Toplumumuzun ırkçılığa bakışı, ırkçı bir toplum muyuz?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Aralık 2020, 03:39:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Toplumumuzun ırkçılığa bakışı, ırkçı bir toplum muyuz?  (Okunma Sayısı 6033 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« : 15 Ekim 2010, 13:42:24 »

Günümüzde ülkemizde soyculuğa karşı bir karşı duruş var. Neredeyse bütün medya araçlarında Irkçılık lanetlenmekte, hatta bir çok kimse karşısındakine “barbarca, vahşice davranma” anlamında  “ırkçılık yapma” demektedir. Irkçı olduğunu açıklayanlar ise katil ruhlu, vahşi insan muamelesi görmektedir. Irkçılık, her zaman bize yabancı olmuş barbar bir akım gibi gösterilmektedir.

Peki acaba ırkçılık hakikaten bize her zaman uzak olmuş yabancı bir düşünce midir? Bu düşünceye kapılanlar yabancı özentisi midirler?

Bunu anlayabilmek için bu düşünceyi ortaya koyanların tezlerine bir göz atalım. Bakın günümüzde halkın en çok baş vurduğu internet ansiklopedilerinden birinde Türkçülük maddesi için ne yazıyor? “Rusya'da 1905 Devrimi'nden önceki günlerde Azerbaycan Türkü ve Tataristan Türkleri aydınları tarafından ortaya atılmış, 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Osmanlı İmparatorluğunda geniş yankı bulmuştur.” Buradan Türkçülüğün 1905 yılında bir gurup Azerbaycan ve Tatar Türkü tarafından icad edilmiş (!) bir şey olduğunu öğreniyoruz. Toplumumuzdaki bir çok kişi de malesef bu görüşte. Türkçülüğü Atatürkle başlatan, Nihal Atsızla başlatan, Ziya Gökalp’le başlatanlar da var. Bu kişilerin hizmetleri tartışılmaz ama peki onlardan eskisi yok mu?

Daha eskisi yok mu, anlamak için gelin biraz gerilere, 700lü yıllarda yazılmış Orhun Yazıtlarına dönelim. Bakınız orada ne diyor: “Türk Oğuz beyleri, millet işitin! Üsten gök basmasa alttan yer delinmese, Türk milleti, ilini töreni kim bozabilir?”

Türk milletinin asaletini, gücünü öven bu sözler Türkçü birinden çıkmamıştırda ümmetçi, komünist, hümanist bir kişiden mi çıkmıştır? Sadece bu söze bakmak dahi iddiaların ne denli gülünç olduğunu göstermiyor mu?

Şimdi bir soru daha akıllara gelebilir. Türkçülüğün çok eski bir ideoloji olduğunu kabul edebiliriz fakat bu, bu görüşün halkımızın kalbine nakşolunduğunu geniş kitleler tarafından adı bilinmeden kabul edildiğini gösterir mi? Irkçılık her zaman Tonyukuk, Bilge Kaan gibi yönetici elitler arasında kalmış bir akım olamaz mı?

Dünya üzerinde hakikaten sadece yöneticiler tarafından kabul olunan görüşler vardır. Mesela Suriye’de ve Saddam dönemi Irak’ında halkın mezhebiyle yöneticilerin mezhepleri aynı değildi. Acaba ırkçılık da bu tarz bir görüş olarak kalmış olabilir mi? Şayet öyle ise en başta söylediğimiz Türkçülüğün gerçekten etkin olma tarihinin çok yeni gösterilmesi doğru olabilirdi.

Peki soyculuğun halka inip inmediğini anlamak için ne yapacağız? Bunu anlamanın en doğru yollu toplumun ortak bilinç altı olduğu düşünülen atasözlerimize ve deyimlerimize bakmaktır.

Şu atasözü size tanıdık geldi mi?
“ Ayıdan post moskoftan dost olmaz.”

Ya da şu deyime bir bakalım:
“Ne Şamın şekeri ne arabın yüzü”

Peki biz Türkler, kargaşa içinde olan bir yer için ne deriz?

“Çingen çalıyor, Kürt oynuyor”

Bu sözler bunlarla da sınırlı değil.
“Çingeneye beylik vermişler; önce babasını asmış”
“Kürt’ten olsa evliya sokma avluya” ve daha niceleri.
 
Peki madem soyculuğa bu denli yakınız Türkçülüğe karşı bu düşmanlığın nedeni nedir? Bunu anlamak için ırkçılığa tepkinin geçmişine bakmak yararlı olur. İkinci dünya savaşı yıllarında ırkçılık Avrupa’da tavana vurmuştu. Bir taraftan Führer (Fürer) denilen Hitler bir taraftan Duce (Duçe) denilen Musolini Avrupa’da ırk üstünlüğü teorilerini destekleyen liderlerdi. Daha sonra bunlara Katana Planı ile dünyayı ele geçirmeye çalışan Japonya da katılacaktı. Bu yıllarda ülkemizde de ırkçılığa hoşgörüyle bakılmaktaydı. Azınıklara karşı alınan Varlık Vergisi işte bu tarihlere rastlar.

