ANAYASA DEĞİŞTİ. BUNDAN SONRA NELER OLACAK?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Eylül 2020, 16:31:31


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ANAYASA DEĞİŞTİ. BUNDAN SONRA NELER OLACAK?  (Okunma Sayısı 4278 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Batur Alp
Ziyaretçi
« : 15 Eylül 2010, 17:02:30 »

Türk Devleti tarihi bir kırılma noktasının eşiğinde. Akp referandumu % 58 evet oyuyla kabul edildi. Türk ulusunu ayakta tutan Milliyetçilik ve Laiklik, Siyasal İslam ve onun kıymetli çocuğu olan Kürtçülük karşısında yenilgiye uğramış gözüküyor. Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak..

Referandum sonucunda ‘’evet’’ çıkması din tacirlerinin iplerinin bağlı bulunduğu ithal merkezlerden aldığı büyük destek sayesinde olmuştur. Propaganda sahasında inanılmaz bir reklam olanağı sağlayan iktidar, bunun üstüne karalama kampanyaları ve dini siyasete alet eden her kesimin kullandığı tipik söylemleri de ekleyince şerefsizce de olsa büyük bir başarıya erişmiştir. Bizler için ise önemli olan bundan sonra ne olacağıdır.

Şimdi, öngörümüzü kullanarak gelecekte karşılaşabilme ihtimalimizin son derece yüksek olduğu senaryolara göz atalım. Bunu yaparken de yapısı değiştirilen AYM ve HSYK son şekillerine de göz gezdirelim.

Anayasa Mahkemesi ve HSYK konusu bu referandumun en önemli iki unsuruydu.

12 Eylül 2010 tarihine kadar;

11 üyesi bulunan Anayasa Mahkemesinin 2’şer tanesini Danıştay ve Yargıtay seçiyor, 1 üye Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tarafından belirleniyor ve 1 üyeyi de Askeri Yargıtay’ın kendisi oluşturuyordu. Bunlar yargının bağımsız tarafını oluşturan üyelerdi.

Geriye kalan üyelerden 3’ü Cumhurbaşkanı, 1’i Sayıştay ve son üye de Yök tarafından belirleniyordu. Bunları ise seçilmişlerin seçtiği, bir nevi ‘’bağımlı’’ kişiler olarak tanımlayabiliriz. Şöyle ki;

Cumhurbaşkanını seçen kim? TBMM.  Yani en yüksek çoğunluğu oluşturan Akp.

Sayıştay’ı seçen kim? Yine çoğunluğunu Akp’nin oluşturduğu TBMM.

Yök başkanını ve üyelerini atayan kim? TBMM’nin yani Akp’nin seçtiği Cumhurbaşkanı.

Demek oluyor ki yargının 12 Eylül 2010’dan önceki 6 üyesi bağımsız seçilirken, 5 üyesi ise iktidarın taleplerine göre belirleniyordu.

Peki, 12 Eylül 2010 referandumunun kabul edilmesi sonucunda yargının son hali ne şekle büründü?

11 üyesi bulunan Anayasa Mahkemesi’nin üye sayısı 17’ye yükseltildi. Daha önceki koşullar yerinde kalırken yeni üyelerin atanması şöyle gerçekleşiyor:

Ataması yapılacak 6 üyenin 1’i Yargıtay’ca belirleniyor. Yani bağımsız yargıya sadece 1 kişi seçme hakkı verildi.

Kalan üyelerden 2 tanesi Akp’nin elinde bulunan TBMM tarafından seçiliyor. 1 üyeyi Akp’nin seçtiği Cumhurbaşkanı atıyor. Kalan 2 üyeyi ise Akp güdümündeki Yök seçiyor.

Hasılı, 13 Eylül 2010 itibariyle yargı Akp’nin denetimine geçmiş, kuvvetler ayrılığı ilkesi çökertilmiştir. Peki bundan sonra bizi neler bekliyor olabilir?

