Müslüman Türkler'de Tengri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Aralık 2019, 08:00:40


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Müslüman Türkler'de Tengri  (Okunma Sayısı 3852 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« : 16 Temmuz 2012, 20:38:16 »

Müslüman Türkler'de Tengri

Türkler, müslüman olduktan sonra dahi yaratıcıya  öz dinlinde seslenirdi. Örneğin; Tengri, Çalap, Tinri, Tanrı, Mengü, Kök Tengri, Kuday... İslamiyetin etkisiyle de bazen "Tengri Teala ya da Allah Tengri" derlerdi. Bu arada Allah adınıda kullanırlardı, ama genelde kendi öz dilinde yaratıcıya seslenirlerdi. İlerleyen zamanlarda ise Allah adını daha fazla anmaya başladılar, fakat bu yukarıdaki adlarıda kullanmakta hiçbir zaman sakınca görmediler. Hatta Osmanlı İmparatorluğu zamanında dahi bu adlar kullanılmıştır.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var, birileri çıkıp Allah'ın 99 ismi arasında Tengri ya da Tanrı yoktur diyecektir. Evet doğrudur, ama neden yoktur? Çünkü Kuran-ı Kerim Arapçadır ve Arapların anlayacağı bir dilde inmiştir. O yüzden Allah'ın 99 ismi arasında Tengri adı geçmez. Bu taktikleri tutmayınca bu seferde şunu söyleyeceklerdi; "Ama Tanrı sözünü hristiyanlar kullanır. Ayrıca Hindistanda'ki ineklere Tanrı denir." Bunu söyleyen kişi, okuyup ya da araştırmadığı için Hristiyanların Türkçe konuştuğunu sanıyor ve onların Tanrı dediğini zannetmektedir. Zamanında İngilizce filmlere altyazı olarak God yerine "Tanrı" sözü yerleştirildiği için insanlarımız Tanrı sözünü hristiyanların söylediğini zannediyor. Tabii bununlada sınırlı değil, mitolojik kitaplarda Türkçeye çevirilirken oradaki God, Gott, Jumal tarzı yaratıcıya ithaf edilen isimler Tanrı diye çeviriliyor...  Ateist kişilerinde televizyonlara Allah adını kullanmadığı ve bunu yerine  Tanrı sözünü kullandığı için insanları Tanrı demeyi dinsizlik ve imansızlık zannediyor. Vaziyet bunu gösterirken biz şimdi ne kadar kaynakla gelsekte insanlar Tanrı sözüne soğuk bakmaktadır. Hatta mitolojik eserlerde Tanrı ismi çoğullaştılarak  "Tanrılar" gibi bir adla karşımıza gelmiştir.

Günümüzde istenilen bir bilgiye ulaşmak çok kolay. Vaziyet bunu gösterirken şimdi kafası karışık olan kişilere Müslüman Türklerin yaratıcıya nasıl öz dilinde seslendiği kanıtlayacağım. Aynı zamanda müslüman bir Türk'ün "Tengri" demesinde bir sakınca var mı yoksa yok mu diye hep birlikte görelim.

Dede Korkut destanında yaratıcıya "Allah Tengri" olarak seslenilir.

Müslüman olan Oğuz Türkleri zor bir durumda kaldıklarında ellerini göğe açarak Allah'ı kastederek "Bir Tengri" derlerdi.

Yunus Emre şiirlerinde Allah'ı kastederek "Çalab" adını kullanmıştır.

Yunus Emre'nin, Gönül Calab'ın tahtı, şiirinin bir bölümüne göz atalım,

Gönül Calab'ın tahtı, Calap gönüle baktı
İki cihan bedbahtı, kim gönül yıkar ise
Sen sana ne sanırsan ayruga da onu san
Dört kitabın manası budur eğer var ise

Görüldüğü gibi burada Allah'ı kastederek Çalab adı kullanılmıştır.

