Pomaklar
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 24 Eylül 2020, 03:52:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Pomaklar  (Okunma Sayısı 10670 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 08 Mart 2011, 13:28:56 »

      Üç politik dönem, Dört fikir cereyanı, alıntılarla bir etnik azınlığın anatomisi: Pomaklar

   Bir varlığın kökünü ve aslını değiştiremezsiniz, inkar da edemezsiniz. Hele bahsettiğiniz bir insanın kökü ise kesinlikle keyfi yorumlarınızı ya da siyasi düşüncelerinizi bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Yoksa ya ilmin şerefi karşısında küçülür, ufaık kalırsınız ya da gülünç duruma düşersiniz.

   Kişiye bir öz arama ya da bir kimlik kılıfı giydirme işi bu sebeplerden ne siyasi ne de değişken olabilir. Bunu başarmağa çalışırken arzularınızı ve hatta inançlarınızı bile bir kenara bırakmalısınız. Kişi, eğer soy ve öz berlirlemek gibi kutsal bir işi vazife edinmişse kişiüstü davranmalı, doğru bildiğinden asla şaşmamalıdır.

   Siyaset bir maskaralık alemi olduğundan ona karışmadığımızdan; Türkçülük de varlık üstü bir ülkü olduğundan siyaseti işimize karıştırmadığımızdan bizim doğrularımızı geçerli saymamalarını tabii görüyoruz. Ancak bu asla bizi bu doğruları millet için savunmakta vazgeçiremiyor.

   Siyasi dönemlerle soy tasnifleri yapılığından şimdiye değin yapılanların pek çoğu gözümüzde yok hükmündedir. Türkiye Tarihi’nde İhtilal dönemi, Kızıl Dönem ve Türk İslam dönemi adı altında üç soy tasnif döneminden söz edebiliriz. Şimdiye değin başarılanların şüphesiz en iyisi olan Atsız Ata’nın vasiyetnamesi, teessür ki, bunlardan birincisini kaçırmış, ikincisine de yetişmesi genel kanıyı değiştirmesini engellemiştir. Şimdi ise millet, belki en tehlikelisiyle karşı karşıya bir haldedir. Pomakların şimdiye dek yapılan çoğu adlandırılması bugünkü karmaşayı oluşturacak derecede yanlış yapılmış, her gelen kendi ideolojisine göre Pomaklar’ı bir noktaya yerleştirmeye çalışmıştır.

   Peki, kimdir bu Pomaklar?

   Pomakların soyu meselesinde en doğru yönlendirmelerden biri önemli bir Profesörümüzden gelmiştir. Ona göre ‘’Balkanlar’daki Türk Hakimiyeti sonucunda Boşnaklar ile Arnavudlar’ın çoğu ve Bulgarlar’dan bir topluluk (Pomaklar) Müslüman olmuşlardır. Fakat Türkleşememişlerdir ki, bunun en büyük sebebi aralarına yeterince Türk’ün girmemiş olmasıdır(*1)’’ Pomaklar Slav asılı bir topluluktur. Bazı yerlerde iddia edildiği gibi (*2) aralarına Slavların karıştığı Kuman (Kıpçak) Türkleri değillerdir. Bunu kanıtlamak için sadece dillerine ve renklerine bakmak bile yeterlidir. Pomaklar Avrupalılar’ın Balkan kışkırtması esnasında derme çatma milletleştirdikleri müslüman Balkan halkıdır. Bölgede nüfusları artmaya başlamış ve bölge siyasetindeki yerleri gün geçtikçe önem kazanmıştır.(*3)
Hal böyle iken bir haber kafaları karıştırmıyor değil.

‘’CIA’nin bir raporu, 2050 yılında Kırcaali bölgesinin özerk konumuna geleceğini tahmininde bulunuyor.’’ Hemen sanal alemdeki Pomak sitelerinde altına yorum düşülmüş :’’Kültürel özerkliğe ulaşılması çerçevesinde 20 yılda nereye varıldığını tespit ettiğimizde gelecek 40 ılda nereye varılabileceğinin göstergesini de bulabiliriz.’’

   Bundan bize ne demeğe hakkımız yok çünkü ülkemizde 150.000’in üzerinde Pomak yaşamaktadır.(*4) Siyasi çıkarlardan esen yeller acaba ne zaman Pomaklar’a da değecek de, yeni bir açılıma denk düşeceğiz?

