OĞUZ KAĞAN DEDENİN TORUNLARINDAN KIZIK BOYU!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Mart 2020, 23:23:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: OĞUZ KAĞAN DEDENİN TORUNLARINDAN KIZIK BOYU!  (Okunma Sayısı 3238 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Delikurt27
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 651


ANTEPLİ BOZKURTLAR!!!


« : 06 Ekim 2011, 12:03:21 »

                                    

OSMANLILAR, Mercidabık savaşından sonra idareleri altına aldıkları Gaziantep'te birçok Türkmen aşiret, oymak ve obalarıyla birlikte,24 Oğuz boyundan 13'ünün de kesif kitleler halinde yaşadığını tespit ettiler.

Gaziantep 1517'de Osmanlı birliğine dahil edilmiştir. Vergi tahsilatına esas olmak üzere hazırlanan ilk Ayıntab Tahrir Defteri de fetihten 19 yıl sonra 1536'da tamamlanmıştır. Başta; 1536, 1543 ve 1574 tarihli Antep Livası Tahrir defterleri olmak üzere diğer birçok muteber kaynaktaki kayıtlara göre 1517'den önce Gaziantep'te yaşayan 24 Oğuz boyuna mensup Türkmen aşiretleri şunlardır:

Alayuntlu, Avşar (veya Afşar) Bayat, Bayındır, Beğdili, Büğdüz, Çepni, Döğer, Eymir, Karkın, Kızık, Yazır, Yüreğir.

Selçuklu imar ve iskan politikalarıyla Türkleştiği bilinen Gaziantep'te bu boylardan Alayurtlu, Bayat, Bayındır, Büğdüz, Çepni, Döğer, Yazır ve Yüreğirler'in adına köy ismi, Avşarlar'ın adına da yöre ismi olarak rastlıyoruz. Eymir ve Karkın boylarının yaşadıkları bölgeler bilinmekle beraber, Gaziantep vilayet sınırları içinde onların adını taşıyan herhangi bir meskun mahal yoktur. Kınıklar'la ilgili meskun olmayan yer isimlerinden, imparatorluk kuran bu Türk boyunun da Gaziantep'te yerleştiği anlaşılmaktadır.

Yukarıda zikrettiğimiz Oğuz boylarından başka, başta Baraklar olmak üzere, Elbeyli, Cerit, Savcılı, gibi kalabalık Türkmen aşiretleriyle, Karakoyunlu, Karakeçili, Tahtemirli, Akçakoyunlu, Gözübüyüklü vesaire gibi daha birçok Türkmen topluluğu da Gaziantep'e iskan edilmiştir. Nizip'in iki köyünde, Oğuz ailesine mensup olmayan Kırgızlar yaşarlar. Şehir içinde de çok miktarda Özbek vardır.

1950 nüfus sayımı sonuçlarına göre; Gaziantep halkının %93.1'inin anadili Türkçe'dir. Halkın %6.3'ü anadilinin K.rtçe, %0.5'i de Arapça olduğunu beyan etmiştir. Gaziantep, Batı'ya göçmen veren, Doğu'dan da göçmen alan illerimiz arasında bulunmasına rağmen bu oranların vilayet çapında pek fazla değiştiği sanılmıyor.


Kızıklar, Adana'dan Tunceli'ne, Afyonkarahisar'dan Sinop ve Kayseri'ye kadar uzayan coğrafyayı, diğer Türkmen topluluklarıyla beraber yurt tutan önemli bir Türkmen boyudur
.  
.  
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

“Türk sayısını çoğaltmak ulusal büyük amacı, tabii gelişmeye bırakılmamalıdır. Alınacak ve hayata geçirilecek olağanüstü önlemlerle bir ulusal politika izlenmeli ve Türk sayısı çoğaltılmalıdır.” M.KEMAL ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.044 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.