OSMANLI'DA TÜRK KAVRAMINA BAKIŞ AÇISI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Ağustos 2020, 08:48:37


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: OSMANLI'DA TÜRK KAVRAMINA BAKIŞ AÇISI  (Okunma Sayısı 14347 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Seyhan Sürer
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 72« : 28 Ekim 2013, 00:36:31 »

          Osmanlı özellikle 15. yüzyıldan sonra Türk devleti olma niteliğini tümüyle yitirmekle kalmamış, Türklüğe açıkça hakaret eder, söver duruma gelmiştir. Bu durumda Enderun mektepleri, harem ve devşirme uygulamaları son derece etkin rol oynamıştır. Bütün bunları bilerek Osmanlı'da Osmanlı diye tutturanlar bir yana bu yazı bütün bunları henüz bilmeyenler için hazırlanmıştır.

* İbn-i Bibi, Türkler’den, “cahil Türkler”, “müfsid - - Türkmenler”, “çarıklı Türkmenler” diye bahsediyor.

* Kerimüddin Mahmud Aksaraylı Türkleri “Gözün karalığından daha kara olan Türk...”, “Türklerin... o dinsiz zümrenin...”, “mel’un Türkler” ifadeleriyle anıyor.

* Amasyalı Hüseyin b. Ali Fatih, “Tariku’l Edep” adlı çalışmasında “Türk” ve “Türkmen” i iki ayrı etnik grup gibi gösterip bölüyor.

* Şair Baki “Türk ehlinin ey hace biraz başı kabadır.” diye hakaret ediyor.

* Nef’i “Türk’e Hak, çeşmi irfanı haram etmiştir.” diye aşağılıyor.

* Türkleri “çoban köpeği” ne benzeten tarihçi Mustafa Naima Efendi ayrıca “nadan Türk, idraksiz Türk, çirkin suratlı Türk, mel’un Türk” olarak niteliyor.

* Gelibolululu Mustafa Ali, Mevaidü’n Nefais’te “Anadolu, Karaman ve Rum ülkesi adlarını alan pasaklılar halkı elbette kır adamıdırlar. Bunlar, aralarında güzel ve sevimli olanı az görünen, çeşit biçimde çirkin kimselerdir.” diyor.

* “Etrak-ı Bî-idrak” lafının mucidi Hoca Sadettin “hilebaz Türk”, “akılsız Türk”, “aptal Türk”, “kudurmuş kurt”, “aşağılık türediler”, “sırtlan”, “anlayışsız kaltaban” diye nefret kusuyor.

* “Baban da olsa Türk’ü öldür.” diyen Kadimi mahlaslı Hafız Hamdi Çelebi, Hz. Muhammed’in “Türk’ü öldürün kanı helaldir.” dediği iftirasını yayıyor.

* İzvornikli Arnavut Taşlıcalı Yahya karakteri, “Soyu kuruyasıca Türk” diye mısralar düzüyor.

* 1797-1802 yılları arasında Paris’te daimi elçiliğimizi yapan Moralı Seyyid Ali Efendi Çuhadır Ahmet’e “Türk-ü sutür” yani “Hayvan Türk” yakıştırması yapıyor.

* Tokatlı Aşık Nuri Türk’ü hayvana benzeterek şöyle diyor:
“Türk’ün dilberidir gayetle inat
Şehir dili bilmez lisanı kubat
Kelamında eder Türklüğün isbat
Hayvan gibi gözün diker samana”

* 1912’de Sebilürreşat dergisinde çıkan bir yazıda “Türk” kelimesinin kullanılması, dinsizlik, kafirlik sayılıyor.

* 1913 tarihli “Mecmua-i Ebuzziya” dergisinin 94. sayısında, “Bizim Türklüğümüz sembolizmden başka bir şey değildir... Türk falan değil sadece Müslümanız.” deniliyor.

