Siz Canınız Sıkılınca Ne Yapıyorsunuz?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Kasım 2019, 03:42:47


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Siz Canınız Sıkılınca Ne Yapıyorsunuz?  (Okunma Sayısı 224 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BATURGAN
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 366« : 01 Mayıs 2019, 23:51:32 »

Hep çocukların canını sıkıldığı söylenir oysa her yaştan bireyin canı sıkılabilir. Peki siz canınız sıkılınca neler yapıyorsunuz ve çocukken ne yapıyordunuz?

Can sıkılması olağandışı bir durum değildir. İşten yorulan, eğlenmek isteyen, yapacak iş bulamayan herkesin canı sıkılabilir. Elbette bireyin mütemadiyen canının sıkılması tersliklerin olduğunu gösterir. Olağan olan durumdaysa herkesi canı arada sıkılabilir.

 Sorumuza dönecek olursak verilen cevaplar aşağı yukarı hep aynıdır.  Zamanımızın yetişkinleri çocukken canı sıkıldıklarında ya oyun oynadıklarını ya da aile işlerine yardım etmekten  vakit bulamadıklarını söylüyorlar. Bunlar ekseriyetle köy gibi ufak yerlerde tarım, hayvancılıkla geçinenlerdir. Günümüzde oran olarak daha az olsa da hala bu durum devam eder. Yani günümüzün bir çocuğuna yaşlandığında bu soruyu yöneltseniz yine size vakit bulamadığını söyleme ihtimali vardır. O yüzden bu cevabı es geçebiliriz.

Siz günümüzün yetişkinleri, sizler nasıl çocukken dışarı çıkıp mahalle maçı yapıyorduysanız sizin çocuklarınızda o düşünceyle bilgisayar oyunları oynuyor. Teknolojinin sosyal bağları kopardığını savunuyorsunuz bu yüzden. Çocuklarınızın canı sıkılıyor, tıpkı sizin gibi, ve can sıkıntılarını geçirmeye çalışıyorlar. Sizler çocuğunuza bir zarar gelmesin diye dışarı yollamıyorsunuz ve çocuğunuza asosyal olmaması konusunda nasihat veriyorsunuz. Okulda sosyal sorunları olunca hemen psikologlara koşuyorsunuz. Sonra da tüm suç bilgisayarlara, telefonlara kalıyor. Ya siz çocukken neler yapardınız? Oyun oynardınız. Bunun cevabı aldık zaten başka ne yapardınız? Sanki hiç insan yüzü görmemiş gibi okulda ilk gününüzde utanıp sıkılmadınız mı, arkadaş çevrelerinden hiç mi geri kalmadınız? Çocuklarınızın birer çocuk olduğunu, onların yetişkin gibi davranamayacağını unutuyorsunuz. Burada asıl tehlike olan "çocuğun asosyal olma sorununun" sebebi en son teknolojide aranmalıdır.

 Bu çocukları bir odaya tıkıp ellerine telefon veren sizsiniz. Başınız ağrımasın diye uğraşmak istemiyorsunuz. Tıpkı ana babanızın size yaptığı gibi onları dışarı yollamak istersiniz ancak bu durum günümüzde yavaş yavaş kaybolmaktadır. Mülteciler, artan cinayet, gasp, taciz ve tecavüz olayları sebebiyle göndermiyorsunuz ve ellerine minik bir alet vererek onların kolay ulaşamayacağı sakıncalı ve sakıncasız bir sürü kaynağı önlerine seriyorsunuz.

Bu çocukları bir odaya tıkıp ellerine telefon veren sizsiniz. Başınız ağrımasın diye uğraşmak istemiyorsunuz. Tıpkı ana babanızın size yaptığı gibi onları dışarı yollamak istersiniz ancak bu durum günümüzde yavaş yavaş kaybolmaktadır. Sürekli artan mülteciler; cinayet, gasp, taciz ve tecavüz olayları sebebiyle göndermiyorsunuz ve ellerine minik bir alet vererek onların kolay ulaşamayacağı sakıncalı ve sakıncasız bir sürü kaynağı önlerine seriyorsunuz.

