Reza Zarrab Meselesiyle İlgili Gerçekler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Kasım 2020, 08:16:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Reza Zarrab Meselesiyle İlgili Gerçekler  (Okunma Sayısı 529 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bozkurt58
Ziyaretçi
« : 05 Aralık 2017, 14:07:10 »

"İhtiyar 15 yıldır ekonomiyi çökmeden ayakta tutuyor. Evet dolar yükseliyor, evet milli varlıklar satılıyor, evet özelleştirme her yeri kaplıyor, evet şirketler her şeyi diri diri yiyor, ama öyle veya böyle bu ekonomi ayakta kalıyor, üstelik de büyüyor. Çoğu kişi de bu iş nasıl oluyor bilmiyor.
Ekonominin ayakta durmasının sebebi "kayıt dışı" ekonomidir.
İlk defa duyanlar için açıklayalım; kısacası el altından, hiçbir kanuna uymadan yürütülen ekonomidir. Her ülkenin bir kayıtlı, bir de kayıt dışı ekonomisi vardır. Kimi ülke dünyaya silah satar, kimi insan satar, kimi uyuşturucu satar, kimi mal kaçırır vesaire vesaire. Sonuç olarak bunu her ülke yapar. Sonuçta devletin kasasına para bir şekilde girer. Siz tv dizilerinde 3-5 kişilik eli silahlı mafya görürsünüz, iki kilo mal satıp cebi doldururlar. Oysa ki en büyük mafya devletlerdir, çoğu kişinin haberi yok.
Neyse,
Geçen yıllarda İran ile Amerika'nın arası baya açılmıştı. Hatta "İran'a askeri müdahale" konuşuluyordu. Amerika, İran'ı yola getirmek için ekonomik ambargo uyguluyordu. "İran'a bir tek çöp bile girmeyecek, bir tek çöp bile çıkmayacak." Kural buydu.
Ancak biz İran ile komşuyuz ve çok yoğun ticari ilişkilerimiz var. Sırf Amerika istedi diye kesip atacak mıyız?
İhtiyar doğal olarak bunu dinlemedi. "Siz yasaklarsanız, ben de el altından ticaret yapar, ambargoyu delerim" dedi. Öyle de yaptı. İyi mi yaptı? Evet iyi yaptı! Memlekete öyle veya böyle para girdi. Sırf ihtiyarın yaptığı bir işe iyi dedik diye bize küfür mü edeceksiniz? Edin, çok da umurumuzda! Çomar deyin, kripto deyin, ne derseniz deyin! Biz Türk devletinin çıkarına olan her şeyi destekleriz. Hükumete düşmanlık edeceğim derken devlete düşmanlık edenler düşünsün!
Bu Reza Zarrab da, İran ile el altından yürütülen yasak ticaretin baş sorumlusuydu. İş adamı kılığında gidip geliyor, Halkbank ile koordine bir şekilde işini yürütüyordu.
Şimdilerde millet bu adama sövüyor. Biz sövmüyoruz! Adam işini yapıyordu. Ayrıca gayet de iyi yapıyordu.
Neyse, bu meseleler olurken, fethullahçı piçler iş fırsata çevirmek istedi. İran'la yasak ticaretin içindeki herkese operasyon düzenlediler. Evlere tek tek girdiler, ayakkabı kutularındaki paraları kameralara gösterdiler. Sonra da medyaya "hükumet yolsuzluk yapıyor, devlet malını işte böyle yiyor" diye duyurdular. Bir yandan da olayın kanıtlarını Amerika'ya uçurup "bakın bunlar sizin ambargoyu deliyor" dediler.
Biz normalde küfretmeyiz ama hakikaten cumhuriyet tarihide böyle bir piçlik daha görülmemiştir.
Hükumet çıkıp açık açık "biz ambargoyu deliyorduk, bunun yolsuzlukla alakası yok" diyemedi tabi. Kem küm ettiler. Bu fethullahçılar da bir taşla on kuş birden vurmuş oldular. Hem de en vurulmayacak yerden vurdular.
İşin özü budur. Hükumet yolsuzluk yapmıyor mı peki? Para yemiyor mu? Hem de alasını! Ancak bu Reza Zarrab olayının bununla hiçbir alakası yoktur.
Muhalif kesim ise davul zurna oynuyor. "Oh ne güzel, ihtiyarın yolsuzluğunu herkes duyuyor, oy kaybedecek" diye. Ulan mesele Türkiye'deki bir yolsuzluk olayı olsa, Amerika niye Reza'yı tutuklasın? Ne alakası var? Hiç mi düşünmüyorsunuz?
Şimdi Reza ötmeye başladı. "Biz İran'a ambargoyu deliyorduk, bunu da bakanlarla ve Halkbank ile yapıyorduk" diyor.
Olayı yıllardır "devlet parası yeme" olarak görenler ise şaşkın! "Ne alaka ya?" diyorlar. İşte bu alaka!
İhtiyar'ın bugün çıkıp "biz ambargoyu delmedik" diye savunma yapması da tam da bu alaka.

Son olarak:
İhtiyar, mesele fethullahçı piçler tarafından açığa çıkarıldıktan sonra, bu işten kazanılan 12 milyar doları Amerika'ya haraç olarak verdi. Şu anki yürütülen davada ise, Reza Zarrab suçu şahsileştirecek. Şahsi cezalar yenecek. Türkiye'de de en fazla bir iki yeni, bir iki de eski bakan aforoz edilecek. Mesele böylece kapanacak."


Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.224 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.