Savaşın sonucu büyük ırkçı devletlerin aleyhine dönünce; durum tamamen değişti. Belli bir ırkı olmayan Amerika’nın ırkçı düşmanlarını bertaraf etmesiyle soyculuk düşmanlığı para etmeye başladı. Bunun ülkemizdeki etkisi ise Türkçülüğün ayıp bir şey olduğu inancının yaygınlaştırılması ve büyük Türkçülerin tutuklanmasıydı. Daha sonra Amerika’nın yoğun ırkçılık karşıtı kampanyalarıyla bu günlere geldik. Yoksa at yetiştiricisi olduklarından dolayı soy ıslahını iyi bilen Türkler’in geleneksel olarak Türkçülük düşmanı olmasının akılla bağdaşan tarafının olmadığı açıktır.

Dodurga-Avşar-Eymür

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
KURTKAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 102« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2010, 14:58:27 »

İslam dininin ırkçılığa karşı çıkıp ümmetçiliği aşılaması ve dahası ırkçılığı günah saymasınında etkisi büyüktür.Oysa ki ümmetçiliğin düpedüz arap milliyetçiliği olduğu bu kadar aşikarken. MHP'ninde milliyetçilik adını taşıyan bir parti olmasına rağmen ümmetçiliği savunmasıda çok ilginçtir. Arabın dilinin bile kutsal sayıldığı bu dönem ne yazıkki yavaş yavaş araplaştırmaktadır toplumumuzu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim yegane üstünlüğüm,TÜRK olarak doğmuş olmamdır" MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2010, 15:03:30 »

İslam dininin ırkçılığa karşı çıkıp ümmetçiliği aşılaması ve dahası ırkçılığı günah saymasınında etkisi büyüktür.Oysa ki ümmetçiliğin düpedüz arap milliyetçiliği olduğu bu kadar aşikarken. MHP'ninde milliyetçilik adını taşıyan bir parti olmasına rağmen ümmetçiliği savunmasıda çok ilginçtir. Arabın dilinin bile kutsal sayıldığı bu dönem ne yazıkki yavaş yavaş araplaştırmaktadır toplumumuzu.
Evet, kardeşim. ümmetçilik yapanlar Arap dilini ve adetlerini kutsallaştırarak gizli Arap Milliyetçiliği yapmaktadırlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
TürkcüKasirga
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2010, 15:18:47 »

Gecmiste ve günümüzde yasadigimiz bircok olumsuzlugu acikliga kavusturacak nitelikte öneme haiz bir konu, etraflica "nedenleri" tartisilip her yönü ile irdelenmeli.

Bence irkcilik boyutuna varan atasözlerine ragmen, Orkun anitlarinda Türk Milliyetciligi buram buram islenmesine ragmen bugün milletimizin "irkciliga=kavmiyetcilige" kötü gözle bakmasinin nedenini Yunus Emrelerde, Haci Bektasi Velilerde, Mevlanalarda aramak lazimdir. Nitekim; "yaradilani severiz yaradandan ötürü" , "her ne olursan ol yine de gel", "72 bucuk millete ayni gözle bakmayan bizden degildir" gibi söylemlerle asirlardir Türk milletinin milli refleksleri tarumar edilmistir, bilinc altina bunlar naksedilmistir. Yüce irkimiz, yine bizden olan (Mevlana haric) sayip sevdikleri saygin kisiler tarafindan mankurtlastirilmistir. Türklük bilincinden uzaklastirilmistir.  

Devlet eliyle (Osmanli, Selcuklu örnegi) sistematik olarak milli duygular törpülenip yok edilmeye calisilsa da bu bir yere kadar basariya ulasir, fakat milli suur kökünden yok edilemez. Isin icine kendinden bilip saydigi kisiler giriyorsa, birde bu kisilere ulvilik, sayginlik sifati yakistirilmis ise orda durum tehlikeli bir hal almaya baslar.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2010, 16:37:58 »

Musolini ırkçılığı bizim anladığımız ırkçılığın gerisinde eski romaya duyulan özlemi ön plana çıkaran biraz daha yumuşak bir ırkçılıktır. Almanya'da ise alınan Wannsee Kararları uyarınca Yahudilerin gaz odalarında yok edildiğini biliyoruz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
İLTERİŞKAĞAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #5 : 15 Ekim 2010, 21:05:10 »

Kayseri'de yaşayan biri olarak örnek vereyim: Şehir, dışarıdan nasıl görünüyor az çok bellidir. Özellikle son sekiz yılda ki başarısı(!) düşünüldüğünde.