* Bugün “Milli Eğitim Sistemi” ni “milliyetçilik” ten arındıranlar(!), dindar fakat “milli şuur yoksunu” nesiller yetiştirmeye girişenler gibi Prof. Ahmed Naim 1913 yılında yazdığı “İslamda Dava-i Kavmiye” adlı kitabında Türk’e karşı savaş açıp, “Türk’ün geçmişini bilmesine, öğrenmesine lüzum ve ihtiyaç yok, gerekli olan şeriatı öğrenmektir.” diyor.

* 1919-1920 yıllarında şeyhülislamlık yapan ve AKP iktidarında adına vakıf kurulan Mustafa Sabri Efendi, Türk’e Türklük benliğini vermek isteyenlere “soysuzlar” yakıştırmasında bulunuyor. Dahası, tiksintiyle söz ettiği Türklüğünden istifa ediyor:
“Yalnız Müslüman ve insan
Olarak kalmak üzere, Türklükten,
Şeref ve izzetimle istifa
Ediyorum Allah’ın huzurunda
(...)
Tövbe yarabbi tövbe Türklüğüme
Beni Türk Milletinden addetme!”
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

''Bozkurt'a benzeyenler ve bir günde dev gibi orduları yenenler, destanlarda kalan Bozkurt'un nesi olurlar'' diye sorana, tarih diyecek: YAVRULARI...!!!
Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.410


İLHANLILAR


« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2013, 16:32:42 »

Benim bildiğim Osmanlının devşirme paşalar eliyle çok sayıda Türkmen katliamı yaptığıdır. Konuyla alakası olsa da olmasa da benim aklıma ilk gelen bu. Devşirme paşalar Türkmen kanı içmeye doymadılar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 979« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2013, 17:38:06 »

Ben Osmanlı dönemi "1" tane dahi Türk(men) katliamı yapıldığına inanmıyorum. Bunlar efsane, gayri-Türklerin uydurmaları.
Hangi katliam varmışsa, yeni başlıklar açın, tek tek hepsini inceleyelim, irdeleyelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #3 : 07 Aralık 2013, 00:47:05 »

Hirvat dönmesi kuyucu'nun yaptiklarina ne demeli . Alp kandasim sana bir cok konuda hak veriyorum, ama bu Osmanlinin Türkmenlere yaptigi zulümü (mezhepsel) göz ardi etmemize engel olamaz diye düsünüyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Dedem Korkut
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 143


Türkçemizi koruyalım.


« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2013, 00:55:59 »

Alp kandaşım bu konuda haklıdır. Osmanlı bir Türk devletidir ve Türkmen katliamı yaptığına dair herhangi bir belge yoktur. Bazı isyanlar sonucu yaşanan olaylar devletin isyancılara karşı yaptığı bastırma girişimlerinden ibarettir. O zaman, Göktürkler döneminde Oğuzlarla savaşıldı diye Göktürk Devleti Oğuz katliamı mı yaptı diyelim?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İttiñ iyesi bolsa, Böriniñ Teñirisi bar.

İtin sahibi varsa, Kurt'un Tanrısı var.
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2013, 01:06:11 »

Tartismak yada hakli-haksiz konusuna gelmek istemiyorum.Yalniz Osmanlinin bütün bu pis isleri dönmelere yaptirdigi ve bunlarin da gizli intikam duygulari ile hareket ettigini biliyoruz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2013, 01:19:22 »

  Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) dönemi  Osmanlı İmparatorluğu’nun zirvede  olduğu bir zamandır. Ama Türkler açısından bir şey değişmez. Yine bu dönemde  zülüm, şiddet ve katliamlar devam eder. Kürt kökenli  Ebussuûd Efendi (1545-1574)’in Şeyhülislâm olmasıyla ve 30 yılda verdiği fetvalarla “Osmanlı toplum yaşamını” belirler ve  Kızılbaş Türkmen katliamı, “Sünni Şeriatı”na göre meşruluk kazandırır. Yedi Kızılbaş öldürene “Cennetin Anahtarı” verilir. Bugün Sünni din adamları tarafından  huşu ile anılarak “evliya mertebesi”ne çıkarılan Ebussuûd Efendi, Türk katliamcısı, yobaz, lanet okunacak bir zalim ve cellattan bir kişiden başka birşey değildir.  

