Sıradışı Bir Adamın Hikayesi-ENVER PAŞA
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mayıs 2020, 07:20:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sıradışı Bir Adamın Hikayesi-ENVER PAŞA  (Okunma Sayısı 16663 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.022


« : 04 Mayıs 2014, 18:57:40 »

Dönem dönem vatan haini dönem dönem de kahraman ilan edilen,hakkında iyi kötü her türlü yorum yapılan yaşantısı hatta ölümü ile bile sıradışı olan bir adamın,Enver Paşa'nın hayatını yazacağım az bilgimle.Elimden geldiğimce tarafsız yazacağım,kararı ve yorumu siz verirsiniz.

İlk olarak ilkokulda öğrenmeye başladığımız öğretmenlerimizin öğrettiği şekliyle bakarsak Alman hayranı,1. Dünya Savaşı'na Osmanlıyı sokan başarısız bir komutan.

Sokaktan geçen herhangi birine Enver Paşa kimdir ne yapmıştır diye sorup halkın gözüyle bakarsak da Sarıkamış'ta 90 bin şehit vermemize neden olmuş gereksiz kararlar veren bir askerdir.

Maalesef Enver Paşa ile bildiklerimiz bu birkaç cümleden öteye gitmiyor.Bizlere küçüklükten beri öğretilen Enver Paşa profili böyle çünkü.Konu Enver Paşa olunca aklımıza sadece Sarıkamış gelmesi isteniyor.

Bir nevi bir şahış sadece Sarıkamışla özdeşleştiriliyor sadece başarısızlıkları konuşuluyor.Alman hayranı bir kimliğe sokuluyor.

Bu yakıştırmalarla da her türlü çamur atılmış ve Enver Paşa ile başka bir şeyler konuşulması engellenmiş oluyor.


Sarıkamış hadisesine de 1. Dünya Savaşı'na katılma meselesine de geleceğim yalnız ilk önce Enver Paşa kimdirden başlamam gerek.Bu o zamanın şartlarına göre değerlendirmemize az da olsa katkı sağlar.

Enver Paşa 1880 yılında İstanbul'da doğmuştur.Makedonyalı bir Türk ailenin çocuğudur.Asıl ismi İsmail Enver'dir.
Çocukluğu memur babasının tayinlerinden dolayı farklı şehirlerde geçti.

Daha öğrenciyken Osmanlı birçok cephede savaşlar yapıyor ve topraklar kaybediyordu.Babasının asıl memleketi Makedonya-Manastır'da Sırp ve Arnavut çetelerin isyanları vardı.Tabi bize öğretilen şekliyle siyasi sebeplerden dolayı sadece sırplardan bahsedilir.

1894'de Manastır Askeri Rüştiyesini 1897 Soğuk Çeşme Askeri idadisini tamamlar.1899'da piyade teğmen 1902'de de yüzbaşı olur.

Öğrenci olduğu sırada işgallere ve yabancılara toprak kayıplarına karşı sessiz kalmamış padişah aleyhinde propaganda yapmış bu nedenle sorgulanmıştır.

22 yaşında yüzbaşı olan bu genç asker Balkanlarda olaylar çıkaran Bulgar çetelerine karşı harekatlara katılmıştır.

Daha sonra babasının memleketi Makedonya'daki Koçana'da Bulgar,Arnavut,Sırp çetelerine karşı mücadele etti.Buralarda başarılar kazanan genç asker Tişvik'te Üsküp'de de isyanları bastırdı.

Daha 25 yaşında kendinden üst rütbelilerin alamadığı madalyaları aldı.
1906'da binbaşılığa yükseltildi.

Selanik'te Gümülcine'de de asker olarak görev yapan asker padişaha toprak kayıpları nedeniyle karşı çıkıyordu.İhtilal mücadelesinde de yer aldı.

'Hürriyet Kahramanı' ilan edildi.


1908'de Rumeli Vilayeti Müfettişi,1909'da Berlin askeri ateşesi oldu.

İstanbul'a gelen ve Hareket ordusuna katılan genç asker Balkanlardaki isyancı çetelere karşı mücadelenin de denetleyicisiydi.Şu an Arnavutlukta olan İşkodra'daki Malisör isyanını bastırdı.

İnatçı ,hırslı kişiliği olan genç Enver Balkanların elden çıkacağını söyleyip halkı örgütlemiş,hükümet yetkililerini yoğun çabalarıyla ikna etmiştir.

Balkanlarda isyanları büyük başarılarla bastıran,halkı örgütleyen genç asker İstanbul'a gelişinden iki gün sonra kaybetme olduğumuz bir başka Osmanlı toprağının kazanılması için İskenderiye'ye(Mısır) gitmiştir.

Mısır'ın ileri gelen Arap liderleriyle görüşen ve işgale karşı halkı örgütleyen Enver,oradan Bingazi'ye(Libya) geçer.Libya çölünü aşar ve Tobruk'a oradadan da Aynülmansur'a geçer.Aynulmansur'da askeri karargah kurar.

