Büyük Enver
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Aralık 2019, 08:01:12


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Büyük Enver  (Okunma Sayısı 2199 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 14 Temmuz 2012, 19:56:58 »

BÜYÜK ENVER

Kaset oyunları sonrasında CHP’nin başına “getirtilen” Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu  eleştirirken “Küçük Enver” tabirini kullandı. Üstüne fazla konuşulmayan ve Enver Paşa’nın torunu Osman Mayatepek’in mektubu dışında cevap verilmeyen bu konu, benim ziyadesiyle canımı sıktı.

Canımı sıktı çünkü, yaşadıkları ile “maceracı ve hayalperest” olarak anılan lâkin “talihsiz” olarak anılması lâzım gelen Enver Paşa’nın hâlâ siyasete malzeme ediliyor oluşunu üzülerek gördüm. Dış politikadaki başarısızlıkları, tarihten isim vererek betimlemek, tarih bilgisi ilkokul düzeyinde olanların haddi değildir ve olmamalıdır.
Siyasetçiler, en azından Tarih bölümü üniversite birinci sınıf öğrencisi düzeyinde tarihi bilgiye sahip olmak zorundadır. Onların ağzından çıkan her söz, bu konularda bilgi sahibi olmayan insanların kulağında yer eder ve gerçekmiş gibi kabul edilir. Nitekim, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Dersim İsyanı başladığı sırada İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğunu iddia etmesi halkın büyük çoğunluğunun bunun gerçek olduğunu zannetmesine neden olmuştur. Aynı İsmet İnönü’nün İstiklâl Harbi sırasında bıraktığı ve dönemine bakılırsa “moda” olarak kabul edilecek bıyık modelinin, 1933’de ünlenmeye başlayan Adolf Hitler’in bıyığından esinlenerek bırakıldığını iddia etmesi, iki fotoğraf arasındaki tarih farkını bilmeyenler tarafından doğru kabul edilir olmuştur.
Aynı başbakanın camilerin amacı dışında kullanılması yahut yıkılması gibi olayların yalnızca tek parti iktidarında yaşandığını ima eder bir şekilde konuşması, halkta bu iddianın meşruluğunu kuvvetlendirmiştir. İlber Ortaylı’nın “Cami Olmaktan Çıkan Camiler” başlıklı makalesini acaba kaç kişi okudu ve aydınlandı? Büyük tarihçimiz bu makalesinde Camiler konusunda en sert hareketlerin Menderes döneminde yaşandığını şu sözler ile anlatıyordu:

“Falan mahallelerdeki camilerin depo yapıldığı söyleniyor ama Menderes’in imar çalışmaları sırasında rölöveleri ve albümleri bile çıkarılmadan tarihe gömülen Mimar Sinan mescitlerinden, Beyazıt’ta yıkılan Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii ve medresesinden, Topkapı’daki Kara Ahmet Paşa’nın Mimar Sinan eseri zarif sebilinden (ki bence istisnai bir Rönesans tipi fontanaydı, inşaat makinelerini dayayıp yıkılışını gözümle gördüm) bahseden Müslüman yok. Bu memleketin tahribi şu veya bu grubun işi değildir. Toptan yaptığımız bir kepazeliktir. “

CHP Genel Başkanı’nın ise bu ne ilk tarih gafıydı, görünüşe göre ne de son olacak. Kılıçdaroğlu’nun Hz. Ali’den bahsederken halifeliğini, peygamberin amca çocuğu oluşundan ötürü ehlibeytten oluşunu bir kenara bırakıp “Büyük İslam Düşünürü” tabirini kullanması, Erdoğan’ın Türk tarihine iz bırakmış isimleri saymasından sonra Hüseyin Nihâl Atsız ile birlikte Türklükle zerre ilgisi olmamasına rağmen Pavlus’u sayması ve son olarak Davutoğlu’na yaptığı “Küçük Enver” benzetmesi… Türk tarihine ismini lekeli olarak kaydetmiş birçok bürokrat, gazeteci varken ömrünü Osmanlı’nın daha müreffeh olması için harcayan, ülkeyi terk ettikten sonra tüm gayesini Orta Asya’daki soydaşlarımızın uyanması yolunda harcayan ve bu uğurda şehit olan Enver Paşa mı kötüleme aracı olarak bulundu? Kendini İngilizlere pazarlamak için onlara “Aslen Mısırlıyım. Kahire’de doğdum” diyerek gayrı Türk olduğunu ispata kalkan Damat Ferit varken Ali Kemal gibi gazeteciler varken Türk tarihinden Enver Paşa’yı çıkarıp kötüleme malzemesi olarak kullanmaya kalkmak en hafif tabirle tarih bilmemezliktir, haksızlıktır.

Tarihte bugünkü mantık ile bakıldığında bazı isimlerin yaptıkları “hata, kusur” olarak görülebilir. Bu çok olağandır. Elbette Enver Paşa da kusursuz bir insan değildi, ama şunu tüm kalbimle söylüyorum bir insan bana “Küçük Enver” deseydi ona sadece şu cevabı verirdim:

“Küçük diyerek onu alçalttığını sanıyorsan yanlıyorsun. Ona benzetilmek beni gururlandırır, onu anlayamaman da seni gözümde “küçük” yapar.”KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 14 Temmuz 2012, 20:10:46 »

Kalemine, yüreğine sağlık kandaşım. Bu çakallara en uygun dille gereken cevabı vermişsin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sancaktar Turan
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 501


"Kutlu Turan sancağını, Türkeli'ne asacağız!"


« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2012, 20:22:57 »

Eline sağlık kandaşım, bunların Enver paşa'ya saldırmalarının sebebi, soylarındaki bozukluğun vermiş olduğu aşağılık duygusu ve Enver paşa'daki büyüklüğün, cesaretin milyonda birine bile sahip olamamalarıdır!

Bunlar sadece, don kişot gibi  yel değirmenlerini asker zannedip onunla çarpışırlar!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim adım TÜRK, kanım TÜRK, ruhum TÜRK,vicdanım TÜRK!"

"Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılınç kaldıran eli kır!"

"Tanrı Türk'ü üstün yarattı!"
Gumus Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2012, 20:46:58 »

Kemal Kılıçdaroğlun'un Enver Paşa'ya saldırmasının nedeni, taşıdığı Ermeni kanından kaynaklanmaktadır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 15 Temmuz 2012, 17:07:22 »

Herkesin gözünden kaçan bir konuyu ele alman çok sevindirdi beni Kağan'ım. Hele de bu güzel anlatımınla harika bir yazı olmuş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
EnginB
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 55« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2012, 20:04:39 »

        Kandaşım seni bu konuyu dile getirmenden ötürü beni çok sevindirdin. Arkadaşlarında paylaştığı gibi Envern Paşa bir vatan hain i değildir. Bu meb vb kuruluş ve yayınların yaptığı karalamadan başka birşey değildir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.045 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.