TÜRKÇE'Yİ DÜZGÜN KULLANALIM!!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 03 Ağustos 2020, 15:50:18


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TÜRKÇE'Yİ DÜZGÜN KULLANALIM!!  (Okunma Sayısı 3456 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Batur Alp
Ziyaretçi
« : 30 Ocak 2010, 18:25:49 »

Dil unsuru, bir topluluğu millet yapan esasların başında yer alan önemli bir kavramdır. Her dil, içinden çıktığı toplumun yüzlerce yıllık birikimlerinden meydana gelmiş, o topluluğa has olan kültürün izlerini taşır. Atsız'ın da makelelerinde bizlere aktardığı gibi, hürriyetini kaybeden bir millet bağımsızlığına er ya da geç kavuşabilir; Fakat, dilini kaybeden bir topluluğun istiklaline kavuşması imkansızdır. Bugün acun üzerinde yaşayan bir çok topluluk öz dilini kaybetmesi münasebetiyle benliklerini yitirmiş, mazisini unutmuş, kültür emperyalizmine maruz kalarak yok olmaya yüz tutmuştur. Güney Amerikalıların Portekizce ve İspanyolca konuşması gibi..

Türk dili de tarihin farklı evrelerinde yabancı kültür akımlarının saldırılarına maruz kalmış, dönem dönem büyük tehlikeler atlatmıştır. Mani dinini kabul ederek, dillerini bu dinin getirdiği yeni terimlere göre uyarlayan Uygur Türkleri bunların ilk örnekleridir. Fakat, bu kültürel yozlaşma sadece Uygur Türkleriyle sınırlı kalmış, diğer Türklerin bu dine girmemesi sebebiyle Türkçe'nin topyekün katledilmesinin önü kapanmıştır.

Etkisi Mani dinine kıyasla ölçülemeyecek kadar çok olan ikinci kültür akımı İslamiyetin kabulu ile baş göstermiş; Türk dili, Arapça ve Farsça sözcüklerin dilimiz içerisine yerleşmesiyle ağır bir tahribata uğramıştır. Türkçe karşılığı varken ısrarla Arapça ve Farsça kelimelerin kullanılması, Türk çocuklarına Arap ve Fars isimlerinin verilmesi milli benliğin unutulmasına, dolayısıyla da soy bilincinin terkedilmesine yol açmıştır. Bazı tarihsel şahsiyetler (mevlana gibi) bu yabancı kültür akımlarının ekmeğine yağ sürerek dilimizin tahrip edilmesine katkı sağlamış, bazı büyük şahsiyetler de (Ali şir nevai, Kaşgarlı Mahmut gibi) bu akımların tehlikelerini sezerek bunların zararlarını anlatan eserler ortaya koymuşlardır. Türkçüler olarak yolumuz, Ali Şir Nevai'nin, Kaşgarlı Mahmut'un yoludur.

Üçüncü olan ve günümüzde de geçerliliğini sürdüren akım, tanzimat dönemiyle başlayıp çağımızda da varlığını sürdüren batı hayranlığının mahsulüdür. Osmanlı'nın son dönemlerinden başlayarak günümüze gelen süreçte, sözde aydın güruh, aydınlıklarının gereği olan toplumu bilinçlendirme ilkesini unutarak Batı'nın kullandığı sözcükleri Türkçe içerisine sokmuş, Türk dili baltanarak büyük hasara uğratılmıştır. Bu sözde münevver tayfası, kimi zaman yazar, kimi zaman da öğretim görevlisi misyonuyla karşımıza çıkmakta, Türk dilinin ecnebi akımların taaruzuna maruz kalmasında taşeronluk görevini üstlenmektelerdir.

Irklar, kan ve dil teşekkülünden meydana gelmiş insan yığınlarıdır. Ne soyumuzu ne de dilimizi bulandırmaya tahammül edebiliriz. Türkçü Turancı Otağ'da dil konusuna bu denli önem verilmesinin nedeni budur. Msn dilinde ileti eklemek ve Türkçe karşılığı mevcutken ısrarla yabancı kelimeler kullanmak (selamın aleyküm gibi), milli ruh yoksunluğundan kaynaklanan yozlaşmışlığın bir ifadesidir. Günlük yaşam içerisinde alışkanlık haline gelmiş olan yabancı kelimelerin istenmeyerek kullanılması doğal karşılanabilir. Hepimiz az veya çok bunu yapıyor olabiliriz. Fakat, Türkçülüğü kitlelere ulaştırmayı hedefleyen bir oluşumun, Kam ağabeyin deyimiyle Türkçülük okulunun, bu tarz noksanlıklara göz yumması söz konusu olamaz. Hele ki genç nesillerin yetiştirilmesindeki önemini dikkate aldığımızda, bu konunun ne kadar ehemmiyet arz ettiğini fark edebiliriz. Otağa ileti eklerken, Türkçülüğün temel umdelerinden birisi olan ''Türkçecilik'' ilkesine uygun paylaşımlarda bulunmak, Atsız'ın yolunda ilerleyen Türkçü adayları olarak hepimizin boyun borcudur.

T.T.K

 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.225 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.