Hülagü Han'ı Anlamak
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Mayıs 2020, 20:22:34


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hülagü Han'ı Anlamak  (Okunma Sayısı 14088 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« : 14 Eylül 2011, 20:27:10 »

Türk'ü sadece diğer bir Türk yenebileceği için diğer devletler her zaman Türkleri birbirine kırdırmaya, küstürmeye çalışmıştır. Türk Cihan Hakimiyeti mefkuresinden dolayı da Türkler birbiriyle savaşa girmişlerdir. Bu yüzdendir ki Türk tarihi pek çok iç savaşlarlar doludur. Bu iç savaşları milli bir dava haline getirenler, Türk hakanları arasında birini yüceltip, diğerini aşağılayanlar Türklüğe ihanet etmektedirler.

Özellikle Cengiz çocukları hakkında yapılan karalama kampanyaları  ne yazık ki Anadolu Coğrafyasındaki  bazı Türkler üzerinde etkili olmuştur. Diğer tarafta yani Türkistan’da ise boyculuk sorunu hortlamıştır. Neyse ben boyculuk konusuna değil de Hülagü konusuna değineceğim.

Hülagü Han deyince "Anma o insanlık düşmanı kafirin adını" gibi laflarla söze girerler. Maalesef ki ülkemizde Araplar hakkında söylenen sözleri İslam dini ile bağdaştıran zihniyet yüzünden Hülagü Han bizlere kötü tanıtılmaktır.  Sırf halifeyi atlarına çiğnettiği için Türklükten çıkartılmıştır. Özellikle Ümmetçi-Sentezci kesim tarafından adını anmak bile günahtır. Maalesef bu kesimin peşinden de pek çok mankurt gitmektedir. Aynı şekilde Avrupacı-Humanist mankurtlar yüzünden de "Barbar bir Moğol" olarak lanse edilmektedir. Lakin Türkçenin yayılmasında  büyük katkı sağlayan İlhanlı Kağanlığı’nı ve onun Hakanı olan Hülagü Han’ı nasıl Türklükten çıkarırız? Gerçekten bunu düşünmesi bile kötü...

İslam dininden önce Hristiyanlık dini vardı. Yani zamanın Papası'nı  bir İslam halifesiyle eş tutabiliriz. Şimdi Papa’nın, Türklerin Başbuğu Atilla önünde diz çöktüğünü ballandıra, ballandıra anlatanlar neden konu Hülagü olunca bir anda dururlar. Şayet Papa, Atilla önünde diz çökmeseydi ve bizlerle savaşsaydı hali nice olurdu hiç düşündünüz mü?

Zamanın hak dininin önderi olan Papa’nın, Yüce Başbuğ Atilla önünde diz çökmesine sesini çıkartmayanlar aynı şekilde Hülagü için de sesini çıkartamaz.

(Aslında bu konuyu tartışmak bile anlamzsız. Türkçülüğü idrak edebilmiş olan kişiler olaylara nasıl bakması gerektiğini biliyor. Fakat bazı Türk düşmanlarının dini kullanarak Türk milletinin   kafasını karıştırmasından dolayı bir açıklama yapma gereği hissettim.)

Osmanlı Hakanı 2. Murat Beğ'in bizzat kendisi Cengiz ve torunlarını rahmetle anmış, hatta onlar adına hutbeler okutmuştur. Bunların içinde özellikle Hülagü’nün de olduğunu belirtmek isterim.

Osmanlı ile ilgili bir konuya daha değinmek isterim. Niğbolu Zaferi, Yıldırım Beyazıt tarafından gönderilen fetihnâmelerle, ülkenin her tarafına, Asya ve Mısır daha bir çok yerdeki hükümdarlara varıncaya kadar bildirilmiştir.

Lakin, Haçlı ordusunun geçtiği yerlerde pek çok Türk kanı akıtılmıştı. Bunun sonucunda da  Yıldırım Beyazıt bu olaya bir hayli öfkelenmiştir. Yere diktirdiği kazıkla tutsak aldığı esirlerin boyunu ölçtü. Daha sonra ise boyu kazıktan büyük olan bütün esirleri öldürmüştür. Görüldüğü gibi Osmanlı’da yeri gelince acımasız olmuştur.  

Nasıl ki Yıldırım Beyazıt ve Atilla’nın yaptıklarına sesimizi çıkartmıyorsak aynı şekilde Hülagü için de bir şey diyemeyiz. Ki zaten bunlar Türk ırkının yararı için yapılmıştır ve yapılanlar yanlışta değildir. Türk, dünyaya düzen vermek için yaratılmıştır. Türkler, Tanrı’nın yeryüzündeki askeridir. Ayrıca savaşlarda karşı tarafa gül dağıtılmaz.  

Sonuç olarak, Türk milleti savaşlarını mertçe ve şerefiyle yapar. Yani melez İtalyanlanların Libya’da yaptığını,  Amerika’nın Irakta yaptığı insanlık dışı olayları, Stalin’in yaptığı katliamları, Ermenilerin Hocalı’da yaptıklarını katiyen yapmazlar. Mertçe savaşır ve mertçe ölürler...


