ÇARESİZLİK PSİKOLOJİSİ VE ÖRNEKLER
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Temmuz 2020, 17:53:42


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ÇARESİZLİK PSİKOLOJİSİ VE ÖRNEKLER  (Okunma Sayısı 2580 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 09 Haziran 2014, 12:09:22 »

Zor durumlar, o ana kadar düşünülmemiş olanların düşünülmesini, o ana kadar yapılmamış olanların yapılmasını ve imkansız denilenlerin başarılmasını sağlayabilecek fırsatları da içinde bulundurur. İçinden çıkılamayacak gibi görülen sorunlar, işin içinde çaresizlik duygusu olduğunda başka yöntemlere yönlendirir. Çaresizlik hissiyatı, kişinin çözüm üretmesi için çözüm üretecek dürtülerini tetikler. Kişi kendisinden başka çare bulunmayacağını düşünür, ya da ona göre yetişir ve eğitilir.

Bunlardan birini bir kitapta okuduğum örnekle vereceğim. Bir tarihçinin anlatımıyla. 2. Murat( Fatih' in babası )  bir gün Ankara' da yetenekli, halkı etkileyen, iyi vaaz veren bir din alimini duyar. Yanındakiler bu alimin halkı etkileyip isyan çıkartabileceğini söyler. 2. Murat da onu davet eder ve yanına çağırtır. İsyan çıkartabilecek biri olduğuna kanaat getirirse onu yok edecektir.

Bu alim gelir. Padişah ile sohbet ederler. Sonra bu alim padişaha döner ve istanbul' u fethetme işiyle ilgili ne yaptınız padişahım deyip sorar. Padişah da uğraştığını ve en büyük hayalinin bu olduğunu söyler. Alim, padişahın yanındaki kundağı işaret eder ve ' Uğraşmayın padişahım, İstanbul' u siz değil, şehzadeniz Mehmet fethedecektir' der. Padişah gururlanır, şehzadeyi kucağına alır ve sen ha, sen fethedeceksin İstanbul' u der.

Ve padişah, alimin tehlikeli biri olmadığına kanaat getirip onu sağ salim evine göndertir. Tarihçi bu şekilde anlatmış. Yazar da Alimin, padişah tarafından neden çağrıldığını bildiği için kendini kurtarmak için böyle söylediğini yazıyor.


Nasıl düşünülürse düşünülsün, eğer böyle bir olay gerçekten yaşanmışsa Fatih küçüklüğünden beri İstanbul' u fethedecek tek kişi olarak görülmekte ve inanılmaktaydı. Fatih İstanbul' u fethetmek için yetiştirildi, herkes ona daha İstanbul' u fethetmeden küçük bir çocukken bir fatih olarak baktı.
Babasının belki 12 yaşındaki bir çocuğa padişahlığı vermesinin ardında da bu vardı. Yazar da bundan yanaydı. İlgimi çekti ve sizlerle bunu paylaştım kandaşlarım.


Çaresizlik işte tam olarak budur. Başka çaresinin olmadığını bilmektir. Çözüm üretecek, imkansızı başaracak tek kişinin kendisi olduğuna inanmaktır çaresizlik. Bu yüzden hiç bakılmayan yönlerden bakılır, hiç olmayan düşünülür, hiç denenmemişler denenir. Fatih 21 yaşında çağ açıp çağ kapatmışsa ve herkes 20 yaşındaki birinin peşinden gitmişse, Bizans duvarlarını kendi döktürdüğü toplarla yıkmışsa, gemileri denizden yürütmüşse bu çaresizliğin neler yaptırdığını gösterir.Belki Başbuğ Atatürk için de böyle bakabiliriz. Doğduğu yerde birçok farklı etnik köken menşeli çeteler vardı. Osmanlı devleti topraklarını korumak için yetmiyordu. Askerler yetişmiyordu. Küçük Mustafa da belki bu yüzden büyüdüğünde asker olmak istiyordu. Asker olmak için belki bu yüzden annesini karşısına aldı. Çoğu yerde bunu Zübeyde Hanımın rüyasına bağlayanlar belki bu çaresizlik psikolojisini atlamışlardı. Mustafa bu yüzden askeri okulu seçti.

Askeri okulda okudu yetmedi. Çünkü o bir idealistti, değiştirmek istediği bir şeyler vardı. Çünkü sabit olanlar da yetmiyordu. Onları da değiştirmeliydi. Değiştirecek başka kimse yoktu, tek çare kendisiydi. Daha öğrenciyken bu yüzden memleket meseleleriyle ilgilendi ve aradaşlarıyla bir öğrenci gazetesi çıkardı kendi aralarında.

Kendi doğduğu topraklar düşmanın eline geçmişti, memleketin geri kalanı tehlikedeydi. Kurtarılması gerekiyordu. Asker arkadaşları da yetmiyordu, komutanlar gerektiği kararları veremiyordu. Mustafa Kemal da bu yüzden askerlerin en büyüğü olmalıydı, kararları kendi vermeliydi. Tek çare kendisiydi.

Saltanat da önündeki bir engeldi. Onu da kaldırmalıydı. Saltanat yağıyla işbirliği içindeydi ve padişah milletin geleceğini düşünmüyordu. Kendilerinin menfaatlerini düşünüyorlardı. Hanedanlık kalkmalıydı. Yanındaki arkadaşları saltanatı kaldırabilecek yetide değillerdi. Tek çare yine kendisiydi.

Düşündüklerini yapmak için başka çaresi yoktu. Çaresizlik psikolojisi ile yeni çözümler üretti, yedi düvele meydan okudu. Dediklerini yaptı ve yağı geldiği gibi gitti.
Çaresizlik olumsuz bir durummuş gibi görülse de yeni çıkış kapılarını da beraberinde getirir. Refah da bu sayede yakalanır. Dünya bu sayede değişir.


Bu sefer de başka bir örnek vereceğim kandaşlarım.Ampul mevzusu ve Thomas Edison


Bu örneği benim vermiş olmam Edison ile bazı davranışlarımın uyuştuğunu hissetmem ve onu kısmen anladığımı düşünmem. Onun saçma denilen çoğu davranışının bende de mevcut olduğunu farketmemdir bu örneği vermiş olmam.


Edison neden ampulu buldu?


Herkes Edison' un karanlıktan korktuğunu ve o yüzden ampulü bulmaya çalıştığını söyler. Kimi para için der, kimi merakına verir. Bence durum bambaşkadır. Bence edison karanlıktan korkmuyordu sadece uyuyamıyordu. Herkes gece yatağındayken o uyanıktı. Gece bir şeyler yapmalıydı. Bunun için de gecenin gündüz gibi olması gerekiyordu. O zaman aydınlanmaya yöneldi. Ben de az uyuduğumdan veya uyuyamadığımdan biliyorum, Edison onları hissediyordu. Onu bu tetiklemişti.

Bu yüzden 10 bin deneme yaptı, çünkü başka çaresi yoktu.Çaresizlik örneklerle budur kardeşlerim, olumsuz bir duygu değildir aslında. Çözümleri de içinde barındırdığı için bir arayışa sevk etmelidir. Arayış bulmamızı ve en doğruya ulaşmamızı sağlayacaktır. Çaresizlik bu yüzden gelişimin bir basamağıdır ve alışkanlıkları tek değiştirendir.Mergen
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.278 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.