   İşe farklı açıdan bakanlar da var, yalnız birkaç satırbaşı alıntısı yetecektir sanıyorum:

‘’…. Saf, katışıksız milliyetçilik açısından baktığımızda, vasiyetinde Nihal Atsız’ın Pomaklardan ‘hiç güvenilmemesi gereken iç düşman’ diye söz edilmesi hiç te şaşırtıcı gelmiyor.
Bu tür milliyetçiliği siz isterseniz “Irk milliyetçiliği” olarak okuyun, isterseniz bugünlerde popüler bir gözboyama olan “üst kimlik” söylemi olarak…..
sonuç aynı: Pomakların, varlıklarını ve özelliklerini saymaları bile grotesk, ofansif görülüyor.
Tabii böyle bir ortamda “ulusalcılık” histerisine kapılmış bir çok ‘etnik’ vatandaşımız da bir güreş panayırında yağlı vücutlu, iri kıyım, kıspetli Pomak pehlivanları görünce heyecandan hop hop hoplayan sahne sanatçıları gibi ‘Türkten daha da Türk olma’ yarışına giriyor.
Nitekim ‘üst kimliği yeni yeni keşfeden Türkiye Cumhuriyetinin Balkan politikasını yaymaya devam eden müftüler hala Pomaklara aslında Türkten daha Türk olduklarını söylemeye devam ediyor… Zaten Balkanlarda kart kurt sesleri insanın kulağına ‘Pamuk, Pomak’ olarak gelir!…

…..1930 yılında İçişileri Bakanlığı tarafından yayınlanan gizli bir genelye gözatmak gerekmektedir.
İskana Tabi Tutulanların Türkleştirilmesi isimli bu genelge 7 maddeden oluşmakta ve en can alıcı maddesi olan 7.maddesinde şunlar bulunmaktadır:
”Yabancı lehçeyle konuşanların kıyafetlerini,şarkılarını,oyunlarını,düğün ve diğer geleneklerini kötü göstermek,bu kişilerin ve ailelerinin isim ve lakaplarını Türkçeleştirmek,onları hiçbir zaman, Boşnak,Tatar,Çerkez,Laz,Pomak vs. diye adlandırmamak,köylerin o lehçedeki isimlerini değistirmek ve evlerinde ve aralarında Türkçe konuşmaya zorlayarak onlara yürekten”Türküm” dedirtmek.***”
Diğer taraftan “Vatandaş Türkçe konuş!” kampanyası ile farklılığının son çizgileri de ütülenen, ve hatta Trakya olaylarında Yahudileri kovup mallarını yağmalamakla, Sabahattin Ali’nin kafasını ezmekle Türklüğe hizmet ettiğini sanan Pomaklar ile Batak kasabasında Bulgar kardeşlerini boğan Pomak ve başıbozuk’lara -varsa- aradaki farkı anlatın….

…Yine de kulağa hoş gelen, yürekleri ısıtacak bir ‘end-note’ bir seda ile bitirelim: Bir Rus söylencesi der ki: Ozanın biri cenazeye gider, düğün Türküleri çığırır, düğüne gider orada da cenaze ağıtlar yakar!! ve her gittiği yerde temiz bir sopa yermiş.
Sopadan kurtulmak için güzel bir haber; Trakya’da, Pomakçanın hala tamamen silinmediği yörelerde gençler dillerini, kültürlerini yaşatmak için hatırı sayılır bir hamle içindeler. Hemen her gün emaillerimiz, facebook adresimize yeni video kayıtları, Pomakça sözlük girişimleri, gramer çalışmaları, hatta fonetik çalışmaları akıyor. Pomak forumları, tartışma siteleri açılıyor…
AB esintisi, ülkemizin demokratikleşme çabaları ve çağdaş ‘klik’noloji dozu gittikçe artan bir şekilde kültürel ortamı Pomakların dahi lehine çeviriyor. Ayni 1876’da başlayan ve daha sonra Batak katliamına yol açan Bulgar Kuprifştitsa Kültürel açılımı gibi Pomaklar da dillerine sahip çıkmaya başladı, yeter ki geçen zaman içinde Batak kurutulmuş olsun! ….’’(*5)


   Tamamını okumanızı bir Türkçü olarak asla önermediğim bu düşüncesizlik yazısı yeni dönemin belki de yapısını belirleyecek olan düşünce. Bu aklı evveller güya, hem bozuk Türk-İslam zihniyeinin ‘’Haa, o mu? O da Türk!’’ düşüncesine çamur atıp, hem de etnik hareketi açıkça destekliyorlar. Pomaklar bağıra bağıra ‘’Türk olmadıklarını’’ ilan ederklerken, şimdi bu demkratlar (!) aksi yönde koşuyorlar.

