Topal Osman Olayı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Eylül 2020, 09:35:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Topal Osman Olayı  (Okunma Sayısı 4119 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.974


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« : 13 Ekim 2015, 18:07:06 »Topal Osman Ağa, her eylem adamı gibi yerinde duramayan bir karaktere sahipti. Balkan Savaşından, Pontus ve Koçgri isyanlarına dek sürüp giden serüvenler zinciri Lozan Muahedesine doğru birden bire dinince kendini karaya vurmuş balık gibi hissetmeye başlamıştı.

   Lozan muahedesi sırasında Büyük millet meclisinde muhalefet hayli çoğalmıştı. Sıkı muhaliflerden biri de Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey'dir. Ali Şükrü o zamanın şahitlerinden alınan bilgiler doğrultusunda "mutaasıp, saltanatçı ve hilafetçidir". Ali Şükrü Bey Ankara'ya matbaa getirip Tan adında bir gazete çıkarmıştır. Burada da sert eleştiri yazıları yazmaktaydı. Mecliste de böyle ağır eleştiriler yapardı.

   Sert tartışmaların yapıldığı Meclis'in o dönem milletvekillerinden Falih Rıfkı olayla ilgili şu bilgileri vermektedir: "Mecliste sert tartışmalar oluyordu. Bir defasında Trabzon Mebusu Ali Şükrü, kürsüde konuşan Mustafa Kemal'e ağır sözler söyledi. Birbirlerinin üzerine yürüdüler..." Falik Rıfkı Bey'in anlattığına göre Topal Osman bu olaya çok sinirlenir. Gazi'nin muhafızı olan Topal Osman Ağa "tapacak seviyede" Mustafa Kemal'i severdi.

  Topal Osman, Mustafa Kemal Paşa'ya bağlılığını ispatlamak için meclisteki muhalefeti sindirmeyi düşünüyordu. Topal Osman bir suikast planı düşünür. Bu planını en sadık adamlarından Mustafa Kaptan'a açar. Mustafa Kaptan bu plandan ilk başta çekindiyse de bu işi Patronu Osman Ağa istiyordu. Kabul edecekti.

  Topal Osman ertesi günü akşam üstü Mustafa Kaptan'ı yollayarak Ali Şükrü'yü evine çağırtır. Ali Şükrü eve gelir. Geldiğinde sofra kuruluydu. Topal Osman Ağa ile karşı karşıyaya oturdular. Ali Şükrü bey tedirgindi. Tartışmaya girmek istemiyordu. Türkiye'nin en tehlikeli kişileriyle aynı ortamdaydı... Dostâne sohbetlerden, atışmalardan sonra Topal Osman'ın milislerinden biri Ali Şükrü'nün ense köküne sağlam bir yumruk vurdu. Ali Şükrü sağlam adamdı. Bu yumruk onu bayıltmadıysa da sersemletti. Hemen kalktı, önünde duran sandalyeyi kaptığı gibi Osman Ağa'nın adamlarının üzerine vurdu. Bu sırada kulağının arkasında sivri bir bıçak ucunun girdiğini hissetti. Ali Şükrü Bey artık yorulmuştu. Topal Osman'ın adamları hep birlikte Ali Şükrü'nün üzerine atladı. Çökerttiler. Nihayetinde boğularak öldürüldü. Ali Şükrü Bey öldürülürken oradaki arbedeyi evin karşısındaki kahvedekiler duyduysalar da korkudan sesini çıkaramadılar. Kimseye de bir lakırdı edemediler. Tarih 26 Mart 1923'ü gösteriyordu.

 

   Aradan 3 gün geçti. Ali Şükrü Bey'in kardeşi Şevket Bey, o dönemin başbakanı Rauf Orbay'a gidip ağabeyinin kayıp olduğunu bildirir. Rauf orbay derhal arama emrini verir. Jandarmalar, Polis müdürleri, bütün güvenlik kuvvetleri seferber oldukları halde hiçbir iz bulunamaz.

