SAĞDA-SOLDA TÜRKÇÜLÜK
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Ağustos 2020, 01:51:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: SAĞDA-SOLDA TÜRKÇÜLÜK  (Okunma Sayısı 9723 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY_hanim
Ziyaretçi
« : 03 Ağustos 2010, 20:49:32 »

Ülkemizde kullanılan garip siyasi terimlerden biri sağ-sol kavramıdır.Sol ve Sağ kavramları Fransız Devrimi’ne ve özellikle de, 28 Ağustos 1789 tarihine uzanır.Kurucu Meclis Versailles Sarayı’nın "Küçük Hazlar Salonu"nda toplandığında,Kral 16. Louis’in veto hakkını savunan üyeler oturum başkanı Mounier’in sağında;böyle bir ayrıcalığı reddederek kayıtsız şartsız millet hákimiyetini sahiplenenler ise solda oturmuşlardır.

Daha sonra basın bu grupları sağcılar ve solcular olarak lanse etmiştir. "sağ" ve "sol" kavramlarının siyaset terminolojisinde ayrışması ve her iki kelimenin de simgesellik edinmesi burada başlar. Oradan da günümüze kadar uzanmıştır.
Bu kavram ülkemizde daha farklı olarak algılanmıştır.Sağcı vatansever,vatanı,devleti ve milleti savunan,Faşistler,solcular ise ezilenlerin,halkların kardeşliğini savunan,vatanı,devleti,milleti bölmeye çalışan devlet düşmanı anarşistler olarak bilinir.
Halbuki ''Sağ'' kavramı dini siyasetten ayırmayan ve bir dinin savunuculuğunu yapan kişileri temsil ederken,''Sol'' kavramı dini siyasetten ayrı tutan,herhangi bir dinin savunuculuğunu yapmayan kişileri temsil eder.
Herhangi bir siyasi akımın savuculuğunu yaptığınızda milletimiz sizi muhakkak bu iki kavramdan birine oturtturur.Sonuçta hangisine yakıştırıldıysanız bir taraf sizi hiçbir zaman sevmeyecektir.Bu da bir milleti bölmenin en iyi yöntemidir.Hani yıllarca ''Vatan Bölünmez'' diyen bizler çoğu zaman vatanı kendi ellerimizle böldük.

Türkçü'yüm dediğimiz zamanda doğal olarak insanlarımız bizi bu kavramlardan birine oturtturur.Kimine göre sağcıyızdır,kimine göre solcuyuzdur.Yani Türkçü olduğum için muhakkak karşı tarafta yer alan Türk'ün gözünde düşmanımdır.Bütünlüğü savunmamın hiçbir önemi yoktur.Bir yeri bölüyorumdur,bir yere hizmet ediyorumdur.Nedense milletimiz bu ruh halinden kendisini kurtaramaz.
Bu açıdan bakarak Türkçülük sağda mı yer alır,solda mı yer alır,yoksa Türkçülük bunlarında üstündemidir,onu ele alalım?
Konuyu ele almadan hangi açıdan bakacağız onu da belirtmekte fayda var.Eğer sağ görüş vatansever,milletsever,devletçi olarak görülüyorsa,evet Türkçülük sağ da yer alır.Ama dini siyasete sokan,bir dinin savunuculuğunu yapan bir anlayış olarak görülüyorsa Türkçülük solda yer alır.

Öncelikle Türkçülük, Türk'ü ve Türklüğü savunur.Onun ilgi alanı sadece budur.Herhangi bir dinin savunuculuğunu yapmaz,onun işi bu değildir.Türkçülük,Türk Irkını bir bütün olarak kabul eder.Türk olana hitap eder ve onu yüceltmek için vardır.Dolayısıyla Şaman,Müslüman,İsevi,Musevi,Budist,Putperest veya işçi,işveren,zengin,fakir, diye ayrım yapmaz.Her Türk gözünde eşittir,güçlüdür,üstündür.

