Ilımlı Olmak Kaybettirir
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Haziran 2020, 11:55:27


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ilımlı Olmak Kaybettirir  (Okunma Sayısı 1680 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.022


« : 18 Temmuz 2014, 17:05:59 »

Bir şeye körü körüne bağlanmak dışında, bir düşünceye sağlam bir şekilde inanmak o düşünceye sadık kalmak demektir. Ilımlı olan ve her düşünceye sıcak bakanlar, düşman ile dostu, iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı birbirinden ayıramaz. Çünkü ılımlı olmak herkese açık kapı bırakmak demektir. Tehlikeyi göz ardı etmek ve önlem almamak demektir.

Ilımlı olan taviz verir, düşüncesine ve inandıklarına ihanet eder. Belki zamanı, şartları uygun değildir ve sadıkmış gibi görünebilir. Ama zamanı gelir, ayrılmak, ihanet etmek zorunda kalır.

Bir düşünceye sağlam bir şekilde tutunmayanlar o tuttuklarını başkalarına satabilir. Bunun garantisi yoktur. Bunu bağnazlık gibi anlatırlar ama öyle değil. Bağnazlık içi boş bir düşünceye inanmak, değişenlere karşı geride kalmaktır. Bizim demek istediğimiz ise, uç fikirleri benimseyip onlara sarılmak ve bırakmamaktır. Başkalarınca bizim uç fikirlerimiz saçma görülebilir, hayalci ve asla gerçekleşmeyecekmiş zannedilebilir. Ama bir şey arayan, devamlı arayış içinde olan ve mücadele eden çileli insanlar uç fikri de bilir, yüzeyel olanı da. Eğer ki bu insanlar, kolayı değil zoru seçmişlerse bir bildikleri vardır denmelidir. Başkaları, ' neden bunlar rahatı tercih etmedi' diye kendilerince soru sorabilir. Ama sorarken sorgulamadıkları bir gerçek vardır ki, soruyu soranlar zoru görmemiş, zevkini hissetmemiştir. Soru sordukları ise kolayı ve zoru görmüş, aralarından birini ise seçmiştir. Bir şeyi hissetmeyenler, hissetmedikleri hakkında yorum yapar, soru sorar ve soru sordukları hakkında aşağılayıcı, alay edici konuşabilir. Bunlar normaldir, işin doğası böyledir.

Ilımlı olanlar uç fikir hakkında önyargılıdır ve düşmanlıkları uç fikiri benimseyenleredir. Bunlar uç fikre savaş açmış, pembe gözlük takan ve zamanla istemeseler bile uç fikri benimseyecek olanlardır. Bir düşünce yoktur ki, çatıştığı başka bir düşüncenin radikalliğine yaklaşmasın. İki ordu birbiriyle savaşırken, kötü olan da iyi olmaya başlar. Karşısındadır ama aynı değildir. İlk halinden uzaktır. Çünkü karşısındaki güçlüdür.

Ilımlı olan ile uç olan da bu şekildedir. Ilımlı olanlar yavaş yavaş uç noktaya gittiklerinin farkında değiller. Farkında olanlar uç fikre sahip olanlardır. Ilımlı olanlar yavaş yavaş kendilerinden uzaklaşıyorlar ve kaybediyorlar. Çünkü ne kadar radikalleşseler de ilk radikalleşenler onlar değildi. Kendinden taviz vere vere kaybedecektir. Her düşüncenin temelinde taviz vermeme vardır ve ılımlılar da ılımlı olmaktan taviz vermeyeceklerini düşünür ama verirler ve kaybederler.

Yanılgıya düşmemek için yapılması gereken taviz vereceğimizi bilip ılımlı olmaktan uzak olmaktır. Radikal olmadığımız sürece bizden olanları düşmana kaptırırız. Onlar kadar ilerleyemeyiz. Daha çok çalışmak için, azimli bir şekilde hareket etmek için uç fikre sahip olmak gerekir.

Yoksa yorulunur, pes edilir. Türkçü de tercihini bunları gözetip yapmalı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.071 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.