Enverci değil Atsızcı; İttihatçı değil Türkçüyüz!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Mayıs 2020, 02:22:42


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: Enverci değil Atsızcı; İttihatçı değil Türkçüyüz!  (Okunma Sayısı 10967 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ertoyon
Ziyaretçi
« : 20 Ekim 2015, 22:52:27 »

İttihat ve Terakki Cemiyeti ve Türkçülük

   Osmanlı Devleti'nin gerileme ve çöküş dönemlerinde dört fikir akımı tartışılıyordu. Bunlar; İslamcılık, Osmanlıcılık, Batıcılık ve Türkçülük idi.
  1899 Mayısında Askeri Tıbbiye Mektebi öğrencilerinden İbrahim Temo'nun girişimiyle İttihad–ı Osmanî isimli gizli bir cemiyet kuruldu. Bu cemiyet başlarda milliyetçi iken, Türk olmayan üyeler tarafından saptırıldı. İbrahim Temo ve İsmail Kemal Arnavut ulusal hareketlerine katıldılar, Abdullah Cevdet ise Kürtçülük yapmaya başladı.

  Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı'nda Almanya'nın yanında yer alması cemiyet içinde fikir ayrılıklarına sebep oldu. Aynı zamanda Enver ve Talat Paşalar arasında yaşanan liderlik yarışı da cemiyetin otoritesini sarsmıştır.
İttihatçılar sık sık politika değiştirmiş, bazen İslamcı bazen Alman yanlısı bazen Osmanlıcı davranmışlardır.

Atatürk ve İttihatçıların Yol Ayrımı

  Mustafa Kemal 1907'de cemiyete üye olmuştur. Ancak bir süre sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti ile fikir ayrılığı yaşadı. Trablusgarp'ta kendisine verilen görevi başarı ile tamamladıktan sonra Meşrutiyet'e karşı yapılan ayaklanmada(31 Mart Vakası) kurmay başkanı olarak görev aldı. Mustafa Kemal Meşrutiyet karşıtlarını engelledi. II. Abdülhamid tahttan indirildi.
Bu olaydan sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti yönetimi ele aldı. 22 Eylül 1909'da Trablus delegesi olarak cemiyetin genel kongresine katılan Atatürk, partiyi aşağıdaki nedenlerden tenkit etmiştir:
"Parti içinde zabitler(subaylar) bulunmamalıdır. Siyasetle uğraşanlar askerlik görevini bırakmalıdır. Aksi hâlde askeri emir komuta zinciri, cemiyetin hiyerarşisi ile karışır ve askeri disiplin sekteye uğrar. Bunun askeriyede olumsuz sonuçları olur. Cemiyet, komita hüviyetinden çıkmalı ve partileşmelidir."

Günümüzde İttihatçılık ve Envercilik

  İttihatçılık unutulmuş bir kavram iken son zamanlarda bazı Türkçüler tarafından hiç olmayacak şekilde diriltildi. Tamamen Türkçülük'ten bağımsız davranıp, meydanlarda İttihatçı yemini ettiler. Bu yemin Enver Paşa'nın, Talat Paşa'nın ve Cemal Paşa'nın üzerine edildi. Peki ne idi onların amaçları? Madem Atsız Beğ'i yolbaşçı olarak değil de Enver'i yolbaşçı olarak görüyorsunuz o zaman gidin ülkü ocağına, gidin osmanlı ocağına. Ama Türkçüyüz demeyin. Çünkü Türkçü iseniz sadece Türkçüsünüzdür. Bir komünisti Leninist, anarşist, marksist şeklinde ayırabilirsiniz. Ancak Türkçü'yü ayıramazsınız. Her Türkçü, Turancı ve Atsızcıdır. Bu üçünden birine hayır diyen kişiyi bırakın gitsin.