Bu açıdan bakıldığında Türkçülüğün temelinde sol görüş dediğimiz kavram yer alır.Türkçülüğün sistemleştiği ilk yıllarda bütün Türkçüler din olgusunu dışarda tutmayı amaçlamışlardır.Bir tek ilk sistemleyen kişi olan Ziya Gökalp Türkçülüğü ''Türkleşmek,İslamlaşmak,Muasırlaşmak'' olarak açıklamıştır.Bu da gayet normaldir.Çünkü Teokrasi yönetiminden çıkan Türk'e din olgusunu dışarda bırakmak gerektiğini anlatamazsınız.İlk Türkçüler de devrim ve yenilikten yana olan ve Komünizm'in etkisinde olan Yusuf Akçura,İsmail Gaspıralı,Hüseyinzade Ali,Veled Çelebi,Necip Asım gibi isimlerdi.Arap etkisinde olan ve Türk milletine zaman içinde düşman olan padişah sistemine de karşı gelen ilk kişiler ''Jön Türkler'' ve ''İttihak ve Terakki'' idi.

Fakat bu sol görüş zaman içerisinde Türkiye'de Türk düşmanı azınlıkların sığınağı olup Komünizm ile eşleştirilmişti.Halbuki Komünizm=Sol görüş demek, Türkçülük=Sağ görüş demek kadar yanlıştır.Çünkü sağ-sol siyasi bir akım değil, bir noktaya bakışı belli olan kavramdır.Komünizm ülkemize Rus emperyalizminin silahı olarak girdiğinde iş başkalaştı.Ezilenlerin hakları,halkların kardeşliği,devletin ve burjuvanın,dinin yıkılmasını düşünen ve Türk varlığına düşman olan azınlıkların-gayri-Türkler'in silahı olunca Sol görüş Komünizm ile eşit hale gelmiş oldu.Türk'ün sol devrimi,karanlığa,cehalete,düşmanına karşı gelirken ve hürriyetine kavuşmak için çalışırken,bunların sol devrimi,Türk devletini,varlığını yıkmak,sözde ezilen gayrilerin kendi topraklarında hür olması için çalışmaya başladı.

Rusya'nın bu emperyalist tuzağına karşı ABD'nin Türkiye'yi elinde tutmak için başlattığı anti-komünizm adı altındaki emperyalist tuzağı harekete geçirildi.Dini yok etmek isteyen bir anlayışa karşı,''Dincilik'';Devleti yok etmek isteyen bir anlayışa karşı ''Devletçilik'',Milleti yok etmek,parçalamak isteyen bir anlayışa karşı ''Milliyetçilik'', birleştirildi.Bu yeni hareket sağ görüş adını aldı.Zaman içerisinde dini kul ile Tanrı arasında bırakan ve sadece Türk ve Türklük ile ilgilenen Türkçülük,Türk-İslam sentezi şeklini aldı.Karşı tarafta ise Türkçülük-Komünizm sentezi gibi ''Atatürkçülük'' adı altında yer aldı.Sonuçta hem millet,hem Türkçülük,hemde bağrından kopan,onu o yapan oluşum bölünmüş oldu.

Halbuki Türkçülük-Komünizm;Türkçülük-İslam sentezi de saçmadır.Komünizm,Liberalizm,Faşizm,Hümanizm vb. gibi dış kaynaklı siyasi oluşumların Türk Irkına hizmet etmesi söz konusu olmadığı gibi,ayrıca zararı olacaktır.Bu tip oluşumlar Türkçülüğün gerçekleştirilmesi yolunda sadece birer araç olabilirler.Çünkü Türkçülük siyasi bir oluşum değildir,o bir ırkı var eden büyük bir güçtür.O içinde hümanizm,sosyalizm,komünizm,din herşeyi barındırır ama hepsi de sadece Türk'e ve Türklüğe hitap edip,ona hizmet eder.