Balkan savaşının çıkmasıyla Bingazi'den ayrılması gerekmektedir.Acele bir şekilde Balkan savaşına katılması ve vatan toprağını koruması gerekmektedir.


Bunun için de kılık değiştirir ve sivil biriymiş gibi yaparak bir İtalyan gemisine biner gizlice.Brindisi'ye(İtalya) gider oradan Viyana'ya oradan da İstanbul'a geçer.

Mücadele için sessiz kalan sarayı ikna etmeye çalışır.

2. Balkan Savaşına katılır ve Edirne'nin kurtarılmasını sağlar.34 yaşında Harbiye Nazırı olur.Yani o zamanın Genelkurmay Başkanı.Güçsüz düşen orduyu yeniden yapılandırmaya çalışır.

Kafkas Cephesinde başarısızlığı olur.Bu konuya az sonra geleceğim.1918'de Talat Paşa hükümetinin istifasıyla Türkiye'den ayrılır.


Türkiye'den ayrıldıktan sonra Azerbaycan'da devlet kurma çalışmalarına katılır.

Rusya'ya gider ve orada Ruslardan Anadolu'daki bağımsızlık mücadelesine yardım için çalışmalar yapar.
Anadolu'daki bağımsızlık mücadelesine yardım için,silah gönderilmesi için teşkilatlanmaya gider.Bunun benzerini Almanya'da da yapmaya çalışır.

Anadolu'ya geçmek üzere Tiflis'e Batum'a giden bağımsızlık hareketine destek için çabalar sarf eden Enver mücadelenin başarılı bir şekilde gitmesiyle birlikte Buhara'ya(Özbekistan) geçer.

Birçok yer değiştirir Orta Asya'nın birçok toprağına gider ve esir düşer.Sonra kaçar.Gittiği yerlerde halkı örgütler.

Tacikistan'da da ruslara karşı çarpışırken şehit düşer.


Bu Sarıkamış olayı nedir?

Genelkurmay'a göre 60 bin bazı kaynaklara göre 70 bin kimine göre 18-20 bin genel olarak bildiğimiz kadarıyla da 90 bin şehit verdiğimiz talihsiz bir vakadır.

Aynı zamanda ruslardan da 30 bin kayıp olan bir olaydır da.


Tek kurşun atılmadan donarak şehit olunduğu ise tam olarak gerçek değildir.Sarıkamış'ı geçen ordumuz Ruslarla çatışmıştır.

Askerlere kuzeyden yardıma giden ve silah taşıyan gemiler de Rus donanması tarafından batırılmıştır.Bu yanlış bilmiyorsam üç gemiydi.
Hem şunu unutmamak da gerekir ki Sarıkamış o zamanın en soğuk yılını da yaşamaktaymış o zamanlar.

Plan olarak rusları kovalamak ve rusları hiç beklemedikleri bir anda bozguna uğratmak vardı ama başarısız olunmuştu.


1. dünya savaşına Almanların yanında katılma fikri ise sadece Enver Paşa'ya ait değildi.Savaş zaten olacak ve Osmanlı katılacaktı.Savaş o zamanın gereğiydi ve Osmanlı bu savaşın içine istese de istemese de çekilecekti.Bu savaşa katılmakta bir kişiyi suçlamak ne kadar doğru olabilir ki?
Bu adam yaptıkları yüzünden daha doğrusu yapamadıkları yüzünden başarısız ve hayalperest ilan ediliyor.

Bulunduğu çağa göre değerlendirilmiyor.

Savaşlarla dolu olan,devletlerin yıkılıp devletlerin kurulduğu bir zamanda savaş suçlusu ilan ediliyor.

Bulunduğu çağın macera çağı olduğu gözardı edilip maceracı ilan ediliyor.

Etiket yapıştırmak kolaydır tabi ki.Hem de bu çağda.Rahat yerinde olduğu için düşünülmez.Bu rahatlığı yaşamamızda pay sahibi olanlar başarısızlıklarıyla hatırlanır.


Bir komutan bir savaşta başarısız olmuşsa bu onun hain olacağı manasına mı gelir.Tüm hayatı cephelerde geçmiş birinden bahsediyoruz.

Hem 1. dünya savaşına girmekte Enver Paşa'yı suçlu bulma saçmalığına ne demeli.Sanki savaşı Enver çıkarmış gibi bahsediliyor.Balkan savaşını da mı,Trablusgarp savaşını da mı 93 harbini de mi Enver çıkardı peki?

Daha önceden kaybedilen topraklar da mı Enver Paşa'nı suçu.

Peki daha önceden kaybettiğimiz toprakları geri almak için mücadele etmek neden suçmuş gibi gösteriliyor?


Bunu denemek neden suç olsun ki?


İstanbul da fethedilmeden önce onbeş kez kuşatıldı.
Viyana önüne de defalarca gittik.Kim suçlandı?