Mesela,

Akp Kürtçe’yi Anayasa’ya yerleştirip Kürtleri de kurucu unsur olarak belirlerse,

Ya da Kürtlere bazı illerimizin verilmesiyle oluşacak olan Kürdistan’ın yolunu açarsa,

Veyahut Akp’li kadın bir vekilin iddia ettiği gibi Türklüğü Anayasa’dan silmeye kalkışırsa,

Belki de Türkiye’yi bir Şeriat devleti haline getirecek olan yasaları Anayasa’ya koymaya yeltenirse,

Ona dur diyebilecek yetkiyi elinde tutan kurum hangisi? Cevap: Akp’nin kontrolüne geçen Anayasa Mahkemesi..

Düz mantıkla düşünelim: Akp sinsi emellerini sekteye uğramadan uygulayabilmek için Anayasa Mahkemesi’nin üyelerini kendi adamlarından seçmek zorunda. Bu yetkisi var mı? Artık var.  Yani Akp AYM’nin üyelerini atadıktan bir müddet sonra yasaları bir bir çıkartmaya başladığı zaman Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak itirazda konuyu sonuca bağlayacak olan üyelerin 10 tanesini bizzat kendi eliyle seçmiş olacak!! Bu demek oluyor ki Akp’nin her istediği olacak..

Gelelim Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) mevzusuna ki bu konu daha da vahim.

12 Eylül 2010’dan önce HSYK’nın 7 tane üyesi vardı. Bu üyelerin 3 tanesi Yargıtay, 2 tanesi de Danıştay’dan olmak üzre toplam 5 üye bağımsız yargı tarafından atanıyordu.

Geriye kalan 2 üye ise Adalet Bakan’ı ve onun müsteşarından oluşuyordu. Adalet Bakan’ı kurulun başkanıydı. Yani hükümeti temsil eden 2 kişiden 1’i kurulun başkanı diğeri de üye olarak bulunmaktaydı.

12 Eylül 2010 referandumun kabul edilmesiyle;

7 üyesi bulunan HSYK’nın üye sayısı 22’ye yükseltildi. Üye atama açısından önceki konum yerinde kalmakla birlikte yeni üyelerin ataması şu hale geldi:

4 üye Akp’nin seçtiği Cumhurbaşkanı tarafından, 1 üye Adalet Akademisi tarafından seçilecek ki bu kurum Adalet Bakanlığına bağlı, yani Akp’nin elinde. Kalan 10 üyeyi ise tüm hakimler ve savcılar belirleyecek. Bir çok hakim ve savcının daha şimdiden Akp’nin emrine girerek ortada hiçbir delil yokken düzmece belgelerle Askerlerimizi ve suçsuz insanları hapishanelere tıktığını düşünürsek ilerde oluşacak tabloyu hayal bile etmek istemiyorum!

Peki HSYK’nın önemi ne?

HSYK, Yargıtay ve Danıştay üyelerini belirliyor.

Şimdi başa dönelim.. Anayasa Mahkemesi’nin üyelerinin kaçını Yargıtay kaçını Danıştay belirliyordu? Referandumdan önce 2 üye Yargıtay, 2 üye de Danıştay tarafından seçiliyor, yeni Anayasa değişikliği ile de Yargıtay’a 1 üye daha seçme hakkı veriliyordu.

Yargıtay ve Danıştay’ı belirleyen HSYK’nın da Akp’nin eline geçtiğini göz önünde bulundurursak Anayasa Mahkemesi üyelerinin 6’sını seçen bu kurumların hükümete bağlı isanlardan oluşması kaçınılmaz hale geliyor.

