Bu mu Tarihçilik... Geçiniz Efendim Geçiniz...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 30 Mayıs 2020, 22:24:16


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bu mu Tarihçilik... Geçiniz Efendim Geçiniz...  (Okunma Sayısı 2278 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 17 Eylül 2011, 20:40:41 »

BU MU TARİHÇİLİK… GEÇİNİZ EFENDİM GEÇİNİZ...

Tarihçi olmak, metruk belgelere sahip olma veya duyulmadık olaylara vakıf olma ile mümkün olmuyor. Olaylara objektif bir bakış açısı ile yaklaşmak ve ideolojilerin kafesinden kurtulup değerlendirmek, güvenilir bir tarihçi olmanın ön koşuludur.
Ne yazık ki Türkiye'deki tarihçilerin büyük çoğunluğu bu kategoriye giremiyor. Girmek bir yana, yanından bile geçemiyor.

Bu güruhun cemaat temsilcisi olan ve akademik tarihçiler arasında "esersiz" namıyla anılan bir zat-ı muhterem var. Bu "esersiz tarihçi", kendisine görev olarak Cumhuriyet ve kurucularının itibarını düşürmeyi ve aynı oranda II. Abdülhamid'in itibarını yükseltmeyi görev edinmiş... Sultan Hamid'in dışında, kendisine önder olarak belirlediği isimler ise birbirinden farklı karakterler: Said-i Nursi, Adnan Menderes ve Kazım Karabekir...
Said-i Nursi'nin Atatürk hakkındaki görüşleri herkesin malumudur. Kazım Karabekir'in ise bir dönem CHF'ye rakip bir siyasi fırka kurmuş olması herhalde onu Esersiz'in gözünde değerli kılıyor olsa gerek... Nedense Karabekir'in İnönü döneminde CHP'ye girmiş olması bu tarihçinin gözünden sürekli kaçıyor. İşte ideoloji tarihçiliğinin vardığı son nokta... Görmek istediğini manşet yapar, istemediğini hasıraltı eder.

Dilerseniz bu tarihçinin zırvalarından bir kısmını sizlere sayayım:
"Cumhuriyet'i sarhoşlar kurdu, milli marş sarhoş kafa ile bestelendi, Atatürk (ekseriyetle M. Kemal şeklinde yazıyor, bu da ayrı bir kuyruk acısıdır) Kurtuluş Savaşı'nda hiçbir şey yapmadı, ilk kurşunu Hasan Tahsin atmadı, Saraçoğlu Şükrü askerlik yapmadı, bütün vatanı Said-i Nursi kurtardı"
Vesaire...

Bu iddialar için kaynak sorduğunuzda ya birinin anılarını ya da gazete kupürlerini gösterir. O dönemin gazete kupürlerini incelediğiniz takdirde, dönemin CHP Genel Sekreteri'nin sünnetsiz olduğuna kadar iddialarla dolu olduğunu görürüz. Şimdi bu iddialara bakarak "CHP Sekreteri Sünnetsizdi" diye tarih makalesi yazılabilir mi?

Bugün gazete demeye bin şahit isteyeceğimiz bir yayın da geçen sene bugünkü CHP Genel Başkanı için aynı iddialarda bulundu. Yirmi sene sonra bu kupüre dayanarak böyle bir makale yazılabilir mi?

Tarihçilik zor zanaattır. Her bilgi, tarihsel materyal olarak sayılamaz. Kaldı ki günlüklerden ve gazete kupürlerinden tarih yazmaya kalktığımız anda bugünkü İsrail’in babası sayılan ve Abdülhamid ile toprak pazarlığı yapmaya kalkan Theodor Herzl'in günlüklerini de, "Düşükler Yassıada'da" filminde Menderes için söylenen "Poz vermeden de edemez" sözlerini de değişmez tarih olarak kabul etmemiz gerekirdi. Herhalde başlık da şöyle olurdu:
"Menderes Poz Vermeden Edemezdi"
Bu mu tarihçilik… Geçiniz efendim geçiniz...

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 17 Eylül 2011, 20:56:01 »

Kağan Bahadır, buna şaşmamak gerekir. Çünki gerçek tarihten ve Atatürkten okadar rahatsızlar ki, kendilerince bir tarih yazma çabasındalar. Ancak gerçek tarihle başa çıkamadıkları için, senin dediğin gibi gazete küpürlerine, söylentilere mecbur kalıyorlar. Ben bunlara gülerim ancak. Fakat şu korkumuda dile getirmeden edemeyeceğim. Sinsi bir şekilde, Atatürk Gençliği yetiştiren Milli Eğitim kurallarını değiştirerek, Atatürk ilke ve inkilapları doğrultusunda birey yetiştirmek kuralını kaldırıp, küresel dünyaya entegre bireyler yetiştirme kuralını koydular. Yakında yine sessizce bu uydurma tarihide Tarih derslerinde konulara ilave edeceklerinden kuşkum yok. Uzun vadede bu programla yetişecek gençleri düşünmek bile istemiyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.069 Saniyede 20 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.