Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçülerden Öykü ve Makaleler => Konuyu başlatan: Sadaktaki Ok üzerinde 18 Mayıs 2014, 04:47:04Konu Başlığı: Ey Türk! Yaradılışına layık ol!
Gönderen: Sadaktaki Ok üzerinde 18 Mayıs 2014, 04:47:04
Beni diyenin bendesiyim, beni demiyenin ben nesiyim?
Bir zamanlar bu sözü beni bilmeyenlere bil öyle gel anlamında kullanırdım. Bana fazla atarlısın diyorlar. :)Neyse sözün kimin olduğunu araştırmış tek geçerli isim olarak Hacı Bektaşi Veli'ye ulaşmıştım. (Bilgisi olan arkadaşlar bizimle paylaşıra sevinirim) Anamdan sıkça duyduğum laf. Kendisi Alevi kültürüne son derece bağlıdır. Konuyu tutup mezheplere getirip gereksiz bir tartışma ortamı yaratmayacağım elbette. Otağda çok defa gerekli paylaşımlar yapılmıştır.
Bende sözcüğü Fars kökenli olmakla birlikte kul, köle anlamına geliyor. Bir Türk'ün asla kabul etmeyeceği şey kölelik. Tabi burda felsefi bir bakış söz konusu. Benlik duygusundan sıyrıl ama benliğini bilerek, bendeki benliğini bilerek beni bil. Anlatırken yoruldum:)
Demem o ki kandaslar Kölelik te köpeklikte bizim hayatımızda olmamış ve olmayacak şeyler. Hem öyle dolambaçlı cümlelerin ne gereği var. Türk dediğin söyler geçer. Anlayan anlar anlamayan yine anlar. Eninde sonunda anlar yani. Yeterki sen sen ol.
Kendi ruhsal sıkıntılarımız bari bir işe yarasın dedim. Îyi kötü birşeyler anlatmaya çalıştım. Hangi mezhepten olursa olsunkandaşlarımızi kırmadan örneğini verdiğim gibi hayatımızda yer edinmiş atasözü gibi algılanır olmuş cümleleri bizimle paylaşın ve yolumuzu birde bu şekilde aydınlatın.
Ha bu arada söylemeden geçemicem. Bu lafın benim anladığım şekli şudur; ulan sen seni bilmiyorsan, sen beni bilmiyorsan, para pulu geçtim sevginle dahi beni köle edeceğini sanıyorsan sana ne anlatayım ben.
Tanrı sana ne güzellikler vermiş. Ey Türk yaradılışına layık ol!