            İşte, Türk yapamadığınız Pomaklar’dan size bir isyan!

‘’Pomaklara Saldırının Yeni Adresi ‘BASAM’

Gün geçmiyorki bir etkinlikle balkanlardaki Pomak halkı Türkleştirilmek istenmesin.
Gülen cemaatinin balkanlardaki maşası olan BASAM(Balkan Staretejik Araştırmalar Merkezi) ve başkanı Rifat Sait,Balkanlarda ardına aldığı mali destekle geziler düzenleyip Pomakların ve özellikle Türkçe bilmeyen Pomakların yaşadıkları yerlerde Türklük propogandası yaparak Pomak diye bir halkın olmadığını.Pomak Türkleri denilen ucube bir isimlendirmeyle Pomak hakını tanımladığı görülmektedir.
En son Bulgaristanın en büyük Pomak yerleşimlerinden olan Smolyan bölgesindeki ve yine bu ile bağlı olan tamamı Pomak halkından oluşan(13bin Pomak yaşıyor)  Madan belediyesine giderek ordaki kesimlerin Türk olduklarını Pomak halkı diye birşeyin olmadığı ve burdaki kişilere acilen Türkçe öğretilmesi gektiği yönünde ajitasyon ve propogandalarına devam etmektedir.
Bulgaristanda bu yıl yapılacak olan nüfus sayımı yaklaştıkça Pomaklar üzerinde oyunlar oynamak isteyenlerin Balkanlara ziyaretleri sıklaşmaktadır.Sayım esnasında sorulacak etnik kimlik ve ana dil sorularına Türk ve (Türkçe bilmedikleri halde) Türkçe ana dil diye cevap vermeleri yönünde yoğun çabalar harcanmakta.Bu çalışmalara Türkiyedeki Balkan kökenli belediyelerde alet edilerek maddi güçleri  öne çıkartılarak  Pomak halkına daha büyük hakaret edilerek satın alınabileceği düşünülmeltedir.
Pomak halkı satılık değildir.
Rodoplarda Pomak halkı kendi kimliğine ve diline sahip çıkacaktır.
Herkezin kirli ellerini Pomaklar üzerinden çekmesi gerekmektedir.’’                 Pomaklar diyor ki;
- Yıllarca bizi Türk ve Müslüman etmek için çaba gösterdiniz. Bizse bunu istemiyoruz. Biz Pomak'ız, Pomak Kültürünü yaşamak ve CIA'nın bize biçtiğini giymek istiyoruz.

                 Bizim Türk-İslam kalesi liberal aydınlar diyor ki;
-Siz Türksünüz, bizdensiniz. Hele şöyle durun, belki bir gün kullanırız sizi...

Ne dersiniz, Pomaklar'ın bu isyanı diğer etnik azınlıklara da atlasa, kimin ne olduğunu bilsek, fena mı olur?

TTK.

Kaynakça:
--------
*1: Prof. Dr. F. Sümer, oğuzlar, s,12
*2: Dr. İlker Alp: Bulgar Mezalimi, Trakya Üniversitesi yayınları
*3: Tarihçi F. Kanitz
*4: 1965, Almanya Tübingen Enstitüsü
*5: İbrahim Kenar, Hikmet Pala
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
kemal1923
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 35


« Yanıtla #1 : 08 Mart 2011, 17:35:40 »

Pomaklar Hazar Türkleridir.Batı Trakya Türkleridir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BugaY
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 396« Yanıtla #2 : 08 Mart 2011, 18:04:50 »

Kemal1923, makaleleri okumadan yorum yazma lütfen makalede Pomakların nereden geldikleri ve ne oldukları açıkça yazılmış eğer hala Türk'tür diyorsan sağlam delillere başvur tartışalım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2011, 18:12:40 »

Pomaklar Hazar Türkleridir.Batı Trakya Türkleridir.

