Okumak Aydınlanmaktır
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Haziran 2020, 05:07:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Okumak Aydınlanmaktır  (Okunma Sayısı 2100 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 15 Ekim 2011, 19:38:56 »

OKUMAK AYDINLANMAKTIR

Türk milletinin en önemli eksiği, okuma hevesinin ve isteğinin olmamasıdır. Bu konuda bahanelerin ardına sığınmanın bir faydası yoktur. Okumuyoruz ve okumanın eksikliğini hissetmiyoruz. Kitapların pahalılığından şikâyetçi olurken, her gün beş liralık sigara paketini cebimize koyduğumuz aklımıza gelmiyor.

Bir ideolojiye taraftar olmanın, inanmanın yahut inanmamanın ilk şartı okumaktır. Bir Türkçü, Atsız'ın ve Gökalp'ın kitaplarını okuduğu kadar Marks'ın, Lenin'in kitaplarını da okumalıdır. Aynı şekilde bir sosyalist de Kavgam'ı okumadan Nazizm düşmanı, Atsız'ı okumadan Türkçülük düşmanı olmaya kalkarsa yalnızca gülünç duruma düşmüş olur.

Unutulmamalı; bir olguya veya duyguya karşı çıkmak hatta düşman olmak, onu tanımak ile mümkün olur. Bunun aksi olursa, onun adı önyargıdır. Kendi düşüncelerine karşı gelen yayınları okumayan bir idealistin, bir fikir muharebesinde mağlup olmaktan başka şansı yoktur. Eğer karşısındaki hatip, kendi önderleri dışında onun düşüncelerinin zıddı önderleri de okumuşsa, yayınları takip etmişse "düşmanı kendi silahı ile vurma" fırsatını bulabilir.

Meseleyi dini açıdan ele aldığımızda da ilk şartın okumak olduğunu görüyoruz. Nitekim Kuran'ın emirlerinden biri de "oku"dur. Bugünün Müslümanları ne yazık ki inandığı kitabın içeriğinden habersizler. Müslümanların içinde de Hıristiyanlık ve Yahudilik düşmanları, onların kutsal kitaplarından habersiz... Din değiştiren veya dinsizliği seçen kişi de çıkmak istediği dinin kitabını okumadan vazgeçiyor. Tıpkı okumadan inananlar gibi okumadan vazgeçenler de mantıksız bir iş yaptıklarının bilincinde değiller...

Boş vakitlerde kitap, gazete okumanın insandan hiçbir şey götürmediği, aksine pek çok kazanımları olduğu açıktır. Bir spor gazetesinden bile yeni bir kelime öğrenilebilir. Kitapların pahalılığından şikâyet edenler, sahafları ziyaret ederlerse yıpratılmamış birçok yayının ucuz fiyatla satıldığını görebilirler. Ayrıca Türk Tarih Kurumu'nun yayınları bedava denilebilecek kadar ucuz ve kaliteli... Kitap fuarları da takip edilirse ucuz kitap bulma şansı daha da artabilir.

İnsan okumayı istedikten sonra, pahalılık ve zaman darlığı yalnızca bahaneden ibarettir. Yeter ki heves ve azim edelim. Okumak aydınlanmaktır.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2011, 19:44:44 »

Kağan Bahadır, eminimki senin güzel ve donanımlı makalelerin sayesinde bir çok kandaşımız okumayı sevmiş ve sevecektir. Paylaşımların için bir kez daha sana teşekkür ediyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.156« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2011, 19:55:28 »

 Çok temel bir yaraya dokundun kandaşım. Okuyarak kesinlikle hiç bir şey kaybetmeyeceğimiz gibi zeka kapasitesini genişletmek ve ufkunu açmak bakımından da okumak eşi bulunmaz,yan etkisiz bir ilaçtır. Kişi okuduğu kadardır. Dünyanın en büyük komutanları en kanlı savaşların tenefüslerinde bile bir köşeye çekilip 3-5 satır okuduğu oluyormuş. Atatürk de dahil buna.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 795


« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2011, 15:27:30 »

Bu yazıyı tekrar gündeme getireyim. Şuan tüm sorunların arkasındaki asıl sebep belki de okumamaktır. Buna ben de dahilim. Okumuyoruz, okumadığımız için de biz bir hiç'iz! Buralara gelip de kuru kuruya birkaç ateşli cümle yazarak  Türkçü olunmadığı gibi, zamanla o birkaç cümle ezber halini alıyor, dilden dile, siteden siteye dolaşıyor, bir süre sonra da Türkçülüğün yazılmamış ilkeleri haline geliyor o sözler. Bu şekilde olmaz. Bu şekilde bir yere gidilmez. Okumuyoruz, ben vatanımı, milletimi  seviyorum demenin herşeye yeteceğini düşünüyoruz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.067 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.