Mehmed Akif ve Şemseddin Sami Üzerine
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Ekim 2020, 06:53:28


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mehmed Akif ve Şemseddin Sami Üzerine  (Okunma Sayısı 5097 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 21 Nisan 2012, 05:52:35 »

MEHMED AKİF VE ŞEMSEDDİN SAMİ ÜZERİNE

“Millî Şair” sıfatını, millî marşımızı yazarak hak eden ve bu sıfat söylendiğinde ilk akla gelen isim olan Mehmed Akif Ersoy’un bazı şiirleri herkesçe bilinir. Bazı şiirleri de gerek dilinin bugün konuşulan beş yüz kelimelik Türkçe’ye uymaması gerek taşıdığı anlamlar neticesi ile pek bilinmez. Mesela hem Abdülhamid bayrağı taşıyıp hem Akif’i siper edenler, Akif’in “Gölgesinden bile korkup bağıran bir ödlek / Otuz üç yıl bizi korkuttu “Şeriat” diyerek” dizelerini pek söylemezler.
Daha evvel yazdığım bir makalede Mehmed Akif Ersoy’un “Ben Arnavudum” diye biten şiirini sunarak, Mehmed Akif’in Arnavutluğunu ortaya koymasını haddinden fazla eleştirmiş, Akif’in “millet” tanımı ile bizim millet tanımımızın uyuşmadığını anlatmıştım. Millet tanımı konusundaki görüşlerimi hâlâ koruyorum lâkin, dönemin koşullarını bilmeden ve malum şiiri başından sonuna kadar irdelemeyerek eleştirdiğim de bir gerçektir.
Akif’in millet tanımı, aslında o dönemin Osmanlı’sının genel millet tanımıdır. Balkan toprakları elden çıkana kadar uygulanan Osmanlıcılık siyaseti, geriye Arap yarımadası ve İslam halkı kalınca uygulanan İslamcılık siyaseti ve Türk topraklarındaki Türkçülük… Osmanlı’nın millet tanımı bu kayıplarla sürekli değişmiş, birkaç istisna dışında bilinçli bir Türkçülük hareketi devlet katında görülmemiştir.
Akif de bu siyasi fikirlerden etkilenmiştir. Lâkin onun Türkçülük ile doğrudan bir bağlantısı olduğunu iddia edemeyiz. Hüseyin Nihal Atsız da bu Arnavutluk meselesini anlatırken, Akif’in nasıl anılması gerektiği konusunda ipuçları verir:

“İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif'in babası Arnavut, ülküsü de Türkçülüğe aykırı olan ümmetçilik olduğu halde hangi Türkçü Mehmed Akif için Türk değildir demiştir?

Mesele Yıldırım Bayazıd veya Mehmed Akif kadar Türk olabilmektedir.” (1)

Buna benzer bir durum da Şemseddin Sami’de görülür. Şemseddin Sami, her ne kadar tartışmalı olsa da bilinen ilk Türk romanının yazarı (Taaşşuk-ı Talat ve Fıtnat), döneminin en kapsamlılarından sayılabilecek bir Türkçe lügatin sahibi (Kamus- Türkî) olmasının yanında “Besa Yahut Ahde Vefa” adlı bir  tiyatro eserinin de sahibidir. Arnavutların “besa” yemini üzerinden yazılan bu oyun, Şemseddin Sami’nin Arnavut kökenli olduğunun en mühim delilidir. Nitekim bunu kendisinin de inkâr ettiğini sanmıyorum. Arnavutluk’un Fraşer vilâyetinde doğmuş olan Şemseddin Sami, bazı tarihçilerimize göre, ilginç bir tabirdir, hem Arnavut hem de Türk milliyetçisidir.

Türkçülüğün sistemleştirilmesinin baş isimlerinden biri olan Yusuf Akçura, Şemseddin Sami’yi bir “Türkçü” olarak tanımlar. Oğlundan (Ali Sami Yen) aldığı bilgilerle Sami’nin kısa bir biyografisini verir.) Onun “Türkçü” adıyla kitabına (2) eklediği isimlere baktığımızda bugünün dünyasında Türkçülüğün şümulüne dahil edilmeyecek düşünceleri olan kişilerin o dönem Türkçü olarak anıldığını görüyoruz. Bu da başta ifade ettiğimiz “o dönemin mantığı” tezini kuvvetlendiriyor.Söz Şemseddin Sami’deyken şu utanç verici hususu belirtmekte yarar görüyorum. Ne yazık ki milletimiz Şemseddin Sami’yi tanımıyor ve onu anlatabilmek için “Ali Sami Yen’in babası” demek zorunda kalıyoruz.

