Nihal Atsız Tam Bir Sigara Düşmanıydı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 02 Nisan 2020, 17:58:00


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Nihal Atsız Tam Bir Sigara Düşmanıydı  (Okunma Sayısı 4735 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 20 Ağustos 2011, 21:54:48 »

NİHAL ATSIZ TAM BİR SİGARA DÜŞMANIYDI

Çok bilen zevatların, söz konusu Hüseyin Nihal Atsız olunca dillerindeki tek söz, Atsız’ın oğlu Yağmur’a yazdığı “Yağmur oğlum” diye başlayan vasiyetnamesidir. Amentü misali ezberledikleri bu vasiyetnameyi, Atsız’ı müdafaa edenlere karşı “sözde” koz olarak ortaya koyarlar ve bununla siyasi harbi bitirdiklerini zannederler.

Bu kişiler eminim, Atsız’ın bir makalesini dahi okumamış, bir romanına dahi göz gezdirmemiş, hiçbir tarih incelemesine bakmamışlardır. Bildikleri tek şey, bu vasiyetnameden ibarettir. Atsız’ın sigara konusundaki sözlerine değinmeden önce bu vasiyetnamenin ortaya çıkış şeklini hatırlatmak isterim.
Söz konusu vasiyetname, adı üzerinde olmakla birlikte açmak bazı kişiler için zaruridir, bir kişiye hitaben yazılmıştır. Muhatabı olan Yağmur Atsız’a hitaben yazılan vasiyet, ne Atsız’ın yayınladığı mecmualarda ne de başka bir kaynakta tefrika edilmiştir. 1944 Irkçılık – Turancılık Davası öncesinde evi aranan Atsız’ın evinde bu vasiyetname bulunmuş ve delil sayılmıştır. Hala anlayamayanlar için günümüzden bir örnekle pekiştirmek gerekirse, bu vasiyetnamenin Mustafa Balbay’ın evinden çıkan günlüğünden hiçbir farkı yoktur. Dolayısıyla Balbay’ın günlüğünün gazetelerde yayınlanmasını eleştirenlerin, aynı anda Atsız’ın vasiyetnamesini ortaya dökmelerinin akıl alır yanı yoktur. Atsız, hayatı incelendiğinde oğluna yazdığı vasiyetle uyuşan bir ömür geçirmiştir. Bu da işin diğer kısmıdır.

Atsız’ın sigara konusundaki sözlerine gelince… Pek bilinmeyen ama Atsız’ın en muzip makalelerinden biri olan “68. Vilayete Seyahat” adlı makalesinde bu görüşler yer almaktadır. Atsız’ın Almanya seyahatini anlattığı bu makale, o dönem Türkiye’de 67 il olduğu ve Almanya’ya 68. vilayet dendiği için bu ismi almıştır. Atsız ve Almanya isimlerini yan yana gören ileri derecedeki âlimler hemen yorumlara başlamadan belirteyim: Atsız’ın eşi Bedriye Atsız ve iki oğlu, Bedriye Hanım’ın öğretmenlik görevi nedeniyle o sırada Almanya’da bulunuyordu. Yani Atsız, makalesinde de muzipçe dalga geçtiği gibi Neonazi’lerle buluşmak için değil, eşini ve çocuklarını görebilmek için Almanya’ya gitmişti.
Uzun makalenin ilgi çekici yanlarından biri de, Atsız’ın sigaraya karşı olan sert tutumudur. “Tam bir sigara düşmanı” olarak nitelendirilebilecek bu görüşler, makalede şöyle yer almıştır:

“Ben sigara içmem, dumanından tiksinirim. Vapurda, dolmuşta beni en çok rahatsız eden nesne ağzı emzikli vatandaşlardır. Eskiden, yürürken bile ağzında sigara taşıyan yalnız Köprülü Fuat'tı. Şimdi hamalından cici bayanına kadar herkes Köprülüzade oldu. Herif, sırtındaki 150 kiloluk yükün altında canı burnunda yürürken bile ağzından sigarasını eksik etmiyor.
Ciğer kanseri yaptığı artık anlaşılan sigaraya düşmanım. Hele Nejdet Sançar, çok küçük bir çocuk olduğu zamandan beri sigaraya elini dahi süremez. Sırası gelmişken: Sançar'ın evine konuk gidenler ona cehennem azabı çektirmek istemiyorlarsa sigara içmesinler.
İktidara geçtiğimiz zaman yeni Anayasanın birinci maddesi sigaranın yasaklanması hakkında olacak. Sigara da Anayasaya girer mi diyeceksiniz. Tabiî senatör girer de sigara neden girmez?
Evet sigarayı yasak edeceğiz. Fakat o zaman Said Bilgiç, Cezmi Türk ve Osman Turan ne yapacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti zamanındaki içki yasağı süresinde sarhoşlar ne yapıyorsa bunlar da öyle yapacaklar. Dışarıdan mentollü, nefis sigaralar getirecekler: İktidar bilmezlikten, gümrük görmezlikten gelecek. Nikotinin beyni kamçıladığı hakkında doktorlardan rapor alacağız. Sözün kısası durumu idare edeceğiz. Her çağda, her yerde olduğu gibi. Zaten senin kanun dediğin nedir? Beş telli bir saz değil mi?”

Bugün Atsız’ın düşüncesindeki “Türkçü iktidar” değil, İslamcı bir iktidar sigarayı adeta yasak etti. Bir dönemin popüler aksesuarı olan sigara, bugün doğru olarak zararları anlatılan ve uzak tutulmaya çalışılan bir “zehir” haline geldi. Peki, Atsız’ın bu sözlerini okuyan Türk ve Türkçü düşmanları acaba sigara konusundaki tutumlarını değiştirirler mi?
Herhalde sırf Atsız sigaraya düşman diye, ellerine “Faşizme Geçit Yok” yazılı pankartları alıp, ağızlarında sigara ile eylem yapmazlar.
O kadar da, olduklarını sanmıyoruz…

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2011, 22:30:07 »

68. Vilayete Seyahat, Ata Hazretleri hakkında yazılmış çoğu yanlı sözde biyografiden çok daha fazla bilgi veren bir nitelikte. Daha önce de Sayın Kağan Bahadır'ın telkini ile üzerinde edite yaptığım bu makalede benim de en çok ilgimi çeken hususlardan biri bu olmuştu. Türk Milleti'ni seven bir insan profilinin nasıl çizildiğine şahit olmuştuk.
Hazırlamayı düşündüğüm bir başka yazının kaynağı olacak makalenizi tebrik ederim. Kaleminize sağlık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.162« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2011, 23:40:52 »

 Bence ülkedeki sadece Türk kökenlilere yasak edilsin sigara. Diğer etnik grupların ise daha çok içmesi teşvik edilmeli. Gerçi sigara yasak olursa ucu nargileye de dokunur. Yani bizi dürter biraz biraz Peynir Ama daha sağlıklı ve güçlü bir ırk meydana getirmek istiyorsak bazı zevklerimizden vazgeçebilmeliyiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« Yanıtla #3 : 21 Ağustos 2011, 10:06:18 »

Bugünden itibaren sigarayı bırakıyorum. Umarım başarılı olurum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.105 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.