Karasuk Kültürü Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Mayıs 2020, 21:02:52


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karasuk Kültürü Nedir?  (Okunma Sayısı 2259 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mete. HAN
OğuzAta
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 27« : 12 Şubat 2017, 18:33:22 »

Türklerde çağının sonuna doğru iyice belirgin hale gelen göçebe kültürü,kurgan buluntularının zengişleşmesiyle Asya'dan yenibir çağa  girildiğinin müjdelemektedir. Karasuk adıyla  bilinen bu kültür, Sibirya merkez olmak üzere, Baykal kıyıları, Kuzey Moğolistan, Altaylar'dakib Anyang ve Huang He kıyılarına kadar yayılmıştır.Dönem MÖ 1200 ve 700 yılına kadar sürmüştür.

Karasuk kültürüne bağlanan bütün mezarların içleri ahşap kaplı üzerleri yığma tepeler halindedir. Söz konusu edilen bu mezar anlayışı Hun kurganlarının öncüsü olarak kabul edilir. Kazılarda ortaya çıkan mezarlarda brakisefal ( "yuvarlak kafatası" olarak nitelendirilebilecek kafatası tipinin bilimsel adı) yapılı insana rastlamışlardır.

Karsuk kültürünün en ilgi çeken buluntuları metal bıçaklardır. İleri metalürji tekniğinin (Metallerin ayrılması, saflaştırılması ve kullanma maksadına göre işlenmesiyle ilgili ilim dalı) ürünleri olan tek ağızlı bıçak ve hançerlerin kendilerinie özğü biçimleri bu kültürün tanıtıcı özelliğidir. "S" biçimli yatağanların kabzaları üzerinde baskı tekniğiyle yapılmış bezemeler kabza tepesinde halka ve hayvan figürleri görülüyor. Bıçakların çoğu tunçtan yapılmıştır. Hun çağında gelişme gösterecek olan hayvan üslüpbu'nun doğuşunu niteler. Kazılardan ortaya çıkan silahların arasında konik geçme ok ve mızrak uçlarına raslanılmıştır. Türk'lerde gelişmiş geometrik bezemeler, yapay ip bezek, daireler, eşkenar dörtgenler ve iri üçgenler yapan zikzaklarla zengin bir motif görülür.

Anav'dan başlayıp Karasuka kadar uzanan bu gelişim sürecinde atın binek hayvanı olarak kullanılması ve hayvanların evcilleştirilmesi, tarımın başlaması özellikle seramik sanatının ilerleme kaydettiği görülür. Tunç ve demirden yapılan silahlarla toplulukların diğer topluluklara egemenlik kurmasını sağlarken atın binek hayvanı olarak kullanılması mesafeleri kısaltmış olması kültür ve sanatın yayılmasında etkili olmuştur. Atlı kültür ve kurgan geleneğinin gelişmesi Hun çağını hazırlayan kültür ve sanat öğelerinin bu dönemlerde biçimlenmeye başkadığının önemli göstergesidir. 

       Tematik Türk Ansiklopedisinden Alıntıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin
Boran
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 10.338


« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2017, 23:57:37 »

Andronova, ayastafonos filan bir kültürler vardı, neydi onlar? Var mı bizimle ilgisi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mete. HAN
OğuzAta
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 27« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2017, 11:11:04 »

Adnronova kültürünü bu kültürün diger adıdır.
Ayastafonos kültürü 93 harbinden sonra rusların ölen askerleri anısına yaptığı bir abidedir.

1883 yılında 93 Harbi'ni sonlandıran antlaşmanın  imzalandığı yer olan Neriman Şah Köşkü'nün yerinde dikilmesi planlanan  ve yapımı için Osmanlı tarafına başvurulan abidenin inşası Osmanlı halkı üzerinde kötü bir etki bırakacağının öngörülmesi nedeniyle uzun süre engellenmiştir. Tarafların uzun süren anlaşmazlıkları sonucunda II. Abdülhamid'in girişimi ve Rus tarafının kendi askerlerinin defnedildiği mevcut mezarlıkların metruk halde olması nedenleriyle salt bir abide değil mezar, din ve hayır kurumu olarak inşa edilmesi konusunda anlaşılmıştır. Ayrıca inşa yeri de Rusların ilk planladığı şekilde 93 Harbi sırasında ulaştıkları en uç nokta olan Ayastefanos (günümüzde Yeşilköy) değil Kalitarya (günümüzde Şenlikköy) olarak belirlenmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.068 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.