Karabekir ve İdeoloji Tarihçiliği
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 20:54:42


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karabekir ve İdeoloji Tarihçiliği  (Okunma Sayısı 2530 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 25 Haziran 2011, 20:51:27 »

KARABEKİR VE İDEOLOJİ TARİHÇİLİĞİ

Ne yazık ki Türkiye’deki tarihçiler, ideolojileri ile tarihi birbirine karıştırmayı iyi beceriyor. Siyasi görüşü “Atatürk karşıtlığı” temeline kurulmuş olan ve ömrünü Atatürk düşüncesiyle savaşmaya adayan bazı kişiler, bu görevi “tarihçi” sıfatıyla yapıyor. Bu durum da sözde tarihçilerin bilinçaltını bilmeyen kişilerin, sorgusuz sualsiz onları okuması ve dinlemesi ile yanlış bilgileri kafasına doldurması neticesini veriyor.
Atatürk karşıtlığını sistem edinmiş kişilerin sığındığı ilk liman, Son Padişah Mehmed Vahideddin idi. Bu ismi ilerleyen yıllarda Said Nursi, bugün ise Kazım Karabekir aldı.

Üç ismi birbiriyle kıyaslamak gafletine dahi giremem ama hayatını “Atatürk’e karşı olan veya bir dönem karşı çıkmış herkesi sevmek” prensibine adayanlar, bu üç ismi aynı kefeye koymayı başarabilmiştir. Son isim olan Kazım Karabekir, şüphe yok ki diğer iki isim ile kıyaslanamayacak derecede önemli ve memleketin bağımsızlığı için çaba sarf etmiş bir isimdir.

Hayatını cephelerde geçirmiş, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda büyük başarılara imza atmış, Doğu Cephesi’nin emniyete alarak, Atatürk’ün batıdaki düşmanla sırtını doğuya dayayarak savaşabilmesini sağlamış bir isimden söz ediyoruz. Kazım Karabekir, şüphesiz ki değerli bir asker, muzaffer bir kumandandır. Ancak askerlikten ayrılıp siyasete yoğunlaştığı dönem Atatürk’le yaşadığı görüş ayrılıkları onun bazı haksızlıklara uğramasına sebep olmuştur.

Kurduğu siyasi parti Doğu’daki isyanlara ve Atatürk’e suikast teşebbüsüne dayandırılarak kapatılan, İstiklal Mahkemeleri’nde idam ile yargılanıp neticede beraat eden Karabekir’in ilk siyasi ömrü hüsranla sona ermiştir.
Bu olaylardan sonra kendisine yapılan haksızlıkları kitaplaştıran ve kitabı henüz basılmadan toplatılan Karabekir, bir dönemin “sakıncalı” ismidir.
Biat etme özelliğinin olmayışı ve yanlış bulduğu düşünceleri çekinmeden tenkit edebilmesi onun isminin “sakıncalı” olmasını sağlayan etmenler arasında sayılabilir.
Nitekim yaklaşık olarak aynı mizaca sahip olduğu Atatürk ile aralarında oluşan kopukluk da bu sebepten oluşmuştur.

Yaşanan küskünlükler ve davalara rağmen Atatürk’ün, vefatından kısa bir süre önce eski dostları olan ama şartlar gereği yollarını ayırdığı isimlerle “helalleşme” isteği Kazım Karabekir için de uyanmıştır. Karabekir de bu isteği olumlu karşılamış ve Atatürk’ün bu isteğini kabul etmiştir. Ancak araya giren ve iki ismin barışmasını istemeyen bazı kişiler, bu buluşmaya engel olmuştur. Neticede Atatürk, Karabekir’i ile bir daha buluşamadan aramızdan ayrılmıştır.
İşte ideolojik tarihçiler, Karabekir’in hayatının yalnızca küskünlük safhasını ele alırlar. Onun ne Doğu Cephesi’nde kazandığı başarılar, ne de askerlik görevinden alınan Mustafa Kemal’e bir kumandan olmasına rağmen selam durması bu tarihçilerin umurunda bile değildir. Atatürk’e vurmak için yalnızca onunla karşı karşıya geldiği dönemi kullanırlar.

Peki, Atatürk öldükten sonra… Sonra ne oldu. Bu kısma da pek değinmezler. Ona da kısaca ben değineyim.
Musa Kazım Karabekir, bir dönem karşı karşıya geldiği ve siyasi bir rakip olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne geri döndü.
1939’da yapılan milletvekili seçimlerine, İnönü’nün “küskünleri geri kazanma” politikasının bir sonucu olarak CHP’den vekil adayı olarak katılan Karabekir, vefatına kadar CHP’nin bir mebusu olmayı sürdürdü.
1946’da TBMM Başkanlığı görevine seçilen Kazım Karabekir, vefat tarihi olan 26 Ocak 1948’e kadar TBMM Başkanı görevinde bulundu.

“1939’da siyasete atılmak için başka bir seçeneği olmadığı sebebiyle CHP’nin teklifine evet dedi” bahanesine sarılacak olanlara, kırklı yıllardan itibaren çok partili hayata geçtiğimizi ve Karabekir’in ihtiraslar için asla kişiliğinden taviz vermeyeceğini hatırlatmak gerekiyor.
Neticede kimileri görmek istese de istemese de Musa Kazım Karabekir, ömrünü böyle tamamladı.
Tarihçilik, objektiflik gerektiren bir meslektir. Ne yazık ki bugünün bazı tarihçilerinde bu objektiflikten eser dahi yoktur.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.262


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #1 : 25 Haziran 2011, 20:58:53 »             Önemli bir yazı oldu gerçekten. Bizlerin bile kafasında soru işareti varsa silecek nitelikte. Gerçektende yalan söyleyen tarih utansın diye bir söylem vardır. Bu gerçek sanırım. Böyle değerli bir kişiliğin birileri karalıyor diye değeri düşmez. Bu yazıda buna katkı sağlıyor olduğundan oldukça önem taşıyor
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.