TOPLUMU YÖNETMEDE KORKUNUN İŞLEVİ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 14 Ağustos 2020, 17:11:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: TOPLUMU YÖNETMEDE KORKUNUN İŞLEVİ  (Okunma Sayısı 1356 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 30 Mayıs 2014, 13:46:25 »

Bir toplumu bir arada tutmak için yöneticiler belli politikaları izler. Hangisinin doğru olduğu hangisinin yanlış olduğu tartışmaya açık bir konudur. Ancak halkın bir arada tutulması, yapılanların halk tarafından bir engelle karşılaşmaması ve alınan kararların halk tarafından uygulanması için yönetenlerin yönetilenlere hükmetmesi gereklidir.

Bu hükmetmek nasıl olmalı? Gönülleri kazanmak mı, minnet mi, inançlar mı, alışkanlıklar mı, kanunlar mı bu nasıl sağlanacak?

Kanunlar cevabı bile aslında demek istediğimizi anlatamaz. Çünkü bahsettiğimiz şey, kanunların alınması, bir de uygulanmasını gerektirir. Sorumuz alınan kanunların nasıl uygulanmaya geçeceği, nasıl uygulatılacağıdır.

Yeni kararlar, eskinin terkedilmesini gerektirir. Halk eskiye olan bağlılığını atmak zorundadır. Alışkanlıklarını değiştirmek zorundadır. Halka yeni bir şey sunulacaksa ve bunların halk tarafından benimsenmesi isteniyorsa bunun iki yolu vardır:

1- Onlara eskinin kötü yanlarını göstermek ve neden eskinin terkedilmesi gerektiğini açıklamaktır. Ardına da yeni bir seçenek sunulup yeni olanın halka sunulmasıdır. Bu sayede toplum ikna edilmiş olacaktır. Hedeflenen sonuca ulaşılacaktır.

2- Halkı korkutmak ve korkuyla alışkanlıklarını değiştirmesini sağlamak.


Hangisi etkili hangi yol kullanılmalıdır?

Yerine ve zamanına göre iki yol da kullanılmalıdır. İlki insani değerler açısından uygun ikincisi uygun değil diyerek sadece birini kullanmaya çalışmak ve diğerini reddetmek toplumun ileride ayrışmasına neden olacaktır. Çünkü ilk metot iknaya yöneliktir ve herkesin farklı olduğu varsayıldığında herkesin ikna edilmesi imkansızdır. Tek tip insan olmadığına ve biyolojik, sosyolojik, fikriyatta farklılıkların olması bir konunun halkın tamamı tarafından benimsenmesini mümkün kılmayacaktır.
İlk yöntemin uygulanması belki ilk aşama olarak kabul edilebilir. Yetersizdir ama gereklidir. İkinci aşamaya geçilmesi gereklidir. Bu da halkın diğer kalanını, yani ikna edilmeyenleri zorlamaya yönelik bir adım olarak sayılmalıdır. Yani ilk basamak için hedef kitle belli bir kesim iken, ikinci basamakla tüm toplum hedeflenir.

Korku nasıl kullanılır?

Korku iktidarın toplumu şiddetle zorlaması şeklinde kullanılabilir. Burada yönetimdekiler devamlı güçlü ve uyanık olmak zorundadır. Çünkü güçlerine muhtaçtırlar ve güçlerini kaybetmeleri iktidarlarını kaybetmelerine neden olacaktır.
Bu kötü yan, başka yöntemlerin kullanılmasını mecbur kılacaktır. Daha etkili olan bir yönteme yöneltecektir. Korku kullanılcak bir araç olarak kalacak ancak bunun farklı şekillerde kullanılması sağlanacaktır.
Bunlardan biri de halkın farklı konularda korkması ve ortaya çıkan kargaşada kendine güvenecek bir yer aramasıdır. Yani halkın bir arayaş içine girmesi sağlanacak. Bu da halkın kendini çaresiz hissetmesi ile olacaktır. Halkın kendini koruyacağına inandığı güce ihtiyaç hissetmesinin sağlanması halkın baştakilere bağlılığını artıracak ve alınan kararların rahat bir şekilde uygulatılması şeklinde sonuçlanacaktır.

Toplum için mevcut sorunları da bununla örtülecek ve oluşturulan yeni bir sorunla mücadele etmesi, toplumun başka meselelerle uğraştırılması, yeni sorun oluşturanlar için halkın kontrol edilmesi sağlanacaktır. Toplum varolan sorunlarını ikinci plana atacaktır. Bu belki bir savaş tehditi, iç karışıklık, belki ekonomk bir krizin önlenmeye çalışılması belki de bulaşıcı bir hastalık veya doğal afetler olacaktır. Halk uğraştırıldığı bir konu ile yönlendirilecek, ayrıştırılacak ve kontrol edilecektir.


Korku da bu yüzden bir ikna yöntemidir. Şiddet de bu metodun kullanılması için kullanılır. Şiddeti terketmiş ve bağlılığında korku olmayan bir toplumun yönetilmesi bu yüzden imkansızdır. Korku da sevgi gibi, varolması gereken bir duygudur, sadakatin vazgeçilmezidir.

Mergen
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.211 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.