Ege’de Ölen Türkmenler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Mayıs 2020, 00:29:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ege’de Ölen Türkmenler  (Okunma Sayısı 49 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.746


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« : 18 Mayıs 2020, 00:01:12 »

Tarih boyunca Irak Türklerinin uğradığı soykırım, katliam ve asimilasyonlar her zaman devam etmiştir. Fakat Irak Türklerini sürekli kardeş bildikleri arkadan vurmuş, kendisine ihanet etmiştir.

 

Örnekler verecek olursak;

Osmanlı’nın Türkmeneli dediğimiz bu bölgelerden çekilmesini sağlayan, din kardeşi dediğimiz Araplardı.Üç gün üç gece süren 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı da yine din kardeşimiz sayılan Kürtler tarafından gerçekleşmişti.

– Ve sayamayacağımız birçok olayın faili de yine kardeş dediklerimiz tarafından işlenmişti.

Irak’ın devrik diktatör lideri Saddam Hüseyin, Irak Türklerine yapmış olduğu asimile ve soykırımlar neticesinde buradaki halk, deyimi yerindeyse ‘canından bezmiş’ duruma gelmişti. Kendi arsasına Araplar yerleşmiş, Türk asıllı olduğu gerekçesi ile işe alınmamış vatandaşlar, yasal olmayan yolları seçip Türkiye’ye yerleşmişlerdi. Ancak Irak Türklerince ‘anavatan’ olarak görünen Türkiye Cumhuriyeti, ülkesine sığınmış yüzbinlerce Irak Türk’ü soydaşına kucak açmamıştı. Kardeşten öte olan Türkiye’deki Türk soydaşlar, kendi öz kardeşi olan Irak Türklerini kabul etmemiş ve onlara bir yabancı gözü ile bakmış idi. Türkiye’de oturma ve çalışma izni alamayan vatandaşlar, çözümü bir başka ülkeye gitmekle buldular. Birleşmiş Milletlere başvurup yasal yolları seçmek isteyen vatandaşlar, önlerine çıkan ‘eksik evrak’ engeli ile karşılaşıyorlardı. Fakat işin aslında; Irak Türklerini Türkiye’de tutmak gibi bir gaye vardı.

 

9 Mayıs 1997

Başarılı olup da Avrupa ve Amerika kıtalarına giden Irak Türklerinin yanı sıra, başarılı olamayanlar da bulunmaktaydı. Türkiye’de çalışma ve oturma izni alamayan Irak Türkleri, Yunanistan üzerinden Avrupa’ya deniz yoluyla kaçak gitmek eyleminde bulundular. Fakat bunlar diğer gidenler gibi başarılı olamadılar. Ege’nin azgın suları Irak Türklerine mezar oldu. 17 Irak Türk’ünün bulunduğu tekne Ege denizinde battı ve içlerinde kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu birçok insan yaşamını yitirdi. Bu olaydan iki ay geçtikten sonra ise Temmuz 1997’de bir başka kaza daha gerçekleşti. Fakat bu sefer bilançosu çok daha ağır idi. 41 Iraklı Türk’ü taşıyan gemi, Çeşme – Karaburun açıklarında battı. 15 kişilik kapasiteye sahip olan teknenin 41 kişiyi yüklemesi, bu insanların canlarından olmalarına mâl oldu. Gemi battıktan sonra bir balıkçı teknesinin olay yerinden geçmesi ve bu insanları görmesi üzerine Sahil Güvenlik ekiplerine haber verilmiş, 41 kişiden sadece 6’sı kurtarılmıştı. Hayatını kaybedenlerden ise sadece 11 kişinin cansız bedenine ulaşılmış, diğerlerinin ise şimdiye kadar cesetlerinin, Ege’nin azgın sularında nereye kaybolduğu bilinmemektedir.

 

Irak Türkleri bu sefer de kendi kardeşlerinin ihmali sonucunda canlarından olmuştu.

Şehitlerimize rahmet…

 

 

Reşat Salihi

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.127 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.