Yeniden Akif’e dönersek… Mehmed Akif’in ve aslında bütün şairlerin kanında olmazsa olmaz bir muhaliflik görüyoruz. Başta belirttiğim Abdülhamid ile ilgili şiirine bakıp, Mehmed Akif’i bir Jöntürk yahut İttihatçı diye nitelemek de yanlış olur, çünkü onun meşrutiyet devrindeki sloganlar ile meşrutiyetçileri eleştirdiği şiirleri de vardır. Atatürk muhaliflerinin siper yaptığı Mehmed Akif’in bedeni, aslında böyle bir muhalif ruh taşıyor.
Beşir Ayvazoğlu’nun daha evvel yaptığı röportajlarını “Gel Söyleşelim” adlı kitabında toplaması, onun en çok bilinen sözü “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın”ın evveliyatını okurlara sunması dışında gözden kaçan bir ufak noktayı da okurlara sunuyor. Onun alıntılayacağım şu anısı, Mehmed Akif’in halk tarafından nasıl göründüğü ve gerçekte nasıl bir insan olduğuna iyi bir delildir. Âsım Şâkir anlatıyor:

“Neyse, anlattığım gibi Midhat Cemal’in Karaköy’deki yazıhanesinde buluştuk. Ben tramvayla, o yürüyerek, gittik. Akaratler’de birleştik. İçeri girdik, baktık, herkes kollarını sıvamış abdest alıyor. Akif Bey, “Yahu dedi, beni tekkeye mi nereye getirdin? Her taraf ıslak!” “Sana karşı yapıyorlar” dedim. “Vay canına” dedi, “Amma da yanlış anlaşılmışız!”

(1) Hüseyin Nihâl Atsız –Türk Halkı Değil Türk Milletiyiz Ötüken 1969 Sayı: 1
(2) Yusuf Akçura – Türkçülük, Türkçülüğün Tarihi Gelişimi – İlgi Kültür Sanat
(3) Beşir Ayvazoğlu – Gel Söyleşelim Cümle Geçen Demleri – Timaş Yayınları

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2012, 08:58:25 »

Mehmet Akif'in o şiiri yazdığı tarih ve Arnavutların bağımsızlığını kazanmaları birbirine paralel. Bir Osmanlı toprağının kaybıyla bu şiir yazılmıştır. Yani Arnavut kökenlilerin yaptığı  bir hatayı anlamaları için böyle bir söz söylediğini tahmin ediyorum.

Nedense Mehmet Akif'in anne tarafının Türkistan Türklerin'den olduğu hep gizlenir. Yine nedense Akif'in Türklükle ilgili yazılarıda de gizlenir. Hatta babasının Türk olma ihtimali dahi vardır. Bir kişi sırf "Ben Arnavut'um" diye  şiir yazdı için Arnanuvut mu olacak? Şu an belki olabilir, fakat Osmanlı zamanında yazılan bir şiirden bahsediyoruz. Ümmetçiliğin ve Osmanlıcığın tavan yaptığı bir zamanda.

Akif, zamanına göre doğru adımlar atmış ve İmparatorluğun bekasını düşünmüştür.  Bunu göz ardı etmemeliyiz.

Ayrıca ümmetçilerin sakladığı şeylerden biri de  Mehmet Akif'e Arap ülkesinde "Gavur" Akif denildiği. Nedeni ise medeni insanlar gibi giyindiği için.

Sanırım makaleyi geç vakit yazdın kandaş. Emeğine sağlık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ne Mutlu TÜRK Doğana!
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


TÜRKÜZ, ederiz daim iftihar!...


« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2012, 09:30:49 »

Sadece Mehmet Akif değil dönemin aydınlarının çoğu o dönemde Osmanlıcılık politikasının etkisindedirler; ne yapsak da birleştirsek vatanımızı, eski ihtişamımıza dönsek diye düşünürler.
Hepsi er geç anlıyorlar ümmetçiliğin kar etmediğini.
Bütün yazarlarımız, tarihçilerimiz gavur olur zaten bizim, öz Türk olsa bile gavur derler...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Esir iken mümkünmüdür ibadet,
Yatıp kalkıp Atatürk`e dua et,
Senin gibi dürzülerin yüzünden;
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk`e dil uzatma sebepsiz,
Sen anandan yine çıkardın amma;
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz...
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2012, 17:33:05 »

Kendisini hiç sevmem ama Yalçın Küçük bir konuşmasında Mehmet Akif'in Türk asıllı olduğunu söylemişti. Kullandığı dilin yapısını ve saireyi incelemiş. Bunu da düşünmek gerek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
MilliyetçiTürk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 6« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2012, 19:19:11 »

Mehmed Akif Ersoy hainin tekki kendisi türk bile değil arnavut kökenli köpek
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ne Mutlu TÜRK Doğana!
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


TÜRKÜZ, ederiz daim iftihar!...


« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2012, 23:14:00 »

Türk'ün her durumda her zaman "T" si büyük yazılır.
Hatırlatayım dedim, diğer kısımlarda da saçmaladığın için birşey demek istemiyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Esir iken mümkünmüdür ibadet,
Yatıp kalkıp Atatürk`e dua et,
Senin gibi dürzülerin yüzünden;
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk`e dil uzatma sebepsiz,
Sen anandan yine çıkardın amma;
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz...
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2012, 23:23:57 »

Mehmed Akif Ersoy hainin tekki kendisi türk bile değil arnavut kökenli köpek

Daha düne kadar bokuyla kumdan kale yapan adamlar gelmiş burada olur olmadık sözler söylüyor.  Burada bir tane köpek varsa o da sensin!

"Âkif, şair, vatanperver ve karakter adamı olmak bakımından mühimdir. Şairliğine kimse itiraz edemez. Onun oldukça bol manzum eserleri arasında öyle parçalar vardır ki Türk edebiyatı tarihinde ölmez mısralar arasına girmiştir.

Vatanperverliği, tam ve tezatsız bir vatanperverliktir. Akif, sözle vatanperver olduğu halde fiille bunu tekzip edenlerden değildi, Vatanperverane şiirler yazdığı halde en sefil bir namert ve en rezil asker kaçağı hayatı yaşılanlar henüz aramızda bulunduğu için Akif'in vatanperverliği yüksek bir değer kazanır.,

Karakter adamı olmak bakımından ise Âkif eşsizdir. O, daima bulunduğu kabın şeklini alan bir mayi veya cıvık bir halita değil; şeklini sıcakta, soğukta, borada, kasırgada muhafaza eden katı bir cisimdir.

İslamcı olmasını kusur diye öne sürüyorlar. İslamcılık dünün en kuvvetli seciyesi ve en yüksek ülküsü idi. Bugünkü Türkçülük ne ise dünkü İslamcılıkda o idi. Esasen İslâmcılık Osmanlı Türklerinin mefkuresiydi, On dördüncü asırdan beri,Türklerden başka hiçbir Müslüman millet, ne Âraplar, ne Acemler, ne de Hintliler İslâmcılık mefkuresi görmüş değillerdi. Bir Osmanlı şairi olan Âkif'te milli mefkure kemaline ermiş, fakat yeni bir milli mefkurenin doğuş zamanına rastladığı için geri ve aykırı görünmüştür.

Mazide yaşayanların fikir ve mefkureleri bize aykırı gelse bile onların zaman ve mekân şartları içinde mütalaa ettiğimiz zaman haklarını teslim etmemek küçüklüğüne düşmemeliyiz.

Çanakkale şehitleri için yazdığı şiir kâfidir. Başka söz istemez...

Akif inandı, dönmedi ve öyle öldü."

Nihal ATSIZ / Kızıllelma, 1947, Sayı: 9

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turkcu-savascilardan-makaleler/mehmet-akif-ersoy/


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/makaleleri/mehmet-akif-(n-atsiz)/
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ne Mutlu TÜRK Doğana!
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


TÜRKÜZ, ederiz daim iftihar!...


« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2012, 23:46:31 »


İslamcı olmasını kusur diye öne sürüyorlar. İslamcılık dünün en kuvvetli seciyesi ve en yüksek ülküsü idi. Bugünkü Türkçülük ne ise dünkü İslamcılıkda o idi. Esasen İslâmcılık Osmanlı Türklerinin mefkuresiydi, On dördüncü asırdan beri,Türklerden başka hiçbir Müslüman millet, ne Âraplar, ne Acemler, ne de Hintliler İslâmcılık mefkuresi görmüş değillerdi. Bir Osmanlı şairi olan Âkif'te milli mefkure kemaline ermiş, fakat yeni bir milli mefkurenin doğuş zamanına rastladığı için geri ve aykırı görünmüştür.


Keşke bu yazılanları herkes görebilse kandaşım... Osmanlı parçalanırken her vatanperver gibi o da vatanı nasıl kurtarırım diye düşünerek bu yola başvurmuştur.
Nasıl Turan yolunda 42 yaşında şehit düşen Enver Paşa, Türkçü düşüncenin tartışmasız en büyük savunucularından, hatta babası olan Ziya Gökalp aynı dönemde farklı yollar deneyerek yıkılan devleti canlandırmaya çalıştılar ise o da aynı şeyi yapmaya çalışmıştır.
Ziya Gökalp'in bir şiirini de örnek olarak vereyim;

Elimde tüfenk, gönlümde iman,
Dileğim iki: Din ile vatan...
Ocağım ordu, büyüğüm Sultan,
Sultan'a imdâd eyle Yârabbi!
Ömrünü müzdâd eyle Yârabbi!

Yolumuz gaza, sonu şehâdet,
Dinimiz ister sıdk ile hizmet,
Anamız vatan, babamız millet,
Vatanı ma'mur eyle Yârabbi!
Milleti mesrur eyle Yârabbi!

Sancağım tevhid, bayrağım hilâl,
Birisi yeşil, ötekisi al,

İslâm'a acı, düşmandan öc al,
İslâm'ı âbâd eyle Yârabbi!
Düşmanı berbâd eyle Yârabbi!

Kumandan, zabit, babalarımız.
Çavuş, onbaşı, ağalarımız.
Sıra ve saygı, yasalarımız.
Orduyu düzgün eyle Yârabbi!
Sancağı üstün eyle Yârabbi!

Cenk meydanında nice koç yiğid,
Din ve yurd için oldular şehid,
Ocağı tütsün, sönmesin ümid,
Şehidi mahzun etme Yârabbi!
Soyunu zebun etme Yârabbi!
(Kalınları kasten işaretledim.)
Bu üstte atıp tutan cahil çocuk; bu şiirleri görüp birşeyler öğrendim; bir açık yakaladım diye Ziya Gökalp'i de hain ilan etmeden yasaklandığı için gerçekten mutlu oldum, bunu da belirteyim...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Esir iken mümkünmüdür ibadet,
Yatıp kalkıp Atatürk`e dua et,
Senin gibi dürzülerin yüzünden;
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk`e dil uzatma sebepsiz,
Sen anandan yine çıkardın amma;
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz...
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2012, 12:41:58 »


            Türk olmak sadece ben Türküm demek değildir. Türklüğe çeri olabilmektir. Beş para etmez bir yaşam sürerek bırakın Türklüğe kendine bile yararı olmayanlar nasıl Türk değilse Türklük için canıyla kanıyla uğraşanlar da Türktür. Bu arada ben her zaman kanı uygun kişilerin kanının doğrultusunda hareket ettiğini düşünenlerdenim. İki kardeşten biri Bayrak sevdalısı biri para sevdalısı ise ve ikiside öz Türk ise hangisi daha Türktür ?..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Ne Mutlu TÜRK Doğana!
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 366


TÜRKÜZ, ederiz daim iftihar!...


« Yanıtla #9 : 22 Nisan 2012, 12:48:35 »

Türk olabilmek için ön koşul kan olsa da çok daha fazlası gerekir diye düşünmekteyim.
65 milyon (gelişine yazdım, emin değilim) Türk olan Anadolumda farklı yollara gönül veren, beyni yıkanan, para için ruhunu bedenini satan o kadar çok insan var ki...
Kan konusu olmazsa olmazdır ama çok daha fazlası gerekiyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Esir iken mümkünmüdür ibadet,
Yatıp kalkıp Atatürk`e dua et,
Senin gibi dürzülerin yüzünden;
Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
Atatürk`e dil uzatma sebepsiz,
Sen anandan yine çıkardın amma;
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz...
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.275 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.