi adlarla belirtmişlerdir. Bir sınır belirtmeksizin bu tanım kullanılmış. Çünkü bir ülkeyi, onun siyasal sınırlarını tanımlamaktan öte, bir coğrafyayı tanımlamak için kullanılmış. Mesela 20.yy başlarına kadar bugün bizim Orta Asya olarak tanımladığımız Turan toprakları, bütün batı, çin ve fars kaynaklarında Turkistan olarak geçer. Yani bir coğrafi bölgeyi tanımlar.

Daha önce birkaç kez bu tanımı kullanmıştım, yeniden belirtme gereği duyuyorum. Cumhuriyet, "yönetim şeklini halka vermektir" kadar basit değildir. Cumhuriyet, geçmiş 1000 küsür yıllık dönemde Türk halkının kanını emen teokrasinin, Türk kimliğini asker ve ırgat, cahil olarak gören totaliterizmin, fars ve arap kültürünü temel alıp karma bir kimlik oluşturmak için kurucu unsur Türk'ü aşağılayıp kenara iten monarşinin anti-tezidir. Adını şanı ve şerefiyle tanımlayabilmiş, Türk adını ülkesine koymuş ve bayrağını dalgalandırmış bir başkaldırıdır. Adını "Türk" olarak belirleme özgüvenini ve dik duruşunu gösteren bir karakter kanıtlamadır. Türkiye Cumhuriyeti, anlamı çok derin ve yoğun bir addır.

Türkiye adı cumhuriyetimizin kurulduğu yıllarda ortaya çıkmadı. Yukarıda belirtilmiş, neredeyse Osmanlı öncesi beylikler dönemindeki Roma imparatorluğu kayıtlarında bile Anadolu kastedilerek "türk ülkesi" anlamındaki Turchia tanımı kullanılmış. Biz Türkler bu 1000 küsür yıllık zaman içinde beylikler, küçük ülkeler, imparatorluklar kurmuşuz fakat hiç birinde Türk adını kullanmayı düşünmemişiz. Hatta bunların çoğuna ad bile vermemişiz. Herbirini karşı taraflar adlandırmış. Bunun siyasal, politik sebepleri çok fazladır. Ayrıca tartışılır. Yeni ülkemizi Türkiye olarak tanımlarken, hem yüzyıllardır kabul görmüş bir geleneği, hem de bilinçlere yerleşmiş bir hazır tanımlamayı kullanmayı tercih etmişiz.

Peki "Turkey" adı nereden çıktı?

Bunun tek sebebi vardır. Kurtuluş Savaşımızda en büyük darbeyi İngiliz Emperyalizminin tepesine indirdik. Osmanlı hanedanını avucunun içine almış, Anadolu'yu kendi aralarında paylaşmış ve Türk varlığını tamamen yok etme planlarını uygulamaya koyan ingilizlerin tekerine çomak sokmamızın sonucudur bu. Tatlı rüyalar gören ingilizlerin yüzüne döktüğümüz soğuk sudur Türkiye Cumhuriyeti. Yüzyıllardır bütün dünya tarihine nam salmış ünlü ingiliz donanmasının boğaz sularına gömülmesinin hıncıdır Turkey adı.

Burada şöyle bir durum var. Sizin adınız başka bir dilde hoşlanmadığınız bir anlama gelebilir. Bunu gurur meselesi yapmak mantıksız. Örnek olarak, Avrupa toplumlarından pek çoğunun etnik kökenine karışan Goth milleti. Hatta bazı latin kaynaklarında Göth diye yazar. Bizim dilimizde ters bir anlama sahip olması o milletin veya toplumun tarihini değiştirmez, değersiz kılmaz. Evet Turkey adı kasıtlı olarak, aşağılama dürtüsüyle verilmiş zamanında. Benim kişisel görüşüm, eğer ingiliz imparatorluğu bir topluma isim takarak hakaret edecek kadar komik duruma düşüyorsa, bundan gurur duymak gerek. Çünkü çok derin ve iz bırakmış yaranın kanıtıdır bu. İnsanlık tarihinde ingilizleri bu kadar çaresiz bırakan millet sayısı yok denilecek kadar azdır.

Fakat burada tartıştığımız şey, Turkey adının veya bizim Türkiye diye kullandığımız tanımın öz Türkçe olmaması. Sonuna -iye -istan gelen tanımlamaları kabul etmeyişimiz. Bu açıdan bakıldığında Türkeli en uygun ve en güzel isim. Yakın zamanda bu konu hakkında çıkan bir tartışmada Turkland ismi önerilmişti. Böyle saçma bir isim olamaz. Ha Turkey, ha Turkland. Türkçe olmadıktan sonra hepsi aynıdır.

(Azerbaycan istisnadır), Kazakeli, Türkeli, Türkmeneli, Özbekeli, Kırgızeli... Böyle gider.