Türkçülük aynı zamanda Sosyalist yapıdadır.Ülkemizdeki İlk sosyalistler Türkçüdür.Ziya Gökalp,Yusuf Akçura,İsmail Gaspıralı,Hüseyin Nihal Atsız,Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk hepsi sosyalisttir.Çünkü Türk Irkı aynı zaman da bir toplumdur,sosyal bir yapıdır.Onun türesi,kültürü,dili onu oluşturur.Türk Irkını yüceltmek için ,ona hitap etmek için onun sosyal yapısını iyi bilmek,iyi incelemek gerekir.

Din konusunda ise,Türk'e ve Türklüğe hizmet veren Türkçülük,Tüm Türkleri bir kabul eder.Türk,Türk olduğu için Türkçüdür,diğer sahip olduğu olgular onun küçük farklılıklarıdır.Musevi,İsevi,Müslüman Türk'ün birbirlerinden hiçbir farkı yoktur.Tanrı'ya bakış açıları farklı olabilir ama düşünceleri,yaşayışları aynıdır.Turancılıktan bahseden birinin Türklüğü savunurken yanına İslam'ı veya,İseviliği,Museviliği getirmesi kadar saçma birşey olamaz.Çünkü Turan'ın yüzde 50 sinden fazlası Müslüman değildir.Bir Müslüman Türk'ün dini kendisi için nasıl kutsal ise,Bir Musevi Türk'ün de dini o kadar kutsaldır.Eğer siz Turan savunuculuğuna bir dini de alarak gelirseniz,dolayısıyla musevi,isevi,şaman Türk'ün tepkisini alırsınız.

Mesela;bazı söylemler var:
''Biz Tanrı dağı kadar Türk,Hira dağı kadar Müslümanız''
Ee bir Şaman Türk'te şunu diyecektir:
''Ben Tanrı Dağı kadar Türk,Altay dağı kadar Şamanım''
Bir Gagavuz Türk'ü :
''Ben Tanrı dağı kadar Türk,Meru dağı kadar İseviyim''
Bir Karay Türk'ü
''Ben Tanrı dağı kadar Türk,Tur dağı kadar Museviyim'' diyecektir.

Biz bu söylemlerle asla ama asla bir adım öteye gidemeyiz.Görüyoruz ki bizi biz yapan din değil,Türklüğümüzdür.Biz Türk olduğumuz için güçlüyüz,üstünüz,kandaşız.

Mesela başka bir söylem:
''Rehber Kur'an,hedef Turan''
Eee bir Gagavuz Türk'ü içinde:
''Rehber İncil,Hedef Turan''
Karay Türk'ü için:
''Rehber Tevrat,hedef Turan'' olacaktır.

O halde Türkçülük,Türk'ün sadeliğini,özünü taşır.Din, Tanrı ile kul arasındadır.İsteyen istediğine inanır.Doğru yoldayım diyen korkmasın.Kimseyi de Müslüman,İsevi,Musevi yapmak gibi bir derdi olmasın.Türkçülük din konusunda sadece şu noktaya karışabilir.Hangi din olursa olsun,o dinin Türkçe,Türk gibi yaşanılmasıdır.Dinini arap gibi,yahudi gibi,hristiyan gibi yaşayan bir kişinin Türk'üm demesi doğru da olamaz.Biz herşeyimizi Türkçe,Türk gibi yaşayamıyorsak ya birilerine esir olmuşuz demektir,ya zihnimizde Türk'ün,Türkçe'nin başkalarından aşağı olduğunu kabul etmişiz demektir.Halbuki Türkçülük,her alanda Türk'ün üstünlüğünü savunur.

