KÜRESELLEŞME ÇAĞININ SONRASI
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Haziran 2020, 05:59:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: KÜRESELLEŞME ÇAĞININ SONRASI  (Okunma Sayısı 2252 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.156« : 16 Ekim 2011, 23:13:09 »

 İnsanlık,tarihi boyunca bir çok çağa girmiştir,zaman zaman kimi akımlar moda olmuş,kimi devlet modelleri daha çok kabul görmüş. Sonra hayatın gerçeklerine göre yeniden düzenlenerek bir çok kez değişime,yeniliğe açılmıştır. Şehir devletleri,ulusların konfederasyonu dönemi ,imparatorluklar dönemi,faşist rejimler dönemleri,komunizm dönemi,ulus devletçilik modeli ve şu an en çok kabul gördüğü söylenen globalleşme denilen uluslar ötesi bir küreselleşme dönemi.
  Dönemimizde popüler olan bir söylem,komünizmin öz abisi olan kapitalizmin insanlığa dayattığı maddiyata dayalı,paranın en kutsal bağ olduğu bir söylemdir. Uluslaşma sürecinin sonucunda birinci dünya savaşı ve ikinci dünya savaşı patlak vermiş ardından dünya iki kutuplu bir hal almaya başlamıştır. Komünizmin çökmesinden sonra da başlangıçta tek kutuplu akabinde de kutup kelimesinin içinin boşaldığı bir çok kutuplu şekle girmeye başlamıştır. Artık moda olan söyleme göre sınırlar kalkmış,bundan sonraki süreç de dil,din,renk,ırk farkının manasızlaşacağı ve artık paraya hükmedenin dünyaya hükmedeceği görüşünde birleşilmiştir. Şu an var olan görüntüye bakarak böyle bir söyleme varmak kimileri için mantıklıdır. Ama ya bunun post global denilen küreselleşme sonrası dönem nasıl olacak kestirebilir misin diye sorulunca pek tatmin edici bir cevap verilememektedir.
 Kimi tezlere göre var olan ufak tefek farklılılar da göz ardı edilecek ve dünya şirket devletleri şeklini alarak daha da kapitala yöneleceği görüşündedir. Materyalist tez kendini daha da besleyerek ileri besleme manasına gelen-pozitif feedback- mekanizmasıyla kendini daha da büyütme eğilimine girmeye çalışması mantıklıdır. Lakin böyle bir süreçte ulus bilinci kavramını yitirmek bir milletin,bir ailenin kendi kendini tarihin sayfalarına gömmesiyle eş değerdedir. Tarihte sayısız silahlı saldırılarla yok olmamış bir millet böyle bir sanal saldırıyla rahatlıkla kendini buharlaştırma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Buradan kastım tabi ki çıkarlarımıza uyan ölçüde dünyaya açılmaya karşı olmak değildir. Antalya da ürettiği domatesi,Rize de ürettiği çayı,Giresun da ürettiği fındığı,Bursa da ürettiği araba yedek parçasını kesinlikle dünyanın adı sanı duyulmamış ülkelerine dahi satma,böylece kendi çıkarlarımızı kollamamız milli bilincimiz gereğidir. Kastım,iran veya Güney Kore gibi,çin gibi uluslar arası toplumdan dışlanmış bir ülke değildir.
 Ancak şeytan ayrıntıda gizli derler ya,bir baba ne kadar işini büyütse,daha çok para kazanıp daha büyük işler yapma peşine düşüp ailesini ihya etme niyetiyle dışa açılsa da nitekim evde onun ilgisine muhtaç çocuklarını da yetiştirmek,onlarla ilgilenmek zorundadır. Bunun ihmali o aile için uzun vadede telafi edilemeyecek hatalara yol açması muhtemeldir. Dünya kadar para kazanıp,büyük holding sahipleri olmuş bir adam öldüğünde çocuğunu yetiştirmediği takdirde bütün o mal varlığının bir gecede yok olması o kadar da küçük ihtimal değildir. İşte öyle olduğu içindir ki Türk ulusu bir yandan dünyayla ilişkisini çıkarı gereği geliştirdiği kadar bir yandan da kendisiyle ilgilenmeye zaman ayırması olmazsa olmazdır. Söylenen globalleşme fitnelerini başka milletlere yansıtarak kendi benliğini son gücüyle korumalıdır. Çünkü sizin üstünüze globalleşmeyi dayatan,benliğimizi unutmayı fısıldayan güçler,uluslar bütün gücüyle kendilerini bu tehlikeden uzak tutmak için çalışmaktadır. Bir anglo-sakson kraliyet sarayı hala ülkede çok saygın bir kurumdur ve kendi uluslarını var gücüyle korumaktadır. Buna bir çok dünya devi diye saydığımız ulusu eklemek mümkündür. Ama en büyük tehlike ana dillerini evrensel dil saydığımız anglo-sakson ulusudur. Evrensel dil diye bir şey yoktur,hangi milletin sömürüsü altındaysanız o ulusun dilini evrensel dil sanırsınız.
  Ulusa dayalı devlet ve birlik modeli tarihte hiç bir zaman önemini kaybetmeyecektir. Bu gerçek bunun aksini iddia edenlere rağmen böyledir. Hani okulda kimi tipler vardır ya gizliden çok ders çalışıp sonra sınıf arkadaşlarına amaaaan o kadar da önemli değil hiç sallamadım,çalışmaya gerek yok söylemini yutturmaya çalışması gibidir bu durum.  Tarih de ulus devlet önemini gösteren sayısız örneklerde doludur. Her zaman bir uluslar arası bir ulus,bir uluslar arası bir ulus sırası ile moda olmaktadır. İmparatorluklar çağı olmadan önce gene avrupa sayısız kavimlerin devletleriyle doluydu,sonra imparatorluklar dönemi geldi. Sonra milliyetçilik akımı geldi,ulus devletler çağı başladı. Sonrası bildiğimiz gibi soğuk savaş dönemi ve günümüz. Bundan sonra moda olma sırası yeniden ulus modeline gelecektir.
 Eğer şirket devlet modelini ulus devlet modeline tercih eden,bunu daha mantıklı gören biri çıksa şu soruyla çok kolay mat ederseniz. Diyelim adam opel firmasında çalışıyor. Eğer firmanda sana çok para kazandıracak bir yöneticinin,bir iş arkadaşının mı üzerine kurşun sıkılsa o kurşunun önüne kendini atarsın,yoksa sana hiç bir getirisi olmayan,sana maddi olarak bir şey kazandırmayan aksine sadece senin maddiyatına muhtaç olan çocuğunun mu önüne atarsın kendini? Böyle sayısız örneklerle kan bağının karşı konulamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamak mümkündür. Esen kalın....   T.T.K.
                              tunçyürekli
   
       
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.151 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.028s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.