Peki fethetmek neden hayalperestlik olsun.Atalarımız da dünyayı fethetmek için yola çıkmadı mı,Fatih,Kanuni,Alpaslan,Atilla,Timur da dünyayı fethetmek istemiyor muydu?Peki onlar da mı suçlu hayalperest oldukları için?Enver Paşa hayatını vatan topraklarını korumak için mücadele etmiştir.Türk Birliğini sağlamak müslüman alemini tek çatı altında birleştirmek için mücadele etmiştir.Dünyanın birçok yerinde bu mücadelesini vermiştir.


Benim gözümde bir kahramandır.

Enver Paşa,yaşamı gibi ölümü de destan olan,son nefesini bile asker olarak savaşırken vermiş büyük hayalleri olan sıradışı bir kahramandır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2014, 19:12:05 »

Şad bu başlığa bir ileti atsın, artık 3 gün izlersiniz bizi  Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.022


« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2014, 19:13:18 »

Tartışma başlayacak o zaman  Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Oğuz Şad
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 2.650


Zamanı Tanrı Yaşar!


« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2014, 19:23:26 »

Şad bu başlığa bir ileti atsın, artık 3 gün izlersiniz bizi  Peynir

Yok abi yazacağımız kadarını yazdık zaten, diğer konulara bakarak oradan okusunlar.

Yalnız işin garip yanı ne biliyor musun, ben kaçıncı gidişim oldu bilmiyorum Abide-i Hürriyet'de Enver Paşa'nın kabrine kaç kere gittiğimi, pisliğini temizlediğimi sayamadım. Bu arada hızlı Enverci geçinenlerin bir tanesini görmediğim gibi, Enver Paşa'nın kabrinin yerini bile bildiklerini sanmıyorum.

Boran konuya daha hakim onun yorumlarını alalım Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Töre Konuşunca Han Susar!
Oğuz Şad
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 2.650


Zamanı Tanrı Yaşar!


« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2014, 19:26:53 »

Şad bu başlığa bir ileti atsın, artık 3 gün izlersiniz bizi  Peynir

Kastamonulu Enver Paşa'yı, Makedonyalı yapan adamın yazısına ben ne yorum yapayım, cahillik diz boyu, onun seviyesine mi ineyim şimdi Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Töre Konuşunca Han Susar!
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2014, 19:33:23 »

Boku Borana temizlettir, payeyi kendine al Gülümseme


İşin şakası bir yana Şad, senin Turan ordularının başkomutanı hakkında unuttuğun kadar bizim bilgimiz yoktur buna inanıyorum.

Büyük Türkçü Enver biraz daha yaşasa ermeni piçleri tarafından şerefsizce şehit edilmeseydi belkide Turanın temelini atardı  Sırıt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Oğuz Şad
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 2.650


Zamanı Tanrı Yaşar!


« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2014, 19:35:23 »

Boku Borana temizlettir, payeyi kendine al Gülümseme


İşin şakası bir yana Şad, senin Turan ordularının başkomutanı hakkında unuttuğun kadar bizim bilgimiz yoktur buna inanıyorum.

Büyük Türkçü Enver biraz daha yaşasa ermeni piçleri tarafından şerefsizce şehit edilmeseydi belkide Turanın temelini atardı  Sırıt

İslam orduları komutanı Enver Paşa içiniz rahat edecekse Turan orduları komutanı olsun, sizi mi kıracağım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Töre Konuşunca Han Susar!
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2014, 19:38:15 »

O devirde islam olmayan Türk vardı da Enver ben islamım mı dedi, O zamanlarda Türk islam ile eşdeşleştiriliyordu, zaten osmanlının hakimiyeti altına aldığı toprakların yüzde 80 den fazlası da islam topraklarıydı. Halifeliğin sahibi bir imparatorluğun Başkomutanı hristiyan olacak değidi ya.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Oğuz Şad
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 2.650


Zamanı Tanrı Yaşar!


« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2014, 19:43:54 »

O devirde islam olmayan Türk vardı da Enver ben islamım mı dedi, O zamanlarda Türk islam ile eşdeşleştiriliyordu, zaten osmanlının hakimiyeti altına aldığı toprakların yüzde 80 den fazlası da islam topraklarıydı. Halifeliğin sahibi bir imparatorluğun Başkomutanı hristiyan olacak değidi ya.

Boşuna uğraşma abi yemez, şimdi değil ama sonra belki karalarım birşeyler. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Töre Konuşunca Han Susar!
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2014, 19:47:27 »

O devirde islam olmayan Türk vardı da Enver ben islamım mı dedi, O zamanlarda Türk islam ile eşdeşleştiriliyordu, zaten osmanlının hakimiyeti altına aldığı toprakların yüzde 80 den fazlası da islam topraklarıydı. Halifeliğin sahibi bir imparatorluğun Başkomutanı hristiyan olacak değidi ya.

Boşuna uğraşma abi yemez, şimdi değil ama sonra belki karalarım birşeyler. Gülümseme


Tamamdır Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1] 2 3 ... 6
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.067 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.