Ancak yaşadığım mahallede kürtlere ait işyerlerinden alışveriş pek yapılmamaktadır. Kürt enikleri ilkokullarda bile dışlanmaktadır. Kız ailelerinin aradığı temel nokta, karşı ailenin kökenidir.

Bunlar Kayseri çerçevesinde düşünüldüğünde, Türk halkının ırkçı olduğu rahatça söylenebilir. Yter ki bu güzel duyguyu ateşleyecek bir kıvılcım olabilsin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #6 : 15 Ekim 2010, 21:18:02 »

Balıkesir'de genellikle baskın bir ırkçılık yoktur aslında. Fakat Ege Denizi'ne yaklaştıkça durum değişir. Hepiniz Altınova'da ve Balıkesir'e çok yakın olan Bayramiç'te yaşanan olayları hatırlıyorsunuz. Burada da Kürtler var, ama içten içe bir ırkçılık var onlara karşı. Özellikle kendi okuluma bakmak istiyorum;

Bir Anadolu Lisesi'nde okuyorum. Okulumda oldukça fazla solcu ve Kürt var. Ancak bunlar bize bir şey yapmaya korkuyorlar. Her derste mutlaka onları sinir edecek bir şey yapıyorum. Stalin'in Türkler'e yaptıklarını Demokrasi dersinde anlattım. Öğretmen de bana destek oldu. Burada halk bilinçsizdir ancak bir kavga sırasında Atatürk'e, Türkler'e küfür etti derseniz bir anda olay linçe döner. Ama dediğim gibi, solcu da çok burada. O yüzden önümüzdeki yıllarda Balıkesir-Burhaniye'nin adını öğrenci olaylarıyla, kavgalarla duymaya hazırlanın bence, bu sadece bir gözlem... 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
atilapars
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 190Site
« Yanıtla #7 : 15 Ekim 2010, 21:32:57 »

Konuyu çok güzel özetlemişssiniz.Hepimizin dedeleri , nineleri Türklükleri'nin farkındaydı, saydığınız ata sözleri onlar için birşey ifade etmiyordu, ne olduysa menderes gibi, özal gibi kanıbozuklar çıktıktan sonra oldu, medya kendini ilah zannedip herşeyi idare etme hevesine kapıldıktan sonra bu tarz sözler sanki bizi ifade ediyormuş gibi halkın beynine kazındı.Lakin Atatürk'ün sözündeki gibi genlere yerleşmiş olan kolay çıkmıyor, bazı etkenler bunu tetikliyor ve yine özümüze dönüyoruz.Bu aralar çevremdeki bütün Türkler aynı fikirde gibi, aramızda çok küçük fikir ayrılıkları olsada hepimiz ırkçıyız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ya hepsin ya hiç,Ya TÜRK'sün ya piç..
GökBörü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 112


BİR BOZKURT GÖRÜN BU GECE BİR DE BENİ


« Yanıtla #8 : 15 Ekim 2010, 22:04:37 »

Tüm bilinçli Türkler Irkçı ama bunun adını kötüye çıkarılmış gibi düşünüyorlar. Nazi ırkçıydı... Bununla aynı düşünüyorlar...
İnsanların kafasında bilinen ırkçılık çok farklı bilseler ne olduğunu rahatca ifade edecekler... Her ortamda düşüncemi saklamıyorum... Söylemeliyiz ki bilsinler örnek olursak arkamızdan gelirler.

Esenlikler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ARPAD
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 15 Ekim 2010, 22:29:29 »

Fasizm in özünde irkcilik yoktur italyan fasist düzen boyunca hicbir zaman irkci teori gerceklestirilmemistir, yahudi aleyhtarligi da söz konsu degildir fasist doktrin fasizme hizmet edenleri devletin tebasi olarak görüyordu, bu nedenle bir cok yahudi de karagömleklilere üye olmus fasizm in iktidaar gelmesinde destek vermislerdir.Hitler yükselise gecince ve italya üzerinde de baskisi artinca birkac göstermelik antisemitik kanunlar cikarilmistir hepsi bu kadar bu nendenle irkcilik derken fasizm i bu kategoriden ayri düsünmekte fayda var.

Konuya çok gerçekçi yaklaşmışsınız.Mussolini İtalyasında Irkçılıktan ziyade faşizm düşüncesi ile geriye dönük Roma İmparatorluğu gücünde bir atılım düşünülmüş;Hitler özentisi son derece başarısız toprak kazanımı çabaları olmuş ve Arnavutluk haricinde tüm cephelerde kaybetmiş,son derece başarısız bir rejim özentisi olmaktan öteye geçememiş ve savaş sonunda Mussolini çok kötü bir sonla hüsrana uğramıştır..Neticede İtalya faşizmi Irkçılıktan tamamen uzaktır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.275 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.