DESTANLAR VE GÜNCEL HAYAT
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Eylül 2020, 16:18:17


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: DESTANLAR VE GÜNCEL HAYAT  (Okunma Sayısı 2828 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« : 15 Ekim 2011, 19:31:32 »

  Milletlerin tarihinde şüphesiz çok önemli yeri vardır destanların. Bir millet destanlarla kendisini tanımlar,kendisini temsil eder. Karakterini ortaya koyar. Türk tarihinde de şüphesiz ki bildiğimiz ve bilemediğimiz(bilemediklerimiz çoğunlukta) bir çok destan vardır. Peşinen söyleyelim ki bu destanların bir çoğu doğa üstü olaylar olduğu gibi akla,mantığa yatkın,gerçekleşmesi mümkün destanlar da vardır. Bunun için destanları somut düşünmekten çok soyut düşünmek,içeriğini ve verdiği mesajı anlayabilmek için kafa yormak gerekir.
  Destanlarda motifler sıklıkla gözlenir. Mağara,at,ağaç,ışık gibi bir çok motiflerin temsil ettiği kavramlar vardır destanlarda. Bir de o motiflerin başı olan bozkurt vardır ki bozkurtun neden Türk ün simgesi olduğuna değinmekte fayda var. Doğada yaşayan herhangi bir hayvan neden Türkler için bu kadar olağan üstü bir duruma getirilmiş ve neden hemen hemen her destanda,her tarih figüründe yer almaktadır? Bozkurtun belli başlı özellikleri Türk milletinin karakterini temsil etmektedir. Bunlar arasında atasına bağlılık,eşini kıskanma,kendi avladığının dışında yememe,teşkilat halinde yaşam sürme,öndere bağlı olma,diğer hayvanlarla kapışma esnasında Turan taktiğini kullanması,cesareti ve daha bir çok erdemli özellikleri gök yeleli bozkurdu-Gök Börüyü- Türk milletinin simgesi yapmıştır. Zor zamanlarında yardımına koşan,soyu yok olma tehlikesindeyken soyunu devam ettiren,kimi zaman rehberlik yapıp dağları,tepeleri aştıran bozkurt,kıt zekalıların anladığı o köpekgillerin hayvanı değil bu erdemli özelliklerin Türk milletiyle bütünleşmesidir.
  Türk milletinin en şanlı,en meşhur destanı olan Ergenekon destanını gözden geçirelim. Düşman ülkeye yeniliyoruz,iki tane genç çift bir şekilde izini kaybettiriyor ve bir vadiye iniyor. Sonra burada uzun yıllar neslini devam ettiriyor,baştan o bölgenin doğal kaynakları da yaşamaya el veriyor. Sonra sayı kimi yerde dört yüz kimi yerde kırk bin kimi yerde dört yüz bine ulaşınca o vadi onlara yetmemeye başlıyor ve kendilerine yeni yurtlar aramaya koyuluyorlar. Sonra beyaz yeleli bozkurt onlara yol gösteriyor.o bölgeden çıkmak için ideal bir köşe seçip demiri eriterek dağın öte tarafına geçerek kurtuluyorlar. Şimdi soyut düşünme yetisi fazla gelişmemiş olan biri için sıradan bir masal olarak gelir,bilgi ve zeka seviyesi yetersiz olduğu için de buna güler,bunu alaya alır,doğaldır. Destan adı altında anlatılmak istenen olay büyük ihtimalle Türk budunu düşmanına yenilmiştir doğrudur,düşmanı da onun soyunu kurutmaya and içmiştir,bu da doğrudur. Ve sayı devlet kurmayacak kadar azalmıştır,buraya kadar yok bir sıkıntı. Asıl film bundan sonra başlıyor. Bozkurtun temsil ettiği değerlere sarılarak,töresinden taviz vermeyerek,özünü,kimliğini kaybetmeyen Türk ulusu yeniden dirilişe geçmiş ve istikbaline göz dikmiş düşmanını dize getirmiştir. Tarihte geçen diğer uygarlıklar,milletler gibi tarihin tozlu sayfalarında kaldırtmamış kendini,ısrarla ve inatla işte buradayım diye haykırmıştır. Orada tabi ki de bir hayvan çıkıp dile gelip,hadi gelin arkamdan sizi buradan çıkartayım,size yol göstereyim diyerek o kadar insanı peşinden sürüklememiştir. Türk ulusu pek çok kere olduğu gibi var olma,yok olma savaşını kazanmış ve düşmanlarına kızım sana söylüyorum,gelinim sen anla gibisinden bir göz dağı vermiştir. Burada düşünen,algılayan dimağlar için çok büyük çıkarılması gereken dersler vardır.
  Bugün ise bir Türk milliyetçisinin, kendisini bozkurt diye tanımladığında özellikle diğer etnik grupların alayına maruz kalıp kendini savunamaması donanımının yetersizliğinden gelmektedir. Devlet Bahçeli seçim sürecinde Tayyip Erdoğanla atışırken bile kendisini rezil duruma sokmuş,hakarete maruz kalmış açıkça kendisine ve arkadaşlarına hayvan dedirtmiştir. O sırada Türklükten zerre miktarı nasiplenmemiş başbakana bozkurtun manasını açıklayıp,temsil ettiği erdemleri söyleyip sonra da karşı tarafın soysuzluğuna vurgu yapıp onu mat edeceği yerde kurandan esfeli safilin(yaratılmışların en aşağılığı) örneğini verip kendini gülünç duruma düşürmüş,az buçuk var olan ciddiyetini sıfırların bile altına indirmiştir.   T.T.K.

        tunçyürekli....
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2011, 19:40:14 »

Tunç yürekli, Türk mitolojisinin temelini teşkil eden destanlarımıza çok güzel bir vurgu yapmışsın. Emeğine sağlık.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.149« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2011, 19:52:06 »

 
Tunç yürekli, Türk mitolojisinin temelini teşkil eden destanlarımıza çok güzel bir vurgu yapmışsın. Emeğine sağlık.
  Teşekkür ederim,aslında daha uzun ve geniş çaplı bir şeyler düşünüyordum,hem okuyucuyu sıkmasın diye hem de parçaların birleştirmek konuyu amacından saptırmasın diye başka başlıklar altında tekrardan değineceğim. Önceden taslak olarak kağıda dökmüştüm de oradaki parçaları sınava çalışarak ders notlarının arasında bir yerlere kaynattım Gülümseme Umarım bulurum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2011, 21:05:33 »

Kandaşım, yazın çok güzel olmuş. Madem ki bu konuya girdin bence biraz daha detaylı yazmanda fayda var.Uuzn olmasından korkma seve seve okuruz.Çünkü konu çok değerli.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.219 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.