Bilip bilmediğin konularda ısrarla saçmalamakta ısrar ettiğin için 10 gün YASAKLISIN!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.016


IRKÇI


« Yanıtla #4 : 08 Mart 2011, 23:00:39 »

Kemal 1923 isimli üyenin büyük olasilikla bir taraflarinda kiriklik var ki her önüne gelen etnisiteyi ne yapip ne edip aklamaya calismis.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2011, 11:33:18 »

Pomaklar Atsız Ata'nın vasiyetinde düşman olaraka gösterilmiştir. Hatta ben bu sözle ilk karşılaştığımda kendi kendime "Kim bu Pomaklar?" diye sormuştum. Meğer slavın müslümanı demekmiş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
ozozturk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1


« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2011, 11:08:51 »

evet oz be oz turkler. Pomak'ım bunu söylemekte de bir sakınca görmüyorum. Fakat ne hata yaptımı hala anlayamadım. Bizim ailemizde sen pomaksın türk değilsin diye bir telkin hiçbir zaman olmadı. Fakat mavi gözlerime, açık renge kaçan  saçlarıma bakıp sen türk olmazsın diyen arkadaşlarımın bana türk olmadığımı hatırlattıkları ana kadar da bu konuyu hiç düşünmemiştim. Çünkü her ne kadar bunu kabul etmeseniz de ben Türkiyeyi Türk'ü seviyorum ki zaten hayatım boyunca kendimi bir Türkten farklı hissetmedim. Haa ben slavmışım, garip ama olabilir. Fakat hayatımda hiçbir zaman bu ülke insanına ihanet aklımdan ve rüyamdan dahi geçmedi. Bu vatanı satmadım.

Yani NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE Yİ, NE MUTLU TÜRK DOĞANA sözünü çok rahatlıkla söylüyorum.

Şimdi birisi bana düşman görülmeme sebep olacak ne yaptığımı açıklarsa çok memnun olacağım. Gerçekten merak ediyorum.

Gerçekten merak ediyorum ATATÜRK'ün de sizin tabirinizde dış görünüş itibariyle size değil bana benzemesine  rağmen ona saygı duyuşunuzun ama beni yerden yere vuruşunuzun sebebini merak ediyorum.

Gerçekten merak ediyorum seni seviyorum(gerçekten sizi seviyorum bu formun öz be öz türk evlatları) diyen bir insanın hala nasıl düşman olabileceğini merak ediyorum.

Gerçekten merak ediyorum acaba türklüğü ile övünen (ki övünmekte haklıdır) editörün MERTÇE bu yazıyı foruma koyup koyamayacağını...

Ve yine merak ediyorum farklı görüşlere yer verebilme esnekliği ve anlayışınızın ne kadar geniş olduğunu.

Yanlış anlamayın, ne sitem ne kızgınlık. Sadece merak ediyorum ve cevap bekliyorum. Ne yapayımda düşman olmadığımı size kanıtlayayım?

Saygılarımı sunuyor. Teşekkür ediyorum
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2011, 12:12:02 »

Atıldın Pomak.Çünkü sen Pomak değilsin! Türk gençlerini kandırmak için üye olmuş aşağılık bir Türk düşmanısın!
Sabah da ''Pomak'' diye bir kullanıcı adıyla gelmiştin. Amacının ortalığı karıştırmak olduğu anlaşılıyor bölücü provokatör. Demek ki o da senmişsin. Cümlelerinden kin ve Türk düşmanlığı akıyor. Yazdığım yazıda ne kadar da haklıymışım.


Alıntı
Gerçekten merak ediyorum ATATÜRK'ün de sizin tabirinizde dış görünüş itibariyle size değil bana benzemesine  rağmen ona saygı duyuşunuzun ama beni yerden yere vuruşunuzun sebebini merak ediyorum.

Karaman'dan göçen bir ailenin evladı, çevresel etkilerle benzese de bir Rus kırmasına ne kadar benzeyebilir? Atatürk'e pomak mı diyorsun? Sen aklını mı kaçırdın?


Gerçek olarak bir Türk'ü bir Türk'ten başkası sevemez. Bunu tüm Türkler anlamaya başladı. Bu panik haliniz o yüzden.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun_Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 951


TANRI DAĞLARI TIEN SAN


« Yanıtla #8 : 15 Haziran 2011, 12:33:25 »

Gerçekten merak ediyorum ATATÜRK'ün de sizin tabirinizde dış görünüş itibariyle size değil bana benzemesine  rağmen ona saygı duyuşunuzun ama beni yerden yere vuruşunuzun sebebini merak ediyorum.

                  Gülermisin aglarmisin Su sözlere bak ? Ulan soysuz köpek sen kac paralik adamsinda kainatin gelmis gecmis en büyük lideri ile kendini mukayese ediyorsun. AtaTürke saygi duyuyormusuzda bu soysuzu yerden yere vuruyormusuz !? Pes yani .Simdi biz her mavi gözlü sari sacli insana saygimi duyalim Ruh hastaligi buna denmezde kime denir ?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 15 Haziran 2011, 12:37:42 »

Pomak gibi havlarsan yanımızda hizmetçi olarak bırakabiliriz seni Pomakoğlu!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.233 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.