     Hırvat kökenli ve nakşibendi tarikatından  Kuyucu Murat Paşa l606’da sadrazam olduktan hemen sonra  Anadolu’da geniş çaplı Alevi katliamı harekatı başlatır. 155 bin Alevi Türkmeni  diri diri kazdırdığı kuyulara gömdürür. Aman dileyen insanlara Kuyucu Murat Paşa’nın yanıtı; “Vurun şu pis Türk’ün başını” olmuştur. Cellatların bile öldürmeye kıyamadığı çocuğu atından inerek öldüren Kuyucu Murat Paşa üç yıl terör estirir.

    Köprülü Mehmet Paşa (1656-1661) Celali ayaklanmaları bastırmak ve eşkıya tedibi adı altında; Anadolu Türkmenlerini kırımdan geçirmiş sağ kalanlara da zülüm yapmıştır. Osmanlı  Vak’a-Nüvisleri ( tarihçileri) Naima ve Hoca Sadettin Efendi gibileri; kitaplarında katliamları ballandıra ballandıra anlatmaktalar ve  Türkler için; “nadan” yani “kaba Türk, idraksiz Türk, hilekâr Türk” ifadesini kullanmaktadır. Başka kitaplarda ise; ‘Türk iti şehre gelince farisice ürür.’ yazmaktadır. Osmanlının ünlü şairi  Nef’i ise “Tanrı, Türk’e irfan çeşmesini yasaklamıştır.” Demektedir. Divan-ı Hümayun yazarlarından Hafız Ahmet Çelebi 1499 yılında yazdığı şiirinde;

“Sakın Türk’ü insan sanma

Bin an bile olsa Türk’le birlikte olma

Türk eline şeker alsa o şeker zehir olur.

Türk’ün başını kesenken sakın gam yeme  

Baban da olsa Türk’ü öldür.”

Demektedir. Tüm bunlara karşın Türk Bayat boyundan Fuzuli (1480-1566) bir deyişinin son beytinde şöyle diyor:

“Fuzuli, gökten yere insen sana yer yok

Yürü var gel, ya Arap’tan ya Acem’den”

 Gökten Allah tarafından dahi indirilse Türklerin  dünyada yeri olmadığını; Arap ve Acemler hakim olduğunu belirtir ve Şiirlerinde Osmanlılara sitem eder ve kafa tutar.    

Türk evlatlarinin inandiği her inanca saygiliyim. Fakat benim mezhebim yok, ne sünni ne aleviyim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sucitay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 100« Yanıtla #7 : 07 Aralık 2013, 01:31:11 »

Kendine sultani rum diyen vede Türkmenler alevi olduğu için katliam yapan bir devlet. Kanuni döneminde osm en parlak dömemini yaşarken rusya Türk beyliklerini ve hanlıklarını yok etmeye başladığında durdurabilecek gücü olmasına rağmen hiç bir şey yapmayan.devşirmelerin Türkleri katletdiği.k.rtlerin baş tacı edilerek Türkmen ağaların sürülüp yerlerine yerleştiren yada baban Türkse öldür diyen yavuz.Türk kavramına nası baktığını özetlemezse, osm edebiyatındaki Türklere saldıran aşalıyan ve tepeden bakan örnekleri incelemenizi öneririm. GökTürk
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ne mutlu TÜRK doğana!
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #8 : 07 Aralık 2013, 01:45:45 »

