Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçülerden Öykü ve Makaleler => Konuyu başlatan: Giray-han üzerinde 21 Mayıs 2012, 17:20:47Konu Başlığı: Turan'a doğru giden yolda izlenmesi gereken adımlar.
Gönderen: Giray-han üzerinde 21 Mayıs 2012, 17:20:47
Turan bildiğiniz gibi, acun Türklüğünün tek bayrak altında, tek ülkü yolunda birleşmesi anlamına gelir. Bu hem fikri, iktisadi, ve siyasi bir birliktir.
Yolumuz bu yöndedir. Ama elbette her ülkü gibi, bu da birden bire gerçekleştirilebilecek bir ülkü değildir.
Önceliğimiz ne yönde olmalıdır?
Ülkemizin ve Turan coğrafyasının şu an bulunduğu duruma bakılırısa, bu üç alanda da ciddi bir kalkınma söz konusu olmadıkça, Turan ülküsü eyleme geçirilemeyecektir.
Yapılması gereken şudur:
1-Fikren ve manen Türk'ü kalkındırmak ve hazırlamak:
Biz Türkleriz, Motun Şanyu, Atilla, Çingiz Han, Fatih Sultan Mehmet, Emir Timur gibi büyük hakanların mensup olduğu, diğer ulusların asırlarca maliki olmuş, bilim ve sanat yönlerinde daim ileride olmuş, ve elbette dünya çapında yayılıp, büyük bir coğrafyada tutunabilmiş bir ulusuz.
Bunun bilincinin tüm Türklerde yükselmesi, ve bu bilinç ve istek içerisinde, öncelikle fikren ve manen bir birliğin kurulmasından sonra bir sonraki adıma geçilmelidir.

2-İktisadi birliktelik:
Kaynaklarımızı birlikte, akıllıca kullanmak, bunda öncelik ister. Ama bu yönde de elbette atılması gereken bazı adımlar vardır. Öncelikle Avrupa birliği benzeri bir ekonomik birlik kurmanın faydası olacağı kanaatindeyim. Ama bu yönde de öncelikle atılması gereken adımlar vardır. Çünki üstünkörü kurulan bir ekonomik birlik, üyelerinden birinin batması durumunda, diğerlerini de zora sokar. Bu fikir ve maneviyat birliğine zararı dokunabilecek, ciddi bir durum ortaya çıkarabilir.
Bu ekonomik birliği kurmadan önce, Türk ülkelerinin ayrı ayrı kalkındırılmaları, ve benzeri bir ekonomik seviyeye gelmeleri önem taşır. Sonra ise ekonomik birlik kurulur, ve kaynaklar tamamiyle ortak paylaşıma açılabilir. Kimsenin hakkı yenmez.

3-Siyasi birliktelik:
En son olarak kurulacak bu birlik, Turan ismini alacaktır. Burada tek millet, tek devlet ve tek bayrak felsefesi ile hareket edilecektir.
Bu yönde, ortak bir dil, ortak bir alfabe, ortak bir kültür yaratılma çabaları hızlanacak, ve Türk oymaklarının birbiri ile iyicene kaynaşması sağlanacaktır. Elbette bu yönde olan çalışmalar, eskiden beri süregelen çalışmalar olacaktır, ama siyasi alanda yürürlüğe ancak ve ancak tam siyasi birlikten sonra girebilecektirler.

Ben Turan'a bu basamaklar ile ulaşabileceğimiz kanaatindeyim. Söz sizin kandaşlarım.