Bir Örnekte Türk Töresi
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Eylül 2020, 01:33:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Örnekte Türk Töresi  (Okunma Sayısı 1534 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 28 Haziran 2014, 18:14:02 »

Romen Diyogenes esir düşmüştür. Elleri bağlanır, otağa götürülür. Bir çadırın içine sokulur. Türk geleneklerine göre kaybetmiş bir yabancı imparator, komutan yenildiği kağanın önüne getirilip diz çökecektir. Öyle de yapılır. Elleri bağlı diz çöker. Karşısındaki Alp Arslan, vesilaki isimli tercümana sorar. Bu eğilen yabancı kimdir?

Vesilaki onun Bizans imparatoru Romenos Diogones olduğunu söyler. Alp Arslan sağ ayağını kaldırır ve karşısında diz çökmüş imparatorun sol omzuna dokunur. Bu Türklerde seni esir aldım, benim esirimsin manasına gelmektedir. Ancak Alp Arslan ayağını indirir indirmez, ellerini çözün serbest bırakın der. Türkler tarih boyunca eserat nedir bilmemişlerdir, hiç esir olmamışlardır. Bu yüzden esir etmeyi de sevmezler. Türklerde yağının esir olması diye bir duruma pek rastlanmaz. Yağının savaşta kanı dökülür ya da yağı kaçar. Onun dışında yağıya bir esaret Türklerde çok rastlanmaz.

Alp Arslan da öyle yapar, serbestsin der. Zaten karşısındaki savaşta mağlup olmuş bir sefildir. O sefili bir de esir edip beslemek de yakışmaz. Öldürse de olmaz, çünkü Türk düşmanları gibi namert değildir. Türk merttir. Karşısındaki silahsızsa saldırmaz, kendini savunamıyorsa öldürmez. Savaşta vuruşarak öldürmeli ve leşini akbabaların önüne atmalıdır. O yüzden Türk soylusu Alp Arslan karşısındaki sefili gebertmemiştir.

Romen Diogenes hemen ağlar ve özür diler. Alp Arslan' ın ayağını öpmek ister. Alp Arslan buna izin vermez. Türk töresinde her şey savaş gibidir. Saldırı vardır. Özür dilemek kaçmak demektir. Özür dilemek acizliktir. Böyle olsa da olmasa da bir şekilde böyle değerlendirilebilir. Alp Arslan ayağını öptürtmez. Hem ayağının kirlenmemesi gerekir hem de Türk özür dilemez. Kendi dilemediği gibi yabancının da özür dilemesini istemez. Bu acizlikten midesi bulanır. Alp Arslan bu yüzden ayağını öptürtmemiştir.

Alp Arslan onu serbest bırakıp, artık benim misafirimsin der. Türkler misafirperverdir. Başka soylarda olmayan bu ulu davranış Türklerde vardır. Romen diogenes şaşırır.

Ve romen Diogenes başlar, Türk oğlu der. Sen beni savaşta mağlup ettin, şimdi beni affederek ikinci kez mağlup ediyorsun der. Aklı kıt bizanslı ikinci kez mağlup olmuştur. Türk soylusu sefil bizanslıyı savaş meydanında yendiği gibi bu sefer de karşısında diz çöktürüp affedip ikinci kez aşağılamıştır.

Türk' e bir kez galip olmak yetmez, ikinci kez yenmesi lazım pis yağısını.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.216 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.004s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.