Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 22 Ekim 2020, 06:33:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Necip Fazıl'ın Kanuni Hakkındaki Düşünceleri  (Okunma Sayısı 2987 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 15 Eylül 2012, 20:08:48 »

NECİP FAZIL’IN KANUNİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ

Kanuni Sultan Süleyman tartışmaları, Muhteşem Yüzyıl dizisinin yeni sezonunun başlamasıyla yeniden alevlendi.
Dizinin daha evvelki bölümlerinde, Kanuni’nin bir Osmanlı padişahına yakışan bir şekilde gösterilmediği, haremin gereği gibi anlatılmadığı söylendi. Bu tartışmalar, dizi nihayete erene değin devam edeceğe benziyor. Muhteşem Yüzyıl’da gösterilen Kanuni’nin sahte olduğunu, aslında Kanuni’nin İslam ahlak ve faziletini taşıyan büyük bir hükümdar olduğunu ispata kalkan kitaplar, ilk dönemki kadar olmasa da, çıkmaya devam ediyor. Bu iddiaların sahipleri, tahmin edileceği gibi, “mütedeyyin kesim” olarak adlandırılan kişiler arasından çıkıyor.
Bu “mütedeyyin kesim”in kutbu diyebileceğimiz ve başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP kadrosu üzerinde büyük tesiri bulunan Necip Fazıl Kısakürek’in, Kanuni Sultan Süleyman’a bakış açısı nasıldır diye hiç düşündünüz mü? Star Gazetesi’nin tıpkıbasımlarını yayınlayarak okuyucuya sunduğu ve Necip Fazıl’ın dergisi olarak uzun dönem neşriyat hayatını sürdürmüş olan Büyük Doğu Mecmuası, 1948 yılında çıkan sekseninci sayısında bu sorunun cevabını meraklılara veriyor. İdeolocya örgüsü adlı köşede imzasız olarak yayınlanan fakat Necip Fazıl’a ait olduğu kuvvetle muhtemel şu satırlar, Büyük Doğu kuşağının Kanuni’ye bakışını resmediyor:

“İslam, büyük Türk hükümranlığı tarihinde, ilk defa Kanuni Sultan Süleyman çağında bozulmaya başlamıştır. O devrin şevket ve satveti bu manevi zaafı örter ve bu derin hususiyeti kimse bilmez ve görmez.
Kanuni çağı, saf ve berrak İslam akidelerini bulandırmakta umumiyetle en korkunç tesiri aşılayan Fars ve Bizans parmak izlerinin, iman çehremize adamakıllı sinmeğe başladığı devirdir.”

Büyük Doğu Mecmuası’na bu yazıyı yazan kişi, ki Necip Fazıl olması çok yüksek ihtimaldir, bu iddianın gerekçesini belirtmemiş. Mehmed Akif’i kurduğu sözde şair mahkemelerinde yargılayan ve onun şair olmadığına hükmeden, II. Abdülhamid’in bugün bile başımıza bela olan ve hâlâ gerçek zannedilen sözde anılarını yayınlayarak tarihçilik adına büyük bir suç işleyen bu derginin ve başyazarının tarih adına kestiği ahkâmın ehemmiyetini okuyucuya bırakmak gerekiyor. Lâkin şu meselede, hükmü okuyucu değil bizzat tarih belirliyor.
1946 yılında Necip Fazıl’ın imzasını koyarak yayınladığı “Bir Hükümet İstiyoruz” başlıklı makalesinden bir cümle:

“Kumarı, bütün alet, edevat ve mekaniyle tahrip edecek bir hükümet istiyoruz.”

Kazara Necip Fazıl’ın istediği bir hükümet kurulsaydı ve kumarhaneler o dönemde kapatılsaydı, acaba Necip Fazıl nerede basılacaktı?

Söz Büyük Doğu’dan açılmışken, şu sözlerle meramımı bitirmem doğru olacaktır. Star Gazetesi Büyük Doğu’nun tıpkıbasımlarını yayınlarken, Kadro dergisi ciltler halinde yeniden basılırken; insan “Atsız Mecmua, Orhun, Orkun ve Ötüken ile devam eden Türkçü dergilerin tıpkıbasımlarını genç okuyuculara sunacak bir babayiğit yok mu?” diye düşünmeden edemiyor.


KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2012, 22:19:30 »

Evvela Kağan Bahadır Beğ'e dikkati ve uğraşı için teşekkür etmek gerekir. Necip Fazıl'in tesirinde bulunup Otağa gelerek araştırmak kararında olanların yüzüne çarpacak kaidelere bir yenisini daha eklemiş bulunmaktadır.

Büyük Doğu'da da nesredilen "Ideolocya örgüsü" dizisi, kitap olarak da yayımlanmıştır. Kitap Necip Fazıl adını taşır. Inceleme şansım olduysa da tam okumadım, açıkçası. Yani, Necip Fazıl ya bu makalelerde ya da o kitapta yalan söylemektedir, söylemiyorsa bunlar büyük Kanuni hakkındaki hakiki düşünceleridir.

Dinsiz, Osmanlı düşmanlı diye anılan Büyük Atsiz Türk milletini çok sevdiğinden Osmanlı padişahlarına muhabbet ile yaklaşmışken ömrü boyunca 'dönmek'ten vazgeçmeyen sözde Müslüman na-necip Fazıl'in bu hareketi bize ne anlatır?

Kaleminize kut...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.23 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.