Gelelim Enver Paşa'ya. Atsız Beğ; Turancılık, Enver Paşa ve İttihatçılar arasındaki bağı bu şekilde anlatmıştır:
"Turancılığın macera olduğu hakkındaki düşünce, Birinci Cihan Savaşında Enver Paşanın Kafkas cephesindeki hareketlerinin başarısızlık ve büyük kayıplarla sona ermesinden çıkmıştır. Bir çiçekle bahar gelmediği gibi bir başarısızlıkla bir düşüncenin yanlışlığına hükmetmek de sağlam bir mantığın eseri sayılmaz. Enver Paşanın cesur bir asker, fakat ehliyetsiz bir kumandan olduğu artık herkesçe bilinmektedir. Bundan başka Enver Paşayı saf bir Turancı saymak da yanlıştır. İttihatçılar hem Turancı, hem de İslâm birlikçisi idiler. Hem Kafkasya’yı, hem de Mısır’ı almak istiyorlardı. Bundan başka zamansız Kafkas taarruzu Turancılık düşüncesiyle değil, müttefikimiz Almanlar üzerindeki yükü hafifletmek amacıyla yapılmıştı."

Enver Paşa'nın Sarıkamış'ta daha sonra Süveyş'te ve Irak'ta aldığı ağır yenilgiler onun stratejik hatalarının çokluğunun göstergesidir. Her insan hayal kurar ancak hayal ile hayatın arasındaki dengeyi yakalamak marifettir.
Enver Paşa ve İttihat–Terakki Cemiyeti yönetimi yaptıkları strateji yanlışları ve askeri hataların neticesinde Osmanlı Devleti'nin çöküşünü hızlandırmışlardır.
Öte yandan yurdu yüzüstü bırakıp kaçmaları ayrı bir hezeyandır. Bu vahim olayın millet üzerinde uyandırdığı etkiyi yine o günlerden kalan bir gazete yazısında görebiliriz:

"Kaçmışlar! Kaçmışlar, tahakkuk ediyor, kimden ve nereye? Adaletten şüphe etmek, kendi milletinden, memleketinden şüphe etmek bu, bir insanın nefsinden şüphe etmesine muadildir. Mahkeme var, kanun var, tarih var ve bunların hepsinin fevkinde Allah varken kimden ve nereye kaçarlar?..."

Atatürk ise İttihat ve Terakki'nin ardından şu sözleri söylemiştir:
"İttihat ve Terakki vatansever bir kuruluştur; kusurları, yanlışları ve zararları olmuştur. Ama vatanseverliği, tartışmaların üstündedir."

Görüldüğü üzere Enver Paşa hayallerinin ve hatalarının esiri olmuştur. Türkçülüğün lideri olacak vasıflara ve geçmişe sahip değildir ancak şehitlik mertebesine varan bir kişi olarak her zaman hatrımızda kalacaktır. Ruhu şad olsun!


Kaynakça;
Enver Paşa'nın Son Günleri–Yaver Suphi Bey
Enver Paşa/Osmanlı–Alman İttifakı–Mustafa Çolak
İttihat ve Terakki–Şerif Aksoy

Ulun Eke
turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.983


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2015, 23:11:35 »

   İsmail Enver Paşa saf Türkçü ve Turancı değildir. Hem İslâmcılık hem de Turancılık ülküsü gütmekteydi. Öte yandan "Envercilik" saçma bir kavram. Enver Paşa Gökalp veya Atsız gibi büyük bir fikir adamı mıydı? Bizim çocuklar kendilerine Enverci deyip acabâ Enver'in hangi fikirleri ardından gitmekteler? Sen yine hayaller kur biz yine ölürüz gibi cümleler kuran heyecanlı arkadaşlara Kazım Karabekir Paşa'nın  "İstiklal Harbimizde İttihat ve Terakki Erkanı ve Enver Paşa adlı belgelere dayalı eserini tavsiye ederim.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.983


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2015, 23:11:52 »

   Rus mitralyözüne yalın kılıç atılışı yabana atılacak bir iş değildir tabi. Bu onu kahraman yapmak için kâfidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Er:Alp
Genç Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 70« Yanıtla #3 : 20 Ekim 2015, 23:22:54 »