14 Eylül 2011 / Gümüş Kurt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gökşad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 190« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2011, 22:44:54 »

Kalemine sağlık kandaş. Çok faydalı  bir makale hazırlamışsın.

Ümmetçi-Sentezci güruh; Hülagü Han'ı karalamak için bağdatın en büyük kütüphanesini  yakıp yıktığını, böylece dünya bilim olarak 1000 geriye gittiği safsatasını anlatıp dururlar. İşin aslı hiç de öyle değildir. Kütüphanenin sadece binasını yıktırmıştır. İçinde bulunan kitaplar Hülağü'nün baş veziri Nasurettin Tusi tarafından Merage’de kurulan rasathaneye götürülmüştür. Merage rasathanesinde kurulan kütüphanenin 400.000  kitaptan oluşturulduğu bilinmektedir. Nasurettin Tusi bilimsel ve felsefi çalışmalarını Hülağü Han dan destek alarak yapmıştır. Hülagü bilime ve sanata karşı saygılı bir insandır. Sarayına bilginleri toplar onlarla sohbet ederdi. Bilgiye merakı vardı. Kendisi astronomi ve kimya ile uğraşırdı. İlim akademileri kurdurmuş. Aladağ’da saraylar, Huy’da camiler yaptırmıştır. Tebriz şehri onun döneminde bir bilim merkezi olmuştur. Bizans’tan oraya kozmografya ve diğer ilimleri öğrenmek için öğrenciler geliyordu.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2011, 12:48:41 »

En Büyük Türk Kahramanlarından Biri: Hülagü Han

Türk tarihi, çok büyük kahramanlarla doludur. Bunları tek tek yazmanın imkânı yoktur... Bu kahramanlardan birisi de Hülagü Han'dır...

Hülagü Han, İlhanlılar Devleti'nin kurucusudur. Yaptığı işlerle, tarihin altın madalyasını almaya hak kazanmış bir yiğit Türk evladıdır. Torunu olmaktan gurur duyduğumuz atalarımızdan olan Hülagü Han(Eşinin adı Dokuz Hatun), iyi bir Komutan olmasıyla da takdire değerdir.
 
Hülagü Han, abisi Mengü Han tarafından Orta Doğu'yu ele geçirmek için görevlendirilmiştir. Kardeşinin başarılı bir kahraman ve başarılı bir asker olduğundan şüphesi olmayan Mengü, Hülagü'nün bunu başarabileceğine şüphe duymamaktadır. Aldığı göreve göre Hülagü'nün Abbasi Halifeliği ile Memlük Devleti'ni ve bir de Haşhaşi adlı tarikatı tamamen yok etmesi, İran halklarından olan Lurları zapta geçirmesi gerekiyordu. Buyruğu alan Hülagü ordusunun başına gelip dolu dizgin Orta Doğu'ya aktı...
 
Hülagü ve ordusu korkunç bir güce sahipti. Türklerin en başarılı olduğu alan olan savaşta şimdi Türkler konuşuyordu. Lurlar çok basit ve zahmetsizce zaptolundu. Zaten genç kartal Hülagü'ye karşı koyabilecek durumda da değillerdi... Teslim oldular ve Hülagü aldığı buyruk üzerine onları zapta geçirince dokunmadı. Böylece ilk görev yerine getirilmiş oldu...
 
Ardından diğer yok etme görevleri için tekrar yola çıktı...
 
Haşhaşiler güçlü bir tarikattı. Çok sert vuruşuyorlar ve yenilmiyorlardı. Haşhaşilerin kalesi Alamut'u savaşarak ele geçiremeyeceğini anlayan Hülagü, bilimsel yollara başvurdu. Demek ki Türklerin bilime ve tekniğe verdiği önem o zamanlarda da vardı. Zeka ise Türklerin en belirgin özelliklerindendi. Hülagü, devrin bilim adamlarından yardım alarak kalenin altını tünellerle oydu. Sonra bu tünellerin tümünü petrol ile doldurdular. Haşhaşiler tam Hülagü'yü yendiğini sanarak sevinirlerken koca kale tepesi bir bomba gibi patlatıldı ve kale havaya uçtu.

Haşhaşilere ait bu büyük kale, daha önce başka milletler tarafından da ele geçirilmek istenmişti ama hiç kimse bunu yapamamıştı. Hülagü, eşsiz zekasıyla bunu başardı ve bu şekilde zekasını ve aklını herkese de ispatlamış oldu.
 
Sıra diğer göreve gelmişti: Belki de en çetin görev buydu. Hülagü, halifeliği yıkacaktı. Hülagü önce bir ulakla halifeye teslim olmasını, boşuna kan akmasını istemediğini söylemişti. Ama halife buna karşı çıkmış ve Hülagü'ye cevaben "Allah'ın halifeyi ve halife ordusunu koruduğunu, halifeliğe saldıranlara Allah'ın gazap vereceğini" söylemişti. Gönlüyle ikna çabalarına hep ters cevap veren halife artık savaşı hak etmişti. Hülagü, zekasını ve ordusunu yanına alıp yola çıktı...
 