Kandaşlarim mesele Osmanliyi kotülemek yada eleştirmek degil. Türkcüler arasinda en dikkat ettigim konu bu. Kişisel görüşler farkli olabilir ama Osmanli devletini maalesef Türkler yönetmiyordu bu bir gercek , kimse inkar edemez . Sadrazamlara bakin, padisah analarina eh yalan mi söyliyelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 979« Yanıtla #9 : 07 Aralık 2013, 01:46:13 »

Aslında Türkmenleri (Oğuzlar) iyi tanıyor muyuz sorusunu soralım bir kendimize. 1300'lerden 1700'lere kadar olan Anadolu'daki Türkmenleri inceleyelim, ki ben de onlardan birinin torunuyum.
Hatta benim vilayetim Osmanlı'ya hemen hemen hiç biat etmedi, çok kısa dönem Osmanlı mutlak hakimiyeti var.

Bozkurtlar, Türkmenler (Oğuzlar ve Yörükler) delidir, az buz değil ya tam delidir, inattır, fazla cesurdur.
Ki beşbin çadır olupta ortalama beşbin kişilik ordu kuvveti olacak sayıya vardı mı, birde oymak reisi deli doluysa, biraz da gaza getirilince, seyret sen filmi Gülümseme
Payitahtta kim? Kim ipler payitaht filan Gülümseme

Hele ki 1700-1750'lere kadar Türkmenler (Oğuzlar ve Yörükler) tam yerleşik düzene geçmeden evvel onları istesen de katliama tabi tutamazdın kolay kolay. Sebebi zaten baharla bizimkiler dağa çıkar, güz bitene kadar inmez, kimisi hiç inmezdi hatta, yaylalarda hayvan sürülerine göre bu durum, ya da hamilelik filan da buna sebebiyet verebilir. Oymakta ki konumuna da bağlı elbet.

Payitahtın Anadolu'da adam gibi ordusu mu var! Hangi kuvvet benim 5 bin 10 bin çadırıma saldırabilir, yer mi?
Kapıkulu askerleri Istanbuldan veya Edirne'den ayrılmaz, Kapıkullardan Yeniçeri kuvvetini, hani dağdaki yayladaki Yörük kadınlar bile yener. Yeniçeri dağ eğitimi mi alıyor? Dağda geçitleri, idiği didiği bilen zaten bizimkiler, yerler o Yeniçerileri.

Ki Yeniçerilerin zaten en önemli kısmı zaten Türkmenler (Oğuzlar). Zannediyor musunuz, isyan eden bir boyu toplu katliama tabi tutacaklarına? Tabi ki isyan bastırılır, o olur bu olur, lakin katliam olmaz.

Bu Türkmen katliamı, kıyımı, soykırımı gibi söylemlere itibar etmeyin, Anadolu'da bu bahsedilen katliamlar ile yokolan bir boy, oymak filan yok, olamaz da. Bizim yörede Osmanlı aleyhine aklınıza gelecek ne varsa yapıldı. Osmanlı ile 500 kere kavga oldu, lakin yok olan bir boy veya herhangi bir oymak yok. Aksine en kavga edilen zamanda bile, sefer haberi geldiyse, sefer küffar üstüne ise yani Türklere karşı ise durum tabi farklı, lakin küffar üstüne sefer haberi geldi mi, ferman geldi mi. Abo sen bayramlar, toylar gör.
Osmanlı osurarak uyurken Istanbul'da bizimkiler 40 gün 40 gece cenk havaları ile bayram yapar, 70'lik dedeler pehlivan gibi güreşir.
Silahlar hazırlanır, talimler hızlandırılır. Pehlivanlar gibi, uzun yola gidilecek diye kilolarca kuru-üzümler yenilir, kara pekmezler, ballar,
kilo almaya başlarlar, uzun yolda eriyecek, az yemek yenecek diye sefere giderken.

Bozkurtlar Türkmenler (Oğuzlar ve Yörükler)'i iyi tanıyor muyuz sahiden, diyesim geliyor bu katliam hikayelerini duyunca.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.226 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.015s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.