Türk' e özgü eski inanış
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Ekim 2020, 20:25:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türk' e özgü eski inanış  (Okunma Sayısı 1411 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 07 Nisan 2014, 17:11:57 »

Türk inanışı bir arayış içinde doğmamış Türklerin hayat biçimiyle varolmuştur. Fakat hayat şeklinin mi inancı şekillendirdiği yoksa inançlarının mı hayat şeklini belirlediği asla bilemeyeceğimiz tarihi bir sır olarak kalacaktır. Tek bildiğimiz şeyin ise ikisinin de birbirine etki ettiği olacağıdır.

Türklerde tanrıcılık bilinenin aksine evrensel değil, ulusaldır. Türkler Tengri dedikleri zaman Türklerin Tanrısı manasında bir ifade kullanırlar. Bu da Türklerin her özelliğine işleyen tarihi olandan gelmektedir. İster mitoloji olsun ister atasından gördüğü olsun bu şekilde kullanılmıştır. Çünkü Türklerin eski inanışında Türkleri yaratan Tanrı Türk tanrısı kabul edilmekteydi.

Türklerde totemcilik de açıklanması gereken bir başka durumdur ki, bazı Türk düşmanı alçaklar Türklerin inanışına yönelk bir tavır almış bulunmaktadır. Kurta tapan putperest olarak göstermektedir. Halbuki totemcilikte akraba ilişkisi vardır ve kurt ile Türk akraba sayılmaktadır. Kutsal olan Türk ırkı ile akraba sayılan kurt da bu yüzden kutsanmıştır. Burada dikkat edilecek durum, kurt kutsal bir varlıktır ancak tapınılan bir nesne değildir. Kurta tapılmamıştır. Aynı şekilde 'Doğa Kültü' ne göre de doğadaki dağ, taş, gök kutsaldır ancak Türkler hiçbir zaman bir taşa tapmamıştır. İkisi arasındaki fark budur.

Bir de şunu söylemek istiyorum, Avrupa paganizmi ile Şamanizm arasında ve Kök Tengricilik arasında aynı din sayanlar da kurt meselesinde tökezlemektedir. Kurt paganizmde kutsal değildir, ve diğer hayvanlardan ayrı bir yerde değildir. Halbuki Türklerin inanışında bozkurt ayrı bir yerdedir. Türkler kurta tapmamıştır ancak yol gösterici saymış ve sembol olarak yer vermiştir.


Tengri hakanı seçen, ona buyruk veren ve Türk ırkını töreden uzaklaştığı zaman cezalandırandır. Tengri töredir ve tereye karşı gelmek Tengriye karşı gelmek demektir. Türk ırkı da bu bağ sebebiyle töresine her zaman sadık kalmıştır.

Türk inanışında bir de Ata Kültü bulunmaktadır. Atadan kalanlar töre sayılırdı. Ata ruhu zor zamanda gelir yardımcı olurdu. Gençliğe hitabemizde geçen asil kan ifadesi aslında Ata ruhunun bir yansımasıdır. Atayı tanımak ve damarlarındaki kutsal kandan haberdar olmak güç vermek demektir. Belki bir betimleme zoraki bir bağ kurmak olarak görülebilse de Ata kültünün tanımı tam olarak bu şekildedir.

Ata kültünün günümüze kadar gelen izlerine de bakabiliriz. Ata öldüğünde, ruhu uçardı. Boyut değiştirirdi. Günümüzde ölenler için kullanılan dünya değiştirdi ifadesi buradan gelmektedir. Eski Türklerde ölenler için uçmağa vardı deyimi işte bu yüzden denmektedir.

Çin' deki dünya kamuoyundan saklanan Türk piramitleri de Ata kültünün kalıntısıdır. Türklerde önemli kişilerin ruhlarının tekrar geleceği inancı, mezarlarda sembol olarak yer bulmuştur. Bu yüzden piramitler yapılmıştır. Kurt ve ayyıldız sembolleri de Türk piramitlerinde kullanılan diğer sembollerdir. Türk' e ait olan bu yapılar Türk inanışını da yansıtmaktadır.
Diğer kalıntılar için de doğa kültündeki ritüellerden örnek verebiliriz. Türklerde kayın ağacından türeme inanışında dilek dileme şekilleriyle de benzerliklerden bahsedebiliriz. Ağaca bez bağlayıp dilek dilemek eski Türk inanışından kalan bir kalıntıdır. Doğadaki her şeyin bir ruhu olduğu inancına da sahiptir ayrıca. Diğer ögelerin ağaçtan daha aşağı değerlendirilmesi türenilenin kutsallığındandır.


Eski Türk inanışında şamanlar da yer tutmaktadır. Şamanlar Kam olarak bilinir ve din bilginidir. Ayinler düzenler, kağana gerektiğinde bilgi verir, kurban keserdi. Kurban kesme etkinliğinde davullar çalardı ve ayin şaman tarafından yönetilirdi. Kesilen kurban da ya koyun olurdu ya da at olurdu. Kesilen atın başı yenmez toprağa gömülürdü. Şaman Tengri tarafından görevlendirilmiş kimseydi.
Şaman olacak kişinin şaman olan bir soydan gelmesi gerekirdi. Atası şaman olmayan bir kişi şaman olamazdı. Şaman olmak için küçüklükten başlayan bir eğitim gerekirdi. Bir şamanın yanına yerleşen küçük şaman, şamandan bilgileri doğrudan değil izleyerek, yaşayarak öğrenirdi.
Bu öğreti ezoterizm gibi de kabul edilebilir. Bilgi doğrudan değil dolaylı olarak şamanın düzeniyle şamana ait şekliyle verilirdi.


Türk inanışı şamanizmde de Türk' e özgü olanlar vardı. Bunun diğer dinlerden farkı yayılmacı bir inanç değildi. Yani herkes şamanist olsun gibi bir amaç yoktur. Herkesi kabul etmez yani. Bu da misyonerlik gibi kültür yıkıcı bir etkinliği karşı bir felsefe olduğunun kanıtıdır. Kendini tanıtma ihtiyacı bile gütmeyen bir inanışın farklı olanlara karşı bir tutumudur da ayrıca.

Türk inanışında yazılı olana rastlamak zordur. Bu belki coğrafi belki savaşçı bir karaktere sahip ırkın bir ihtiyaç hissetmemesi olabilir. Sözlü anlatım yeterli görülmüştür belki. Göçebelik ve istilacı yaklaşım da buna bir gerekçe olabilir. Mesela ticaretle uğraşmayan bir toplumun kayıt altına alması gereken bir parası, malı olmayacaktır. Bir kavramın somut olarak kullanılması için şartların uygun olması gerekir. Türkler için bu şartlar sağlanmadığı için hissettiklerini ve inandıklarını yazılı olana dökmenmiş olmaları olasıdır.
Göçebe ve savaşçı olan bir ırkın devamlı hareket halinde olması, Türk' ün inandığı şeye ibadeti için bir tapınağa ihtiyaç hissetmemesi de gösterilebilir. Hareket halinde olan ve yer değiştiren bir ırkın sabit olanı yapması çelişkiden başka bir şeyle açıklanamaz. Neden Türklerin tapınağı yok neden yazılı bir metin yapmamışlar demek, böyle bir soru sormak gerekir ancak bunda diretmek ve doğru olanı kabul etmemek mantıklı değildir. Doğru bir değerlendirme için o zamandaki Türk ırkının yaşayışına göre bir sorgu gerekmektedir.


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.242 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.