Böyle bir tartışmanın merkezi durumdaki ülkenin Kazakistan olması çok doğru. Sonuçta Nazarbayev'in kendi gürcü beyni arap değil. Beğensek de beğenmesek de, kromozomuna kadar Türk.

Not: Yazı ilk yazıldığında, Göktürk Devleti'nden sonra adında Türk geçen tek devlet olduğu belirtilmişti. Daha sonra uyarılar üzerine bu bilgi doğrusu şekilde düzenlenmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dedem Korkut
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2014, 12:21:46 »

Yazıda yanlışlar var. Birincisi; Türk adını Göktürklerden sonra kullanan ilk devlet Türkiye Cumhuriyeti değil, Memlüklerdir. Memlüklerin resmi adı, ed-Devletü't-Türkiyye'dir. İkincisi, Turkey adında bir aşağılama yoktur. İngilizlerin ülkemizi Turkey diye adlandırmasının Amerika'nın keşfiyle alakalı bir hikâyesi vardır, araştıranlar bilirler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2014, 12:36:52 »

Mümlük devletinin adının "ed-devletü-t türkiyye" olarak geçmesi resmi bir tanımlama değildir. halkın arap, yönetici-askeri sınıfın Türk olması sebebiyle islam coğrafyası tarafından bu şekilde tanımlanmıştır. Mesela aynı şekilde Memlük devleti için "kölemenler" tanımı kullanılmıştır, çünkü "memlük" köle demektir. Fakat her ikisi de resmi anlamda bir şey ifade etmez. O devletin adı "Memlük Devleti"dir. Resmi adı olmadığı halde Türk olarak tanımlanan başka devletler de olmuştur araştırılabilir. Ama tarih kaynaklarını elimize alıp Türk devletlerini sıralarsak Göktürk ve Türkiye-KKTC haricinde Türk ismini göremeyiz.

Turkey adında bir aşağılama olmadığı konusu tartışılır. Şahsen bu konuda alıngan olmadığımı, eğer böyle bir ima veya kasıt varsa bundan gurur duyacağımı belirttim zaten. Binlerce yıllık İngiliz psikolojisini biraz incelediğimizde bir aşağılama dürtüsü var mıdır yok mudur kendini belli eder zaten.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dedem Korkut
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2014, 14:55:11 »

Mümlük devletinin adının "ed-devletü-t türkiyye" olarak geçmesi resmi bir tanımlama değildir.

Aksine yazımda belirttiğim gibi resmi bir tanımlamadır. Dünyada Türkiye adını ilk kullanan devlet de Memlük Devleti'dir. Memlüklerin resmi adı "ed-Devletü't-Türkiyye"dir. Lütfen otağı takip eden kandaşlarımıza yanlış bilgiler vermeyelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #4 : 08 Şubat 2014, 15:06:29 »

Söylediğiniz bilgi doğru olabilir. Eğer kaynak belirtirseniz yazdığımı düzeltirim. Ama mümkünse kaynak Wikipedia gibi şeyler olmasın. Ciddi bir tarihçinin eseri veya arşivlerden çıkmış bir eski belge olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dedem Korkut
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2014, 15:15:03 »

Prof. Dr. Altan Çetin'in eserleri bu konuda kaynak olarak gösterilebilir. Kendisi, Memlükler konusunda dünya üzerindeki sayılı uzmanlardan biridir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2014, 15:17:50 »

Bahsettiğiniz eserlerden birine ulaşmaya çalışacağım. Gerçek anlamda Mümlük Devleti'nin veya Gazneliler Devleti'nin resmi adında Türk ile ilgili bir durum varsa yazdığımı düzeltirim. Uyarınız için teşekkür ederim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dedem Korkut
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2014, 15:20:47 »

Önemli değil kandaşım. Maksadım sizi incitmek veya büyüklük taslamak değildir. Sadece otağı takip edenlerin doğru bilgiler edinmesini istememden kaynaklanıyor. Bugüne kadar mutlaka benim de yanlışlarım olmuştur, ancak otağda kendimizi geliştirip yanlışlarımızı azaltmaya çalışıyoruz. :-)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #8 : 08 Şubat 2014, 15:29:17 »

Teşekkür ederim. İncinmek, büyüklük taslamak gibi şeylerin burada olmadığını biliyorum. Herkes birbirine karşı saygı-sevgi çizgisini bozmadığı sürece tartışmaktan, konuşmaktan, düşünceleri çatıştırmaktan zarar gelmez. Yoksa buranın amacı ne? Her düşünce, her tartışma insana başka kapılar açar, birikimi artırır. Duyarlılığınız için sağolun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bozkırın Ateşi
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 79« Yanıtla #9 : 08 Şubat 2014, 16:51:36 »

Keşke otağda ki her tartışma böyle güzel olsa ...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.078 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.