Hülagü, nihayet ordusuyla birlikte Bağdat'a gelmişti. Hülagü ordusunu bölümlere ayırıp Bağdat'ı çevreledi. Yapılacak iş belliydi; var güçle saldırılacaktı... Hülagü de öyle yaptı. Var gücüyle Abbasi ordusuna hücum etti. Abassiler bir süre direnip kısmen de olsa Hülagü'yü püskürtmeyi başardıysa da bu güçlü askerlere daha fazla dayanamamışlar ve yenilmişlerdi. Hülagü ve onun aslanları Abbasi Halifeliğine saldırdı ve Abbasi askerlerinin tümünü kılıçtan geçirdi... Abbasi Halifeliği'nin ordusu dağıldı ve surları yıkıldı. Saldırıdan bir kaç gün sonra Hülagü Abbasi Halifeliğini yok edip yönetimi tamamen ele aldı...
 
Canının derdine düşen ve Allah'ın yardım etmediğini anlayan Halife kıvırdı ve Hülagü ile anlaşma yapmayı teklif etti. Fakat ilk teklifi kabul etmeyen halifenin bu teklifini de Hülagü "bunu baştan düşünecektin" diyerek kabul etmedi...
 
Bağdat'ın alınmasından sonra sıra halifeye gelmişti. Hülagü'ye kafa tutan halife şimdi yalvar yakar Hülagü'den canını bağışlamasını istiyordu ama Hülagü bunu kabul etmemişti. Türk kültürüne göre asiller (devlet idarecileri) kanları yere akıtılmadan öldürülürdü. Bu nedenle halifenin de böyle öldürülmesi gerekiyordu. Hülagü halifeyi bir keçeye sardırıp atların ayakları altında çiğneterek öldürdü.
 
Yüce Han Hülagü'ye binler selam olsun... (ALINTIDIR)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2011, 13:03:05 »

Gümüş Kurt, Altemur ve Gökşad Bu bilgilendirici paylaşımlarınız için teşekkürler.  Hülagü Hanı tanımayanlar için çok öğretici yazılar. Örneğin ben, utanarak söylüyorumki, Hülagü Hanı bildiğimi zannderdim. Ancak Abbasi kütüphansinde bulunan değerli eserleri Merage rasathanesine taşıdığını bu yazı ile öğrendim. Bu bilgilerin çoğalarak devam etmesi  gizlenmeye çalışılan Türk Tarihini açığa çıkması açısından çok önemli.
  Ne yazıkki Türkçülük günümüzde sadece din elden gidiyor dendiğinde hız kazanıyor. 1980 öncesinde dahi ülkücülük bu temel üzerinde komiinzmle mücadele etmedimi? Kominizm gelecek, din elden gidecek mantığı ile Türk çocuklarının kanına girilmedimi?
  Türkçülüğün dinler üzeri bir kavram olduğunu bıkıp usanmadan anlatmalıyızki, önümüz açılsın. Bu yolda emek veren kandaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Darıtay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 798


Demir gibi sert, Atsız gibi mert!


« Yanıtla #4 : 18 Eylül 2011, 13:07:10 »

Çok teşekkürler var olunuz.Sayenizde bilmediğim çok şey olduğunu bir kez daha farkettim.Gün geçtikçe,her saat her dakika atalarımız hakkında yeni şeyler öğreniyoruz.Sağ olun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Tarihin olağanüstü ve şahane işi,
Kür Şad'ın, Kül Tegin'in, Çağrı Beğ'in ok çekişi..."

Hüseyin Nihâl Atsız
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 18 Eylül 2011, 13:32:14 »

Bu arada şunu da ilave etmek isterim. Özellikle dini tarafı ağır olan ve bazı Türk büyüklerine şüpheyle bakanları aydınlatmak için yazıyı yazdım. Umuyorum ki dini inançlar ön plana çıkarılarak Türk hakanları karalanmaz. Bu karalamaların başında da hiç şüphesiz ki Cengiz soyu gelmektedir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.752


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #6 : 01 Ekim 2015, 18:29:33 »

Atamız Hülagü Han.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.752


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #7 : 10 Şubat 2016, 00:13:58 »

Uçmağa varışının 751. yıldöneminde, atamız Hülagü Han'ı özlemle anıyoruz.
İzindeyiz Başbuğum...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #8 : 18 Kasım 2016, 19:55:44 »

Hatırlatalım atamızı ve savaş meydanındaki yılmazlığını.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Genç Irkçı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 464« Yanıtla #9 : 18 Kasım 2016, 20:05:32 »

Büyük ar*p bükücü anti-arabist düşünce adamı Hülagu Han'ı rahmet ve özlemle anıyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk bu ülkenin yegane efendisidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette bir tek hakları vardır: hizmetçi olma hakkı. Dost, düşman ve hatta dağlar hakikatı böyle bilsinler-Mahmut Esat Bozkurt
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.19 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.