Sonuç: FELAKET!...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2010, 20:08:35 »

AKP hız düşürmeden tüm bu tavizleri bir bir vermek için çalışmalara başlayacak. Bugün İmralida ki cani Akşam gazetesine avukatları aracılığı ile açıklamalarda bulundu."- isteseydim, AKP bu seçimi kazanamazdı. Ben sözümü tuttum, artık top akp de. 20 eylüleden sonra olacaklardan ben sorumlu değilim" dedi.
            Evetçiler,(BİR KISIM ÜLKÜCÜLER, BBPLİLER, AKPLİLER, ESKİ KOMİNİST YENİ LİBERALLER, DİNCİLER, KÜRTLER VE KÜRTÇÜLER,  VATANSIZLAR, ASKER DÜŞMANLARI, CAHİLLER, SÖZDE DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI VS.VS.) Tüm bunlardan sizler sorumlusunuz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
hun_turk58
or-ok-on
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 419


Rehber KAN, hedef TURAN


« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2010, 20:34:25 »

Bu bilgilendirici yazı için sağolun kandaşım. Gerçekten de önemli bilgiler ve geleceğe dair önemli öngörüler yapmışsınız. Ne yazık, gidişat bu yönde ve bizlerde ise bir karamsarlık, umutsuzluk almış başını gidiyor. Kolay değil tabi, koca bir vatan elden gidiyor.

Namık Kemal'in ünlü sözü geldi aklıma:

'Düşman dayamış vatanın bağrına hançerini,
yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?''

Ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz. Bizler, varlığımızı ilk okulda okuduğumuz antla, Türk varlığına armağan ettik. Tanrımıza öğünçler olsun, bu andımızı unutmadık. Görevimizi biliyoruz ve doğru zamanı kolluyoruz.
 Türk gençliği, ölmüş, bitmiş, yenilgiyi kabullenmiş bir halde değildir elbet. Ancak, umutsuzluk bir kara bulut gibi güneşle aramıza girmiş durumda. Öncelikle umutsuzluk yıkılmalı. Unutulmamalı, bizler Türküz. Sıradan bir ulusun mensupları değiliz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

--"Biz dogrudan dogruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanagı Türk toplulugudur. Bu toplulugun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluga dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur." Atatürk
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 15 Eylül 2010, 22:18:39 »

          Hiç bir gerici millet iradesine önem vermez. Dogmalara, üstadlarına, şeyhlerine önem verir. Onun için yönetimsel belirleyiciler de bunlardır. Bunun için ülke şu anda okyanus ötesinden gelen seslerle yönetiliyor. Fetullah tek başına millet olmadığına göre, bunların ''söz milletin'' vurgusunun ne kadar alçakça bir yalan olduğu ortada.
          Şimdi özgürlükçülere (liberal kapitalistlere) ve evetçi solculara soruyorum: yobaz zihniyet meclis kudretine önem verdiği ve bu bir çelişki olduğu halde; siz -güya- monarşilere tepki olduğunuz ve bu amaçla doğduğunuz halde neyi desteklediniz? Ne karşılığında onurunuzu, kıymetinizi ve kendinizi sattınız? Doğu bloğu çöktüğü için kendinize yeni bir kucak mı aramaktasınız? Yarın o yıllardır ağzınızda kirlenen ''halk''ın karşısına hangi yüzle çıkacaksınız?
          Evetçi milliyetçi (!) yufka yüreklilere, skolasizm hülyacılarına soruyorum: bu yönetim, sizce, neden zorluklarla geldiği ülke yönetimi ve yargı yapısını bu kadar değiştirmiştir? Bu düzenlemeyle yarın başka bir yönetim geldiğinde bunların sonu olacağı ortadayken... Ben söyleyeyim. Kendilerinden sonra başka bir iktidarın geleceğini düşünmüyorlar. Yola saltanat hayalleriyle çıkmışlar! Beyaz kefen dedikleri şey ne zannediyorsunuz?
           Yandaşlar vicdandan bahsediyor. Benim vicdandan anladığım Türk tarafından Türk'e gösterilendir. Siz vicdanınızı neye sattınız bilmem. Ama Türklüğün vicdanı  kadar basit ve ucuz değildir.

Olsaydı Toroslar'daki son çadırın ateşi hala yanmazdı.
Cevap istemiyorum. Tamu'ya sorguya ayırın.
TTK.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.529


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2018, 17:18:47 »

Şimdi anayasa tiptan gitti
Artık babayasaya kaldık
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #5 : 09 Temmuz 2018, 21:57:06 »

Her şey gūzel olacak diyorlar, görelim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.25 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.018s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.