Türkçülük-Komünizm sentezi yapanlar ise oldukça gülünç bir duruma düşmektedirler.Bu sentez dendiğinde ilk akla gelen kişi Sultan Galiyev'dir.Fakat aradaki farklılık maalesef görülmemektedir.Galiyev Türkçülük yolunda Komünizm'i araç olarak kullanan büyük bir Türkçü'dür.Komünizm söylemleri olmuştur ama bu söylemler hiçbir zaman Türkçülüğüne engel olmamıştır.Kendisi çoğu zaman Türkçü olduğunu hatta ırkçı olduğunu belirten konuşmalar yapmıştır.Turan hedefini gerçekleştirme yolunda Komünizm'i kullanmak gerektiğini de belirtmiştir.Yani Komünizm'i Türkçülükle sentezlememiştir.Onu araç olarak kullanmıştır.Zaten böyle bir düşünceyi nasıl sentezleyebilirsiniz ki?Devleti yok etmek gerektiğine inanmış,milleti sınıflara ayırmış,belli bir kesimi üstün tutmuş,ezilen toplumlar diyerek gayri unsurların sığınağı olmuş,Tanrı'yı hiçe saymış bir oluşum,Türk'ün ve Türklüğün üstünlüğüne inanmış ve ondan başkasını dikkate almayan Türkçülük ile nasıl aynı yoldan gidebilir?Birçok noktada çelişeceklerdir.

Kısaca özetlemek gerekirse;
Türkçülük'te sağ-sol diye bir ayrım yapılamaz.Türk Irkı herşeyiyle bir bütündür.Türkçülük ne din ile ne de dışardan alınan siyasi akım vb. olgularla sentezlenemez.O tek başına sade ve öz bir ruh'tur.Bedenimizle,ruhumuzla,ufak farklılıklarımızla,herşeyimiz ile Türk'üz.Biriz.
Herşeyi Türkçe,Türk gibi yaşarız.Hedefimiz dünya'nın batısından,doğusuna,kuzeyinden güneyine kadar Tüm Türkleri bir bayrak altında hür ve üstün yaşatmaktır.Dünya'yı Tanrı'nın adaleti ile yönetmektir.Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Oğuz Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 784« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2010, 21:10:16 »

Efendim soyculuğu da katarsak sağ görüş zaten soyculukla dindarlık yanyana yüreyemez iki sağ görüş olgusudur yani sağ ikiye ayrılır soycular, dinciler.... biz soycular bölümündeyiz solla hiç benzeşmiyoruz Salih Oğuzhan.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkler düşmanın kaç kişi olduğunu değil, nerede olduğunu sorar!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2010, 22:15:28 »

AY_hanım yazılarınıza ekleyecek hiç bir şey kalmadı..İşte gerçek TÜRKÇÜLÜK budur..Buda, bedenim TÜRK ruhum islam,ruhsuz bir beden sadece cesettir,bu yüzden önce müslümanım sonra TÜRKÜM diyenlere yada TÜRKÇÜLÜK ancak sosyalist bir düzende kurulur,turanın kurulması buna bağlıdır diyerek deniz gezmiş, che guavera ile birlikte ATATÜRK'ÜN resimlerini yanyana koyarak bir TÜRK SOLU olgusunu yaymaya çalışanlara kapak olsun..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ay_ToLdi
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 9« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2010, 09:28:48 »

Harika tespitler Ay-Hanım.Bilhassa Galiyevle olan kısmı oldukça hoş.Türklük üst çatıdır ve her Türkün o Türklük duygusunu yaşayabilecegi alt ideolojileri olabilir duşuncesindeyim.Bu ister Türk-İslam sentezi olur,ister Türk solu olur.Tum samimiyetiyle, Türklüğün özünü bozmadan bireysel kalan her alt ideoloji Türklüğe hizmet etmektedir düşüncesindeyim.Aksi tektipleştiren, birbirinin aynı düşünen ve hareket eden klonlar doğuracaktır.Bu da Türklüğün kısırlaşması ve birbirinin aynı ,düşünemeyen, üretemeyen, araştırmayan bireylerin oluşması sonucunu getirecektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Edgü bilge kişig edgü alp kişig yontmaz ermiş. Bir kişi yarigılsar oğuşı budunı bişükinge tegi kıdmaz ermiş. Süçig sabıriga yımşak ağısıriga arturup öküş Türk budun öltüg. Türk budun ölsikirig.
GENÇ ATSIZCI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 8


« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2010, 12:17:39 »

Ay_Toldi
Söylediklerinize katılıyorum.
Kendimi örnek gösteriyim Atatürk'ün partisine olan saygımdan dolayı Chp'liyim, Koyu bi Laiklik yanlısıyım ama Milliyetçilik Anlayışımda TÜRKÇÜLÜK'tür. Ülkücülük gibi Türk- İslam değil  Saf Türkçülük ....