  Sürekli aramalar sonunda Çankaya'nın civarında geçen güvenlik ekipleri yeni kazılmış bir çukurda Ali Şükrü'nün cesedine rastlarlar. Topal Osman Ağa belkide en güvenilir yer olarak Çankaya köşkünün civarını düşünmüştü. Acemice gömüldüğü için sinek sürülerinden ve kokudan bulunmuştu. Ölünün avucundaki kırıl sandalye parçası sayesinde olay netlik kazanmıştı. Bu Topal Osman'ın evindeki kırık sandalyeye aitti.

  Olayı Rauf Orbay Gazi'ye ve Meclis'e duyurur. Gazi meselenin silahla halline emir verdi. Muhafız Kıtası Kumandanı İsmail Hakkı harekete geçirildi. Osman Ağa üzerine varılacağını sezince Çankaya köşküne hucûm ettiyse de köşkte kimseyi bulamadı. Mustafa Kemal Paşa ve Latife Hanım köşkten çoktan uzaklaştırılmıştı.

  İsmail Hakkı ve Topal Osman Ağa'nın adamları kahramanca çarpıştılar. Çankaya'da dehşetli bir müsademe oldu. Muhafız Kumandanı İsmail Hakkı muvaffak oldu. Osman Ağa yaralı ele geçirildiyse de oracıkta başı kesildi. Mecliste sert tartışmalar sürüyordu. Nihayet Topal Osman'ın cesedinin meclis önünde asılması için önerge verildi. Kabul olundu. Pontus ve Koçgri isyanlarını bastıran kahraman Topal Osman'ın başsız vücudu Meclis'in önünde sallanıyordu.

  Ziya Hurşit ve bazı milletvekilleri, Ali Şükrü'ye büyük bir cenaze töreni yaptılar ve cenazesini alıp Trabzona götürdüler.

Topal Osman yaralı ele geçirildiğinde öldürüldüğü için cinayeti tam olarak ne için, kim için işlediği muammadır.  Konuşturulsa belki bugün bilmediğimiz olayın iç yüzü gün yüzüne çıkardı. Tarihçiler bu mesleyi objektif olarak masaya yatırmalı ve bir neticeye varmalıdır.


  Ali Şükrüye de, Topal Osmana da Allah rahmet etsin.
 
                                                                                                            
Ayırgan,
13.10.2015,
Kasımpaşa
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Erlik Tanrıöğen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 870


Nur'dan Rıza aldık.


« Yanıtla #1 : 13 Ekim 2015, 18:34:48 »

Şehit Topal Osman Ağa, devrin kolluk kuvvetleri tarafından yakalandığında kafası haince kopartıldı. Bir muhalifi öldürmüştü. Muhalifler bir kelle istiyordu. Haşa, şehidin başı, kopartılarak gövdesinden ayrı gömüldü.

Sonra idam kararı çıkınca onu mezardan çıkarıp artık asılacak bir boynu kalmadığı için ayaklarından astılar.


Ben bu şehadeti 1944 işkencelerinin başlangıcı olarak görürüm. Rahmetliyi de Boğazlıyan Kaymakamı ardından bilinen ikinci Türkçü şehit.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Tanrıöğen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 870


Nur'dan Rıza aldık.


« Yanıtla #2 : 13 Ekim 2015, 18:46:21 »

Tabii Ali Şükrü Beğ de ayrıca incelenmesi gereken bir tarihi karakter. Muhalif bir kimliğe ve Osmanlı Cihan Devleti'ne yüksek bağlılığı var. Devrin şartları içinde değerlendirmek gerekse de Türkçüler için örnek teşkil edecek yönleri sınırlı. Ahlakçı ve mukaddesatçı bir adam. Mustafa Kemal Paşa'ya ve çevresindekilere bazı konularda eleştirilerde bulunması ne kadar onu kayıtsız şartsız hain yapmazsa; Osmanlı'ya bağlılığı ve ahlakçılığı da aynı şekilde milli yapmaz.

Hesabı artık Tanrı iledir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Tanrıöğen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 870


Nur'dan Rıza aldık.


« Yanıtla #3 : 27 Mart 2016, 15:34:54 »

Şehit Topal Osman Ağa'nın Ali Şükrü Beğ'i öldürmesinin yıldönümü...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.086


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2017, 20:04:46 »

Ruhun şad olsun Atam.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.187 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.