Tanıtımın İşlevi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 18:12:47


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tanıtımın İşlevi  (Okunma Sayısı 2334 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 08 Temmuz 2014, 15:25:29 »

Bir sunucu bir konferansta konuşmacılara reklamın tanıtılması için bir konuşma yapar. Konuşmasının sonunda bir izleyiciye bir kalem verir ve al bunu pazarla der. İzleyici, kalemi alır ve özelliklerinden bahseder. Hem sunucu için hem de diğer izleyiciler için bu tatmin dici değildir. Sunucu gösterecektir pazarlamayı. Bir izleyiciye, ' bu kağıda bir imza atabilir misiniz? ' der. İzleyici de, kalemim yok deyince kalemi uzatır.
Bir filmde geçen bir sahnedir bu.Kötü bir ürünün iyi bir maldan daha çok tutması sunuş şeklinin yeterliliğiyle sağlanır. Ya da kötü bir kişilik, sahip olduğu az sayıdaki iyi özelliği tanıtılarak iyi biri olarak görülebilir. Bu yüzden tanıtımdan bahsedeceğiz.
Bir kişi tanımadığı, bilmediği bir şey hakkında bilgi sahibi olacaksa onun ilk bilgi birikimi onun hakkında yapılmş reklamlardır. Burada reklam deyince, televizyondaki, gazetedeki reklam olarak bakmayın. Bir şey hakkında tanıtılan, dillendirilen her şey bu reklamın içindedir.

Bir şey tanıtılacak. Bu tanıtacağımız bir insan da olabilir, bir ev de olabilir, bir güneş kremi de olabilir, yeni bir spor dalı da olabilir. Her şey olabilir. Biz bir A ürününü ele alalım.


Yazının ilk başında verdiğim örnek ile başlayacağız. Bir şeyin tanıtımı yapılacaksa (bunu biz A ürününü satmak olarak ele alıyoruz örnek için) ilk yapılması gereken ona karşı ihtiyaç hissedilmesini sağlamaktır. Onun eksikliğini hissetmeden bir ürünü satmaya kalkmak başarısızlıkla sonuçlanır. Yukarıdaki örnekte, izleyici kalemi almış özelliklerini sıralamıştır. Ama bu yetmez. Bir ürünü satmak için onun şu özelliği vardır yerine buna ihtiyacınız var hissi verilmesi daha etkili olacaktır. İmza atmak için kaleminin olmaması, bir kaleme ihtiyacı olduğu duygusunu yaratır.

Bu reklamın ilk şartıdır. Önce ihtiyaç.

Bir şeyin reklamı yapılırken ilk algı çok önemlidir. Bu ürün daha önce halk tarafından bilinmiyorsa bu reklam o ürün hakkında halkın ilk bakışı olacaktır. Yanlış bir sunuş, yanlışın üstüne binmiş doğruları da etkisiz yapacaktır. Okey taşlarıyla bir kule yaptığınızı düşünün. İlk basamağı düzensiz yaparsanız üsttekiler düzenli olsa bile bir işe yaramayacak, kule az bir yüksekliğe eriştiğinde yıkılacaktır. Bu yüzden ilk algıya çok dikkat edilmelidir.

Bu A ürününe ait marka daha önceki başka bir ürünü için herhangi bir başarısızlıkla sonuçlanmışsa bu o ürünün ilk algısının kötü-başarısız olarak halka sunmuş olur. Bu yüzden o ürüne ait yapılacak diğer tanıtımlar başarısızlıkla sonuçlanır. O zaman böyle bir geçmiş varsa, yapılacak olan yeni bir tanım ile başlanmasıdır.

Ürüne ait geçmişi de atlattık. Peki bundan sonra ne gelmektedir?


Özellikler

Kandaşlarım, özellikleri ikiye ayırmak gerekir. Herkeste varolan özellikler ve sadece bu ürüne özgü özellikler. Önce herkeste varolan özellikler tanıtılır. Ama vurgu yapılan yer burası olmamalıdır. Asıl üstüne bastırılacak olan, bu ürüne ait özelliklerdir. Bunu da sunarken iki şey yapılmalıdır. Birincisi, bu özelliklerin başka bir üründe olmadığının tekrarlanması, ikincisi de yazımın ilk başında verdiğim örnekteki gibi, bu has özelliklere ihtiyaç hissedilmesinin sağlanmasıdır.


Bunu yaparken karşıdakine devamlı karşılaştığı ama üstünde durmadığı örnekler verilmeli. Bir yara bandı mesela. Sokaktan geçen birine al bunu dersen almaz ama bu kişiye alın size bedava gül dersek, karşıdaki de bedava gülü alırken eline diken batsa, o yara bandını kat kat fazlasına o an için satabilirsiniz.
Bunlar sadece örnektir, mantıklı veya mantıksız. Ama yöntem böyle olmalıdır.

Tabi bunlar yapılırken başka yöntemler de denenebilir. Deneniyor da. Kırmızı iştahı açar, bu yüzden büyük içecek, yemek markaları kırmızıyı kullanır.
Marketlerde, hareketli müzikler çalar, amaç alıcıyı etkilemek daha çok ürünü almasını sağlamaktır.
Bir şey imzalatılacakken karşıdakine acele ettirilir. Bir dershaneye kaydolacak birine, şimdi kaydol. Boş sınıf kalmayacak denir. Ya da, biri araba alacaktır, elimizde yok iki ay sonra getiririz diyerek çok talep olduğu hissi verilmesi. Ya da bir şey satılacak, indirimin son günü gibi taktikler acele ettirilmesini amaçlar.
Bir konuda karar verilecekken yüksek sesli müziklerle kafa karıştırmak
Semboller ile bilinçaltına verilen mesajlar ile ürünü alma duygusu

Tanıtım çok önemlidir. Kötü bir şeyi iyi, iyi bir şeyi kötü gösterebilir. Bu reklamlar önyargıyı belirleyen, oluşturan veya yıkan çalışmalardır. Bir şey başarılacaksa bu reklamla başlar. Kaybettiren de reklamdır.

Türkçü için de reklam önemlidir. Türkçü, eğer Türkçülüğün tanıtımını kendisi yapamıyor, başkalarının yapmasına göz yumuyorsa kaybeder. Çünkü, Türkçü için başkası demek, düşmanı demektir. Kendini tanıtan düşmanı da Türkçülük hakkında iyi şeyler söylemeyecektir. Bu yazıyı yazma sebebim de budur kandaşlarım. Yukarıda verdiğim örnekle bir bağ kurulmasını istedim. Biz bir konuda başarısızsak, geniş kitlelere yayılamıyorsak bunun ardında olan reklamımızın yapılamıyor olmasıdır.

Biz, diğerleri tarafından nasıl görünüyoruz bilmeden, bildiklerimizin de hakkımızdaki yanlış düşüncelerini değiştirip onlara hükmetmeden bir şeylere damgamızı vuramayız. Kandaşlarım bu yazıyı bunun için, yani bir sonraki sorum için yazmış bulunmaktayım. Sorum, başka bir konu içinde olacaktır. İçeriği de, biz tanıtımımızı nerede yanlış yaptık, başkaları tarafından nasıl görülüyoruz, diğerleri Türkçülüğü nasıl biliyor olacaktır. Bu konu önemlidir, çünkü birileri bizi yanlış tanıtmıştır, çoğu da bizi yanlış tanımaktadır. Bu yüzden geniş kitlelere ulaşamadığımızı, altındakinin de önyargıdan başka bir şey olmadığını söylemek istiyorum. Bu konuda herkesten duyarlılık bekliyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.242 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.