He solcuyum ama öyle Leninizm,Maoizm,Marksizm,.vs görüşlerin hiçbirinede katılmıyorum..
Bizim ülkemizde Bağbuğ Atatürk  gibi bi dahi varken ben O  Che,Mao, Deniz Gezmiş gibi adamların resimlerini hiç bir yerde kullanmam...!!!

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #5 : 09 Ekim 2010, 12:35:57 »

Ay_Toldi
Söylediklerinize katılıyorum.
Kendimi örnek gösteriyim Atatürk'ün partisine olan saygımdan dolayı Chp'liyim, Koyu bi Laiklik yanlısıyım ama Milliyetçilik Anlayışımda TÜRKÇÜLÜK'tür. Ülkücülük gibi Türk- İslam değil  Saf Türkçülük ....

He solcuyum ama öyle Leninizm,Maoizm,Marksizm,.vs görüşlerin hiçbirinede katılmıyorum..
Bizim ülkemizde Bağbuğ Atatürk  gibi bi dahi varken ben O  Che,Mao, Deniz Gezmiş gibi adamların resimlerini hiç bir yerde kullanmam...!!!


Yazdıklarına bakınca solcuyum demeni anlayamdım. Solculuk nerede? Solcular en basit anlam olarak komünizm veya sosyalizmi savunan kişilerdir. Sen solcu felan değilsin, CHP yi seçimlerde desteklemen solcu olduğunu göstermez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Börü Kağan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 507


Ben, Selim Pusat!..


« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2010, 12:38:32 »

Hem solcu hem Türkçü olmak, hem Fenerbahçeli, hem Beşiktaşlı olup Galatasaray'a da sempati duymaya benzer. Bizim can düşmanımız solcular, onların can düşmanı da biziz. İdeolojilerdeki bir iki ufak tefek ortak nokta bizim solcu veya onların Türkçü olduğunu göstermez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gözler ki birer parçasıdır sende İlahın,

Gözler ki senin en katı zulmün ve silahın,

Vur şanlı silahınla gönül mülkü düzelsin;

Sen öldürüyorken de vururken de güzelsin!
BOĞAÇHAN.
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 522« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2010, 12:57:51 »

Entarnasyolist Solcuyum diyen adamlara dikkat edin söylemleri pkk ile aynıdır.En basit örneği Engin Aysever'in yaptığı söyleşidedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
tungatonyukuk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 13


IRKÇI


« Yanıtla #8 : 09 Ekim 2010, 13:11:55 »

Ulusal partiye sempati duyan sözde Türkçü (!) arkadaşlara sesleniyorum;

Yusuf İmamoğlu'nu vuranlar kimdir ?

Dursun Önkuzu'yu vuran,şehit eden kimdir ?

Che Guavera,Deniz Gezmiş,Lenin bunlar Türk büyüğümü ? !

Hani Türkçülüğünüz ; Kür-Şad,Metehan,Oğuzhan,Başbuğ Atatürk dururken bu zavallı yaratıkların resimlerini ve yaptıklarını öven ?

Gaflete düşmüş,sözde toplumcuyuz diye Ulusal Parti,Türk soluna geçiş bana göre hainliktir !..

TTK.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SARAYLARDA SÜREMEM DAĞLARDA SÜRDÜĞÜMÜ,
BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
GENÇ ATSIZCI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 8


« Yanıtla #9 : 10 Ekim 2010, 12:16:47 »

Önce attığım iletiye en güzel cevabı Köptü Körgen Arkadaşımız vermiş tşkler.
Ben Chp'yi Atatürkün kurduğu bi parti olduğu için destekliyorum.
Komünizm,Sosyalizm,Marksizm,Lninzm... vs gibi düşünceleride hiç anlamam Sadece Başbuğ Atatürk'ün eserine saygımdan dolayı Chp'liyim..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.226 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.