Enver Paşa cesur ve vatansever bir komutan olabilir fakat hayallerini gerçekleştirmek için milletini tehlikeye atmamalıydı. Hayalleri kutsal bile olsa sonunda milletine zararı dokunabilecek bir faaliyeti hiçbir kimse yapmamalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2015, 09:16:19 »

Yüce Enver, Turan ordularının kurucusu Baş Komutanı! O bir kahramandır.
Atsızın bir şiirinde sözü vardır ''Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.''
Sonunu düşünenlerden kahraman olmaz. Enver bir yırtıcıydı hayatını Turan üzerine kurmuş bu uğurda hayallarini gerçekleştiren tek kişidir. Türk devletlerinde O gerçek yüce bir kişilik, kurtarıcı olarak anılır, biz hala onun yapmış yada yaptığı şeylerden sorumlu mu değil mi onu tartışıyoruz.
Dünya başımıza çökmüşken alınan acil kararlar sonucu şehit olan askerler varmış, doğru tabi, savaşlar şehit olmak için vardır, Türk devleti bu kadar güçlü iken  ya son 40 yılda ki kürt piçlerince şehit edilenlere ne demeli, onların orada şehit olmasına karar verenlere ne demeli, amaçları nedir ki Turana gitmek mi yoksa Türk devletinin sınırlarını genişletmek mi.
Enver'i tartışmak değil ululamak gerek!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Buga Yaktu
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 4.155


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2015, 11:34:52 »

Enver Paşa Turan ordularının son baş kumandanıdır. Ruhu şad olsun. Cesur, imanlı ve önemlisi halis bir Türk evladıdır. Mason ve dönme ittihatçılarla onu karıştırmayın. Enver fikir adamı değil, o yüce fikirlerin uygulayıcısı olmuş ve en sonunda hayatını teoride değil, harp meydanlarında şehadet ile taçlandırmıştır.

O karanlık günlerde bile Turan hayalini hep diri tutmuştur. Onun hayatı saldırıp geri dönmeyenlere bir örnektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 614« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2015, 12:18:40 »

Enver Paşa, genç, inançlı, hırslı, daha doğrusu hem kaderci hem de kaderini yaratan adam olarak tarih sayfalarında yerini almıştır...

Paylaşımın çok yararlı olmuş Ulun Eke kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Buga Yaktu
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 4.155


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2015, 12:50:33 »

Enver Paşa'yı severim ancak Enverciliğe ve İttihatçılığa karşıyım. Türkçülüğün önderi olarakta görmüyorum.

Ben de Enver Paşa'yı Türkçülüğün önderi olarak görmüyorum, İttihat terakkicileri hiç sevmem. Enver Paşa'yı severim, ne yazık ki onu bazı uydurma kaynaklardan yanliş tanıyanlar var, buna üzülüyorum.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #8 : 21 Ekim 2015, 13:57:14 »

Enver Paşa'yı severim ancak Enverciliğe ve İttihatçılığa karşıyım. Türkçülüğün önderi olarakta görmüyorum.

Enver paşa Türkçüyüm dememiştir ki önderi olsun ama benim gözümden o tam bir örnek Türkçüdür, Türkçülerin örnek alması gereken bir komutandır, O tam bir Turancıdır, Türkleri bir araya toplama uğruna verdiği savaşımı ondan sonra kimse vermemiş, verememiştir.
Türkçülerin önderi Atsızdır, Başbuğu Atatürktür, örnek alacağı kişi de Enver Paşadır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2015, 14:12:37 »

Turancı olmak için evvela Türkçü olmak gerekir. Türkçü olan birinin zihninde Osmanlıcılık, İslamcılık gibi fikir akımları barınamaz. Bu yüzden Enver Paşa'yı saf bir Turancı olarak görmek yanlıştır. Bunu Atsız Ata da söylüyor.

Gülümseme

Herkes milliyetçi olur ama her milliyetçi Türkçü olamaz.
Milliyetçilerinde tamamı Turancıdır.

VE ATSIZIN O YAZISINI TEKRARDAN BİR DAHA OKU!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.062 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.