GÜLMEK Mİ, YOKSA KATLANMAK MI?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Nisan 2020, 22:31:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: GÜLMEK Mİ, YOKSA KATLANMAK MI?  (Okunma Sayısı 1993 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
turatbek_aytmatov
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« : 30 Aralık 2010, 01:05:55 »

GÜLMEK Mİ, YOKSA KATLANMAK MI?

29 Aralık 2010, 22:40
Buğra ATSIZ

Hiç güleceğim yoktu. Türkiye Cumhûriyeti başbakanı ne alâkası varsa bütçe ile ilgili konuşmasında Kürtçülere de Türkçülere de karşı olduğunu buyurmuş. Kürtçülüğe karşı olan birisinin neden Aponun ayağına adam yollayıp pazarlığa oturduğunu veyâ birilerini oturttuğunu (haberim yok iddîâsına kimsenin kanmadığı çok yazıldı çizildi) anlamamız zor olsa bile hadi bunu Amerikanın (pardon yoksa Türkiye mi idi?) âlî çıkarları için yapıyor diyelim. Ayrı bir konu. Ama Türkçülüğe karşı olmasına hiç şaşırmadık. Aslında umurumuzda da değil, çünki bir gün “Ben Gürcüyüm, karım da Arap” diyen, bir başka gün Rizenin Güneysu ilçesinin eski Rumca adı olan ‘Potomya’lı olduğunu söyleyen, yâni mantıken henüz Rum mu yoksa Gürcü mü olduğuna karar verememiş olan bir şahsın esâsen Türkçülüğe karşı olmaması bizi şaşırtırdı. Aslında Türk olmadıktan sonra ne olup olmadığı da pek mühim sayılmaz. Hele Wanli Rigoletto Hüseyinin patronunun sözlerini akabinde papağan gibi tekrar dillendirmesine de kahkahalarla gülmedik desem yalan olur.

Başbakan İmam Hatipli olduğu için haberinin olmamasına da hayret etmiyoruz. Onun için belki birşeyler öğrenir ümîdi ile îzâha çalışalım:

Türkçülük Türk milliyetçiliğinin adıdır. Kürtçülükle, ki bir bahs-i diğerdir,  aynı kefeye konulması eşi menendi bulunmayan bir cehâletin mahsûlüdür. Türkçülük,  Kürtçülük gibi Türk milletinin köküne kibrit suyu dökmeğe çalışmaz, bil’akis Türk milletinin her alanda yücelmesini hedefler. Türkçülüğe karşı olmak demek Türk milletinin yücelmesini istememekle eş anlamlıdır, ki görünen köye zâten kılavuz gerekmemektedir. Kürtçülüğe karşı olan bir başbakanın ülkesinde Kürtçü Saîd-i Nursî hakkında neden filmler çevrilmektedir yâhut neden Dengir Mehmet gibi Kürtçülüğü su götürmez tangur tungur bir Kürt AKP milletvekilliği yapabilmiştir, sormak lâzım. Geçelim.

Türkçülük 4 kaynaktan gelir. 1- Kökü çok eskilere dayanan Türk uruğunun şuuraltında yüzyıllardan beri yaşayan milliyetçilik; 2- Tanzîmattan sonra Avrupadaki milliyetçiliklere benzeyen halkçı bir hareketin bizde de tatbîk olunmasını isteyen milliyetçilerin hareketi; 3- Devletimizin içindeki yabancı unsurların ihâneti dolayısıyla doğan tepki; 4- Türklerin 200 küsûr yıldan beri çektikleri büyük sıkıntılar ve geçirdikleri felâketlerin verdiği uyanıklık. Ayrıca Türkçülük amansız bir vazîfe ahlâkı isteyen bir ülküdür, meselâ telefonlarla yapılan pazarlıkların ve Deniz Feneri gibi kepâzeliklerin Türkçülükte yeri yoktur. Kimin Türkçü olduğunu da babam Nihâl Atsız 1950 yılında “Kim Türkçüdür?” isimli makâlesinde açık ve seçik olarak belirtmiştir. Bilmeyen işkenbe-i kübrâdan atmak yerine açsın okusun. Bilmediği kavramlar hakkında ahkâm kesmek kimseye yakışmadığı gibi bir başbakana hiç yakışmıyor.

Kendisi aynı zamanda Mehmed Âkifden söz açarak onun bir Arnavud olduğunu söylemiş ve “Şimdi onu Türk değildir diye kabûl etmeyecek miyiz?” kabîlinden bir iki lâf etmiştir. Türkçülüğü ve ırkçılığı şüphe götürmeyen babam Nihâl Atsız Âkif hakkında daha 1947de bir makâle yazarak Âkifin Arnavud olmasının onun eşsiz bir vatanperver ve karakter adamı olmasına mânî olmadığını ortaya koymuştur. 2010 – 1947 = 63 yıl. Eh, ne diyelim, günaydın. Yâni bir Arnavud asıllı Türke hürmet etmenin Türkçülükle ve Türkçülükle elele giden ırkçılıkla ilgisi yoktur. "Üstad, seni Türkçü olarak görüyoruz" diyene Mehmed Akifin ”Ya ne sanıyorsun?... Türklüğe hiç bir kavmin horozlanmasına tahammül edemem” diye gürlediğinden başbakanın acaba haberi var mı? Ama başbakanın 27 Aralıkta yaptığı bir konuşmada İstiklâl Marşımızın son kıt’asını okumayı becerememiş olması ve bu gerçeğin necîb Türk basını tarafından milletten saklanmış olmasının burada söylemek istemediğimiz çok şeyle ilgisi vardır. “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl” denilen son kıt’ada bahsedilen ırk Türk ırkıdır, Gürcü veyâ Arap ırkı veyâ bir başkası değil. Hem Türkçülüğe karşı olduğunu söylemek, hem de Türk ırkının dâim  olmasını temennî eden bir kıtâyı yalan yanlış da olsa okumaya kalkmak çelişkidir, kafa karışıklığının işâretidir.

Başbakanın Türkçülüğün ilerigelenlerinden biri olan Gökalpın bir şiîrini okuduğu için hapse girmesinin hâlet-i rûhiyyesi üzerinde ne gibi derin yaralar açtığını bilemiyorum. Bunu bir psikoloğa danışmak gerek. Benim sâham olmadığı için fikir yürütmem doğru olmaz. Wanli Rigoletto Hüseyin askerler iki dil meselesinde hükûmeti uyardıklarında “Herkes kendi işine baksın” diye doğru, ama eksik bir lâf etti. O ‘herkes’ sözünün içinde kendileri de var. Türk milletinin büyük makamlarında Türklere ve Türk kelimesine tahammülü olmayanlarla tekke mezarlıklarında yetişenler Türk milletinin mukadderâtında söz sâhibi oldukça bu milletin kalkınma ve büyüme ümîdi yoktur.

İşgâl ettiği makâma olan hürmetimizden lâfı fazla uzatmaya gerek yok. Rigoletto haklı. Herkes işine baksın.


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.internetgazete.net/yazar.asp?yaziID=2730
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.044 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.