Önyargı Havuzu
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 08 Ağustos 2020, 23:08:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Önyargı Havuzu  (Okunma Sayısı 1527 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 27 Nisan 2014, 22:58:07 »

Bir topluma bir düşünce aşılanmaya çalışıldığında kullanılan yöntemlerden biri de, topluma eklenmeye çalışılan düşüncenin karşıtına karşı bir önyargı oluşturmadır. Toplumu etkileyen, yönlendiren bir akım için de bir tür hazırlıktır bu. Buna aşılama teorisi diyorlar. Mantığı bir hastalığa karşı bağışıklık mekanizmamızın önceden yapılan aşı ile sağlanması esasına dayanıyor.

Topluma bir düşünceyi kabul ettirmeye çalışalım. Ama bunu ortaya koyduğumuz düşünceyi tanıtarak değil, o düşüncenin karşıtlarını halka sunarak başlamamız gerekiyor. Bu zemin oluşturmadır. Tabi karşıt düşünce olarak sunduğumuz düşünce de tek başına sunulmaz. Yani zehir- panzehir ilişkisine göre karşıt düşünce vermeye çalışılan düşüncenin bir benzerinin en basit olanıyla sunulur.


Bunun sebebi, ilk düşünceyi kabul eden halkın karşıt olana karşı çıkması ve önyargı oluşturmasının sağlanmaya çalışılmasıdır. Siyasetçiler de belki bu yöntemi kullanmaktadır. Yani birilerinin din karşıtı olarak halkın öfkesine maruz kalması isteniyor diyelim. Bunun için önce din ile ilgili ögelerden bahsetmek ve ardına din karşıtı başka bir durumdan bahsetmek. Halk bu şekilde kendi değeri kabul ettiği bir durumu savunmaya geçer. Çünkü önce onayladığı bir kavrama karşıt olan bir tehlike ile karşılaşmıştır.
Savunma içgüdüsü harekete geçirilmiştir.
İkinci basamak olarak da hedef seçilen odağa karşı kötü bir eleştirel söz söyleme ve aleyhte konuşma gelir. Bunun bir önceki sözden sonra geldiğine dikkat ediniz. Çünkü halkın öfkesine maruz kalması için uygun zaman seçilmiştir ve hemen ardına söylenmiştir.
Bu sayede bir önyargı oluşturulur.


Oluşan önyargı da halkın tercihlerine yansır ve halk önyargıların zıttı olan eksenlere yönelir. Bu şekilde toplumlar yönlendirilir. Aşılama teorisi denilen şey budur. Bunların tekrarlanması ise bir önyargı havuzuna sebep olacaktır. Bu da içgüdü kazanımını sağlayacak, toplumlar herhangi bir fikir ortaya atılmadan, düşünmeden sadece kendisine aşılananlar ile karar verecektir. Yani yönlendirilecektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2014, 21:52:56 »

Bu yönlendirmeyi, algı yönetimini çok iyi yapmaktadırlar. Her türlü sav kullanılarak, medya, sivil toplum örgütleri, bilim insanları dahil olmak üzere intiba oluşturulup, yönlendirilmektedir. Hatta olayın ya da olayların hakikat olup, olmaması da mühim değil, yeter ki doğru yönetilip, verilmek istenen kafalara ekilsin. O zaman lehte sonuç alınmaktadır. Kendini dış dünyaya gösterme şekli, güçlü bir pazarlama tekniği, pazarlama aracıdır. Yap - boza benzer. Her parçanın bir yeri vardır. Yap - bozda iç içe geçen her parçanın güçlü ve zayıf yönleri vardır. Kimi parça içe, kimi parça dışa bakar, kimi büyük, kimi küçüktür. Bu parçaların hepsi önemlidir ve hepsinin yeri vardır. Hiçbirinin yerleri değiştirilemez ve hiçbiri fazlalık değildir. Ancak bu unsurlar bir araya geldiklerinde yerlerini aldıkları zaman istenilen imge oluşturulur. Etkili imge oluşturmak yani resmi tamamlamak için, bütün unsurlar gereklidir. Ama bazıları daha çekici ve yeri daha önemli olabilir, olacaktır.

Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler Mergen Kurt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.232 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.