Demokrasinin kusuru ve hatalı işleyiş mantığı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Ekim 2018, 01:09:34


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 2 [3]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Demokrasinin kusuru ve hatalı işleyiş mantığı  (Okunma Sayısı 7986 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AttilaHunTürk
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.506


« Yanıtla #20 : 29 Ekim 2017, 10:14:18 »

29 ekim bugün, okunmasında yarar var bu konunun. O yüzden güncelliyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AttilaHunTürk
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.506


« Yanıtla #21 : 09 Aralık 2017, 09:51:37 »

Demokrasinin milli değerlerimizi koruduğunu düşünmek büyük hatadır. Bugün krtler Atatürk düşmanlığı yapıyorken, Atatürk büstlerine saldırıyorken, bir de üstüne Ulu Önderin heykellerine saldırıp dalga geçer gibi fotolar çekip sırıtıyorlarken, hdp denen partinin milletvekilleri 'büyük Atatürk ' lafını hazmedemeyip bizim meclisimizde 'nerden büyük oluyormuş' derken, onların milletvekilleri kendi sürülerine hitap ederken Atatürk'e küfür etmişken şimdi nasıl olur da krtlerin Atatürk'ümüzü koruyacağını düşünebilir ki bir insan.

Günün birinde Türkler olarak azınlığa düşersek, başa geçen dinci veya etnikler Atatürk ismini bile yasaklayacak. Hem de oy birliğiyle. Demokrasiyi kullanıp bizim değerlerimize hakaret edecekler, alay edecekler.

Demokrasi çoğunluk olur ve bilinçli olursak faydamıza olur. Aksi takdirde bizim zararımıza, başkalarının yararına olur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Böriler
Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 02 Mart 2018, 20:08:24 »

Atsız ata demokrasinin en büyük kusuru için zeka ve kalite yerine kalabalığı koymasıdır demiş. Evet, demokrasi kalabalığın azınlığa sırf sayı bakımından üstün olmasıdır.
Niteliğin nicelik karşısındaki mağlubiyeti doğru olandan uzaktır. Demokrasi çoğunluğun memnuniyeti için oluşturulmuş bir terimdir. Bunun mutlak doğru olarak öne sürülmesi kaliteli fikirlerin yok sayılması demektir.

Kenneth Arrow' un demokrasinin işleyiş düzeni ile ilgili olan imkansızlık teoremi, oylama mantığının aslında akılcı değil sadece öne sürülen seçeneklerden başkası olmadığının elde edilen sonuçlara kanıtıdır. Oylayıcılara yöneltilen bir soru veya bilgi olmadan birer içeriğe sahip seçeneklerden birinin seçilmek istenmesi seçeneklerden olanlarla olmayanlar arasında bir savaşımdan başka bir şey olmadığını gösterir.

Arrow' un teoremi matematiğe dayalı var sayılanla seçeneklere koyulmayanın arasındaki ilişkiyi inceler. Sanılanın aksine, olan kısıtlanmamış genişletilmiştir. Bu teorem üzerinde düşünmeyip halka sunulmayan bir elemanın sonuç üzerindeki etkisini ihmal edenler var olanlar arasında bir ilişki hesap etmiştir.


Teoremde altı tane temel özellik vardır. Bunlardan diktatörsüzlük ve bireyin egemenliği ögelerini işleyip demokrasi hakkındaki kişisel yorumuma varacağım.

Bu iki özellik birbirlerine en benzeyen özelliklerdir. Çünkü ikisinde de bireyin tercih sırası vardır. Ben teoremi direkt vermek yerine kendi yorumumu katarak farklı bir düzende vereceğim.
Her bireyin düşünce sistemi kendi tercih sistemini oluşturur ve bu her birey için farklıdır. Bir birey için o bireye sunulan seçenekler arasında tercih sırası:

A>B>C>D olsun


Diğer bir birey için:

B>C>D>A olsun


Şimdi bu iki bireyi memnun edecek bir sonuç oluşturalım


B>C>...>.... gibi bir sonuçla karşılaşırız. İlk sıraya B konulacakmış gibi görünür çünkü iki birey için de daha ön sıralardadır. Ancak bu net değildir. Çünkü iki bireyin de seçeneklere bağlılıkları farklıdır. Farklı olma nedeni iki bireye de eksik sunulan verilerdir. Bunlardan biri de seçenekler için verilecek olan birey değerleridir. Her oylayıcı her seçeneğe karşı farklı tutum içerisindedir.


Seçimlerde eksik olan gözardı edilen de budur.İlk birey için seçenek değerleri:

A:7

B:6

C:2

D:1İkinci birey için seçenek değerleri:


A:1

B:4

C:3

D:2

Şimdi iki birey için oluşturulan sıralama:

B>A>C>D


Şimdi seçeneklere olduğundan farklı değerler verelim:

İlk birey için:

A:10

B:4

C:3

D:1


İkinci birey:


A:1

B:4

C:3

D:2


Şimdi iki birey için sıralama


A>B>C>D olur ki ilk sıradaki B yerine bu sefer A geçer.Demokrasi bireyler arasındaki seçeneğe farklı bakış açısı ve tutumu dikkate almamaktadır. Demokraside memnuniyet bu yüzden gerçekleşemez. Çünkü işleyen demokrasi sistemi oylayıcıya az veri ile sunulmaktadır.


Demokrasi bu yüzden yanlış anlaşılmaktadır ve seçimler yanlış değerlendirilmektedir. Demokrasi çoğunluk memnuniyetine dayalı gibi görünse çoğunluğu memnun etmek olanaksızdır. Hele ki politikacılar seçimlerde herkesin memnuniyetinden bahsetmektedir. Herkesin memnuniyeti sağlanamaz.


Demokrasi tanımı bile kişiden kişiye değişirken ve demokrasinin çıkışı ve o zamandaki uygulanış mantığı ve ortamı günümüzde yokken demokrasinin sabit bir amacı olduğundan bile bahsedilemez.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 2 [3]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.062 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.