İnkılap Tarihi Dersi ve İnkılap Tarihçileri
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 13 Ağustos 2020, 11:36:03


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnkılap Tarihi Dersi ve İnkılap Tarihçileri  (Okunma Sayısı 3497 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 04 Eylül 2012, 20:11:27 »

İNKILAP TARİHİ DERSİ VE İNKILAP TARİHÇİLERİ

AKP Hükümetinin son icraati, üniversitelerde zorunlu olarak okutulan “Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi” derslerinin müfredattan kaldırılması olarak zuhur etti. Gerekçe olarak da dersin 12 Eylül rejiminin ürününün olması, beklenen verimin sağlanamaması ve öğrencilerin dersten sıkılmaları gösteriliyor. Dersin içeriğinden duyulan rahatsızlığın, bu kaldırılma kararında en önemli etken olduğu aşikar...  Nitekim bazı köşe yazarları, dersin kaldırılmasından dolayı yaşadıkları mutluluğu gizleyemezken, Murat Bardakçı dersin kaldırılmasını yetişen öğretim görevlilerinin yetersizliği nedeniyle olumlu karşıladığını ifade etti.

Ne yazık ki Murat Bardakçı’nın haklı olduğu yönler mevcut... Bunca yıldır ilköğretim düzeyinden üniversiteye bitimine kadar okutulan inkılap tarihi dersleri, dersi okutan öğretmenlerin yetersizliği ve okutulan kitapların ilk sınıftan son sınıfa kadar hep aynı konuları üstünkörü geçmesinden dolayı yetersiz kaldı.
Osmanlı tarihi konusunda Halil İnalcık ve İlber Ortaylı gibi iki büyük isim çıkaran milletimiz, ne yazık ki bu donanımda bir Cumhuriyet tarihçisi çıkaramadı. Cumhuriyet tarihçileri, birbirinin tekrarı Atatürk biyografileri yazmaktan öteye gidemediler. Düşünün! Atatürk’ün Malatya doğumlu olduğunu, Zübeyde Hanım’ın Atatürk’ün annesi değil halası olduğunu iddia edenlere bir Cumhuriyet tarihçisi net bilgilerle karşı çıkabildi mi? Kaç İnkılap öğretmeni Sivas Kongresi’ni tutanaklarından okudu, TBMM Zabıtları’nı inceledi? Hiç şüphesiz ki bunları yapanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir.
Öğretmenler var olan Atatürk’ü ortaya koymak yerine, kafalarındaki ideolojileri Atatürk’e yamadılar. Yaşanmamışları yaşanmış, söylenmemişleri söylenmiş hale getirdiler. Aynı şekilde bunun tersi de uygulandı. Neticede kafası karışan öğrenci,  çapraz okuma yapmak yerine Atatürk düşmanı şarlatanların hezeyanlarını alternatif tarih kitabı yerine koyup okumaya başladı.

Dersin kaldırılması, çatlakları var diye tarihi bir eseri yıkmaya benziyor. Yaşanan aksaklıkları gidermek yerine dersi tamamen ortadan kaldırmak hiç şüphesiz ki ideolojik bir yaklaşımın tezahürüdür. İlköğretim müfredatının düzenlemesi ve bunun bir mukaddime haline getirilip, ilerleyen yıllarda daha fazla ayrıntıya girilerek, farklı kaynaklardan da yararlanılarak öğrencinin meraklanmasını sağlayacak bir müfredat hazırlamak mümkündür.

Yıllardır bir İnkılap Tarihi ders kitabı hazırlama isteği içinde olduğunu bildiğimiz hocalarımız var. Bunların devreye girip, öğrenciyi sıkmadan bilgilendirebilecek kitaplar hazırlaması gerekiyor. Dersin, Atatürk’ü sevdirmek adına kenarı köşesi kesilmiş Atatürk portreleri sunmayı bırakıp yaşanmış ne varsa onu anlatmayı ülkü edinmesi gerekiyor. Bu da ancak objektif düşünce ile mümkündür.

Atatürk’ü sevmenin en basit yolu, Atatürk’ü olduğu gibi ve doğru anlatan eserler okumak, yaşadığı savaşları ve yaptığı inkılapları doğru kalemlerin ellerinden çıkmış eserlerden incelemekten geçer. Baskı ve zorlamanın Atatürk sevgisi ile dolu fertler yerine lüzumsuz düşünceli adamlar yetiştirdiğini tarih bize seçtiklerimiz ile ispat etti.


KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tarhun Hatun
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 675


Bin cihana değişmem şu öksüz TÜRKLÜĞÜMÜ!


Site
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2012, 21:04:40 »

Nesinden sıkılıyormuş, hangi öğrencilermiş bu sıkılan acaba? Mankurtların çocukları tabii sıkılır, onun atası değil ki?! Onun vatanı kurtarılmadı ki!

Her zamanki gibi güzel bir yazı yazmışsınız Kağan Bahadır kandaşım, kaleminize fikriyatınıza sağlık.
 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Giray-han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.202« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2012, 21:28:32 »

Beklenen verim sağlanamıyor, doğru. Öğrenci dersten de sıkılıyor olabilir, ama öğrenci herhangi başka bir dersten de sıkılabilir.
Kağan Bahadır kandaşımın dediği gibi bu dersin doğru düzgün bir şekilde iyi bir müfredatla ve KREDİLİ olarak okutulması, öğrencilerde bu derse doğru düzgün bir ilgi başlatacaktır. Dersin kredisiz olması, zaten derslerden bunalan öğrenciyi bu dersi "amaan dört senede bir şekilde veririm" tarzı bir ders haline getirmeye getiriyor. Sonunda inkılap dersini veremediği için mezun olamayan, yaz okullarında inkılap tarihi alan öğrenciler oluyor. Dersin kredili olması, bence bu dersin ciddiye alınması, ve ciddiyetle geçilmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Nasıl ortak bölüm dersleri kredili oluyorsa, inkılap tarihi de kredili olmalıdır. 2 kredi, 1 kredi fark etmez. Kredisiz dersi öğrenci çok ciddiye almaz. Bazı hocalar da bunu desteklerler, bazısı yoklama almaz, bazısı yoklamayı notlamaz, bazısı yoklamaya imza atar geçer.
Bu tür durumların ortadan kaldırılması inkılap tarihini ciddi bir ders haline getirmekte yardımcı olacaktır. Çünki birisi illaki inkılap tarihi okumak istiyorsa gider internetten de araştırır. Ama üniversitede ders olarak görülmesi için kredi ve ciddi hocalar şart.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
ULAK_ KURT
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 440« Yanıtla #3 : 05 Eylül 2012, 00:25:17 »

Her sözcüğüne katılıyorum. Teşekkür ediyorum ve kutluyorum Kağan Kardeşim.

Atatürk'ü tanıtmak adına , kimisi kasıtlı kimisi bilmeden, bir çok yanlış yapıldı. Kimseye kimseyi zorla sevdiremezsiniz.  Atatürk'ü anlatmak ancak alanında uzmanlaşmış öğretmenler ve iyi hazırlanmış bir kitap sayesinde olur.

Yüzeysel ve kronolojik tarih ezberlemeye dayalı, aynı şeyleri ilkokuldan başlayarak üniversisteye kadar tekrar ettirmekle olmaz. Burada insanları mankurtluk ile de suçlayamayız. Çünkü genç dimağlara ne aşılarsanız, ilerde de aynı yönde davranışlar beklersiniz.

Bu arada anne babaların da görevlerini unutmamaları gerekir. Eğitim ailede başlar. Her anne baba, çocuklarını en az bir kez Anıtkabir'e, eski meclise (Ankara Ulus'taki), Çanakkale'ye  götürmelidir.
  
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TemuçinBatur
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 37


TÜRK OLUNMAZ!!! TÜRK DOĞULUR!!!


« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2012, 12:12:55 »

Bu ülkenin milli bilinç kazanmasının tek yolu derin bir tarih bilincidir. Bu bilinci çocuklara kazandırmak için okullardaki din dersleri kaldırılmalıdır yani çocuklara dahafazla arap sevgisi aşılanmamalıdır ve Türk tarihi daha ateşli bir şekilde anlatılmalıdır ders kitaplarında daha şiirsel ve daha destansı bir anlatım biçimi işlenmelidir bunlar yapıldığı zaman MİLLİ DOKTRİN ve TURAN ATEŞİ çocukların içine işler onları sarar ve diğer siyasi çevrelere kayıp yok olup gitmezler. Yani ULAK_KURT kandaşımın sözleri doğrudur çocukların hiçbir suçu yoktur suçlu ana baba ve eğitim sistemidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan,
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir; TURAN...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.208 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.