Şimdi müslüman Türklerin Allah adını başka sıfatlarla andığı zamanlar "Hristiyan-Kafir" damgası yediğini biliyoruz. Peki bu iftirayı atanlara şunu sormalı; Mehmet Akif'de mi Hristiyan?

Mehmet Akif Ersoy samimi bir müslümandır, fakat dinci değildir. Mehmet Akif Ersoy istiklal marşımızda Allah yerine Farsça Hüda kelimesini kullanmıştır.

Yine aynı Mehmet Akif Ersoy; "Geçende komşuyu görmüş, demiş selâm söyle / Demek almayacak Tanrı selâmını bile" demiştir. Şimdi bu çok bilmişlere göre acaba Mehmet Akif'e nasıl bir iftira atacaklar gerçekten merak konusu...

Bu sefer Osmanlı İmparatorluğuna uzanalım.

Kanuni Sultan Süleyman Han ve Yavuz Sultan Selim dönemlerinde yaşamış olan Edirneli Nazmi'nin, Türki-i Basit isimli eserinden bir dörtlük, değiştirilmeden aynen şöyledir;

"Kutluluğla geldiğince her uruc,
Her Müselman şen olup dutar uruc.
Ol ki gerçekten Müselman olmaya,
TENGRİ saqlasun o her gün yer uruc."

Kutlu Oruç geldiğinde, her Müslüman sevinir, oruç tutar. Gerçekten Müslüman değilse de, Tanrı korusun, o her gün orucunu yer.

Hoca Ahmet Yesevi'nin dilinde Tengri

“Tengri Teala sözin,
Resûlullah sünnetin,
inanmağan ümmetin,
ümmet demes Muhammed”

Görüldüğü gibi bu kadar örnek varken hâlâ milletin kafasını karıştırmaya gerek yok. Müslüman bir Türk'ün Tengri/Tanrı demesinde bir sakınca yoktur.

Son olarak Gazan Han dönemine ait şu madeni paraya bir bakalım."Lailahe illallah Muhammed resulullah salli aleyhe. Tengri-yin Küchündür. Ghazan Mahmud. Ghasanu Deledkegülügsen.''

"Muhammed Allah'ın elçisidir. Ebebi Tengri'nin gücüyle."

Ejder Yılı , 16 Temmuz 2012 / Gümüş Kurt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tarhun Hatun
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 692


Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ!


Site
« Yanıtla #1 : 16 Temmuz 2012, 20:41:38 »

Bir de trajikomik bir deyişi vardır necip fazıl efendi'nin "Allah Tanrı'nın belasını versin" diye, Allah Allah'ın belasını versin demiş daha çok dinden çıkacak edebiyat yapayım diye ussuz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Tuluy
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 275« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2012, 20:48:00 »

Tanrı demek doğrudur.Konu ile pek alakası yok ama "selamün aleyküm"ün Müslümanlıkla ilgisi yoktur.Arapça selam sana demektir.Tanrı ile alakası olmadığı halde bu tür selam şekli veren insanlar maalesef çok
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gen
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 443« Yanıtla #3 : 16 Temmuz 2012, 20:57:27 »

Tanrı Türkçe bir kelime bu hıristiyanlar dünya üzerinde Türkçeyi mi yaymaya başladılar bizden habersiz,:D Ben hiç bir yerde Tanrı dediklerini duymadım.Yalnız burada yaşayanlar Türkçeye özen gösteriyor.  Ama bu da Türkiye de Türkçe konuşuluyor diye.. Bu münafıklar hem bayrağımız altında, hem kimliğimiz altında kendi öz dillerini kullanmıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tayangu
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 57« Yanıtla #4 : 16 Temmuz 2012, 22:48:25 »

Hıristayan'ların Tanrı dediğine inanan yobaz ümmetçiler hala var ne yazıkkı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ten gayrısı kızıl tamuya
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.042 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.