Çocuklarınızı nasıl yetiştirmeniz konusundaki yazılar başkadır. Biz konumuza geri dönelim. Teknoloji günah keçisi değildir. Bunun en iyi kanıtı sizlerin elinizden telefonu düşürmeyip internette sörf yapmanız ve oyun oynayıp etrafınızla ilgilenmemenizdir. Eğer bu aletler sizin çocukluğunuzda olsaydı belli ki durum çok daha vahim olacak. Teknoloji düşmanlığı geçmiş özlem duyan insanların problemidir. Sürekli eskilerden bahsederler ama ellerindeki telefonları alıp bir hafta çocukluklarına göndersek ağlayarak geri gelirler. Günümüz çocuklarını artık ebeveynler değil internet büyütüyor. Bu çocuklar eninde sonunda doğruları öğrenecek ve sizin yarattığınız saçma prangalardan kurtulacaktır. Siz çocukları teknolojiden uzak tutmakla berbat bir iş yapmış olursunuz. O çocuklar büyüyünce ya kendi başına teknolojiye ulaşıp çocukluğunu 30 yaşında geçirir ya da hamal olur. Tabi hamal kalırsa.

Baturgan
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AttilaHunTürk
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.922


« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2019, 01:38:31 »

Eline sağlık Baturgan. Güzel bir çelişkiyi dile getirmişsin. Günümüz anneleri ve babaları çocuklarını dışarıya yollamazlar. Evin içinde kalan velet de ne yapacak ansiklopedi okuyup not tutacak veya haberlerdeki ekonomi bültenlerini izleyip analiz yapacak değil. Açacak bilgisayarı veya alacak telefonu eline oyun oynayacak. Oynadığı oyuna da kendini kaptırınca zombiye dönüşecek. Anneler babalar istiyor ki çocuğu eve kapansîn sürekli ders çalışsın. Bu kafayı sıyırmış ebeveynler olduğu müddetçe zombiye dönüşen veletlerin olması da çok normal.

Hem bu yaşlılar eğer ki çocukluklarında bilgisayarla tanışmış olsalardı eminim ki onlar da birer zombiye dönüşürlerdi. Hatta daha beter olur the walking dead dizisi gerçek olurdu.

Ayrıca dozunu bilmek kaydıyla canımız sıkılınca oyun oynayabiliriz. Ben mesela arkadaşlarla haftada en az bir defa counter 1.6 oynamaya giderim internet kafelere. Kafa dağıtıyor hem. Bazen kafayı başka yönlere çekmek lazım ki devreleri yakmayalım. Bağımlı olmamak kaydıyla tabi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BATURGAN
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 366« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2019, 05:51:41 »

Her şeyden evvel çocuklara gerçek ve sanal arasındaki farkı göstermek gerek. Bunu anlayan çocuk ne asosyal olur ne de teknolojiden uzak kalır. Arkadaşlarıyla bir gün spor yapıp bedenini güçlendirir, diğer gün kafede kantır (şimdi ne oyunlar vardır tabi kantır sadece bir örnek) oynar kafasını dağıtır.

Ancak bunları yaparken yenildiği için hırçınlaşıp millete saldırma ihtimali vardır. Bir ara Metin2, Knight gibi online oyunlar vardı. Veletler okulu asıp bunları oynardı. Sonra işin içine hack, hile, çekememezlik olayları girince birbirini öldürenler bile oldu. Bu tamamen bu işi yapanların avelliği. Bunlar halı saha maçı da yapsa birbirini boğazlar. Çünkü sevgili ana babalar çocuklarıyla hiç ilgilenmezler. Neden ilgilenmezler çünkü herkesin çocuğu çok akıllı, çok çalışkan, çok zeki, saygılı, sevgili yani bütün iyi olan özelliklere haizdir zaten. Çünkü kendileri de öyledir de ondan.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.054 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.