EY TÜRK! ET YE ŞİFA BUL!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Eylül 2020, 06:30:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: EY TÜRK! ET YE ŞİFA BUL!  (Okunma Sayısı 585 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Göktürk Tuğra
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 178« : 17 Ağustos 2018, 12:56:45 »

Et, tarih boyunca Türklerin ana yiyeceği olmuştur. Türkler, et ihtiyaçlarını kuzu, koyun, koç, keçi, erkeç, oğlak, at, deve, tavuk gibi kendi besledikleri hayvanlar ile kuş, geyik, tavşan ve balık gibi av hayvanlarından temin etmekteydiler. Ayrıca Türkler At etini de sever, hatta diğer bütün hayvanların etlerine tercih ederlerdi.

Et, Türk yaşantısında o kadar büyük öneme sahiptir ki sadece hayatta kalmak için değil şifa bulmak için de et ile beslenilmesi gerektiği fikri bütün Türk topluluklarında hakimdir.

Tarihe baktığımızda Türkler etlerini hem ateşte pişirerek ızgara şeklinde tüketmiş, hem yahni şeklinde etli yemekler yaparak sofralara sunmuştur. Ayrıca kışın tüketmek üzere etlerin tuzlanarak kurutulması ve konserve haline getirilmesi de bir Türk geleneğidir.

Türkler ve Moğollar özellikle at sırtında uzun mesafeler gidecekleri zaman yanlarına mutlaka bir parça et alırlardı. Bu eti beze sarıp atın eyerinin altına koyarlar ve burada sıcağın etkisiyle pişmesini sağlarlardı. Ezilen ve ısınan et yenilecek kıvama gelirdi. Pastırmanın (bastırma) bu şekilde bulunduğuna inanılır. Rivayete göre eyerlerin altından çıkardıkları bu bastırma etleri yiyen Moğol askerlerini gören düşmanlar, onların atlarını canlı canlı yiyen yamyamlar olduğunu düşünerek kaçışırlarmış.

Hüseyin Nihâl Atsız’ın Bozkurtların Ölümü kitabını okuyanlar hatırlarlar. Yamtar, Çinli filozoftan etkilenerek felsefeyle uğraşmaya başlar ve et yemeyi bırakır. Böylece normal zamanda tek başına altı Çinli ile güreşebilen Yamtar eski gücünü kaybeder.

Bir parça et ile yanında bir çamçak kımız içen Türk çerisinin karşısında hiçbir yağının duramadığını tarih bize gösteriyor, bu yüzden uzun uzadıya anlatmaya lüzum yok. Günümüzde de imkanlar dahilinde mümkün olduğu kadar sağlıklı olanından et tüketimi yapıp hem töremizi hem sağlığımızı korumamız, dinç ve diri olmamız gerekiyor. Tabi ki bu dediğim, maddi imkanlar ve yaşam şartlarına paralel değişen durumlar. O konuya hiç girmeyelim.!

Biz Türkler sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, Tanrı’nın bize bahşettiği bu kutlu kanı zinde tutmaya ve yüce atalarımızın bize bıraktığı bu şanlı tarihi yaşatmaya çalışmalıyız.

Esenlikler..
17.08.2018
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gökte Kartal, yerde Bozkurt
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2018, 23:23:28 »

Kesinlikle katılıyorum bir Türk'ün vejeteryan olması caiz değildir. Fajat et fiyatları tavan yapmış iken kaç kişi et yiyebilir. Türk budununu makarnaya alıştırdılar.

Faydalı bir yazı kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.232 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.