Bir Fail-i Malum: Talat Paşa
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Şubat 2020, 08:02:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Fail-i Malum: Talat Paşa  (Okunma Sayısı 4467 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 24 Aralık 2011, 14:00:34 »

BİR FAİL-İ MALUM: TALAT PAŞA

Tarihi siyasetçilere bırakmanın tuhaf sonuçlarını, Türkiye’de gördüğümüz gibi uluslar arası alanda da görüyoruz. Bunun son örneği Fransa’da yaşandı ve Fransa, “Ermeni Soykırımı yoktur” demeyi suç kabul etti. Senatonun ve Cumhurbaşkanının onayı ile birlikte, yasaya göre bir zat-ı muhterem “Ermeni Soykırımı yoktur” dediği vakit tutuklanacak.

Eğer muhatap devlet böyle bir iddiayı kabul etmiyorsa, olayı yaşanmış iddia etmek art niyet göstergesidir. İspatlanmamış her iddia, isterse bütün yasalar bunu gerçek kabul etsin iddia olarak kalmayı sürdürecektir. Ermeni Soykırımı, “Dünya yuvarlaktır” veya “Tarihte Napolyon diye bir adam vardır” gibi bir gerçeklik değildir. Bir iddiadır.

Çıkıp bir bilgin, “Dünya tarihinde Napolyon diye bir lider çıkmamıştır. Atatürk diye bir kişi de Selanik’te doğmamıştır.” derse bu sözlere gülünür. Ama “Sultan Abdülaziz intihar etmemiştir, öldürülmüştür” derse bu söz dikkate alınır ve değerlendirilir. Çünkü bu mesele kesinleşmiş bir mesele değildir ve tartışmaya açıktır.
1915 meselesi de bunun gibidir. İddialar ispatlanamamış, dönemin koşulları, basın yayın kuruluşlarının yetersizliği ve sair sebeplerle de doğruluğunun ispatı mümkün değildir. Soykırım iddiaları da ispatı mümkün olmadığı için hep iddia olarak kalacak hatta ispatlanamadığı için “yanlış bilgi” olarak kalacaktır.

İspatlanmış bir gerçeklik ile devam edelim. Dönemin Türk sadrazamı Talat Paşa, istifası akabinde gittiği Almanya’da bir Ermeni tarafından sırtından kurşunlanmış ve öldürülmüştür. Ermeni katil cinayeti itiraf etmiş, kısa bir süre sonra da bir oldubitti ile hapisten çıkarılmıştır.
Günümüze kadar devam eden Türk diplomatlara yapılan suikastlar, Hocalı Katliamı gibi olayların öncüsü sayılabilecek bu olay, Ermeni katliamcıların meşhur listesine dayanır. Listenin ilk sırasında yer alan Talat Paşa bu katliam silsilesinin de ilk halkası olmuştur.

Elbette Talat Paşa’nın bu listenin ilk sırasında olmasının bir sebebi vardır. Talat Paşa 24 Nisan 1915’te gönderdiği telgraf nedeniyle “Ermeni Tehciri”nin baş sorumlusu olarak görülmektedir. Yanılgının aksine Ermeniler, olayların sorumlusu olarak Enver Paşa ve Cemal Paşa’yı değil Talat Paşa’yı baş sorumlu kabul ederler.
İşte Talat Paşa’dan “intikam” alma istekleri de onun Türkiye’yi terk etmesi ile başlar.
Türkiye’yi terk eden Talat, Cemal, Enver ve Dr. Nazım hakkında ilk idam kararını 1919 yılında gıyaplarında Türkiye’de verilmişti. Elbette Dr. Nazım dışında hiçbiri Türkiye’ye bir daha dönemedikleri için bu kararlar gerçekleşmedi. Doktor Nazım da İzmir Suikastından sorumlu görülerek idam edildi.

Talat Paşa meselesine geri dönelim… Talat Paşa, Solomon Tehleryan isimli bir Ermeni suikastçı tarafından 15 Mart 1921’de sokak ortasında ve başının arka kısmından vurularak öldürülmüştür. Cenaze töreni merhumun evinin bahçesinde yapılmış, naaşı da 1943 yılında Türkiye’ye getirilmiştir.
2 Haziran 1921’de katil Tehleryan yargılanmış, Alman adaletinin garip bir mahkeme kararı ile serbest bırakılmıştır. Üstelik katil “Almanya’ya Talat Paşa’yı öldürmek için geldim” demesine rağmen… Bu konunun detaylı bilgileri için Prof. Dr. Hikmet Özdemir’in “Üç Jöntürk’ün Ölümü” adlı eseri okunmalıdır…

Ne dersiniz… Sonucu kesinleşmiş bir gerçeklik ve serbest bırakılan bir katil… Bir Fail-i Malum Talat Paşa ve katil Tehleryan…
Bu olay elbette bir özür ile geçiştirilemez ama biliniz ki tarih sayfaları bunun gibi epey fazla Avrupa skandalları ile doludur.
Kısaca değindiğim Talat Paşa meselesini, imkân ve vakit buldukça ayrıntıları ile değerlendirmeyi sürdüreceğim.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Giray-han
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.212« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2011, 14:30:06 »

Frenk ve avrupalının, kendilerinden kabul ettikleri kimseler dolayısı ile nasıl bir gaye ile hareket ettiklerini görüyoruz. Nitekim sözde soykırım meselesinin ispatlanmamış bir iddia olması, ya da zavallı Talat Paşa'nın arkadan kahbece vurulmasının, onlar açısından bir önemi yoktur. Onlar Türk'e düşmandır, ve Türk'e düşman olan her kişi, onların dostudur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'üz Türkçüyüz. Bu ülkeyi kimseye kaptırmayız.
Açığma-Kün
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 195« Yanıtla #2 : 24 Aralık 2011, 14:56:13 »

Ispatlansa da kurtulsak şu soykırım iş, aslen Türkler soykırım yapmaz bunu bütün milletler de bilir ama iş baş ağrıtmaksa böyle işlerde bir sakınca görmüyorlar. Fransa denen densizler ülkesinin de böyle bir karar alması  yadırganmamalı, Talat paşanın ruhu şad olsun ve ermeni lerin katlettiği bütün Türk soylular için de Tanrıdan rahmet diliyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gök Alp
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 121


« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2012, 22:16:28 »

Eşi Hayriye Hanım Talat Paşa'yı anlatıyor


En sevinçli günü hala gözlerimini önündedir. Çanakkale zaferini haber aldığımız an... Sevinçten kendinden geçer gibi olmuştu. Hiç unutmam, yatak odasında idik: "Hayriye... Öyle planlarımız var ki... Ah şu harbi kazandığımız gün, bilsen ne olacak... Cihangir büyük bir Türk devleti kurulduğunu göreceğiz ve Türk milleti hak ettiği tam hürriyetine kavuşacak... İnkılaplar yürüyecek, ta cumhuriyete kadar..." diyordu.

Ben de heyecan ve sevinç içinde idim. O günleri görür gibi olmuştum. "Ya cumhurreisi kim olacak?" diye sordum. Şöyle yüzüme uzun uzun baktı. "Ne demek istiyorsun yani?" dedi. "Öyle ya... Cumhuriyet olunca, bir de reisi olmaz mı? Mesela..." diyecek oldum. Birdenbire silkinerek "Ben mi?.. Asla!.. Böyle bir şeyi hatırıma bile getirmek istemem... Bu millet elbet en liyakatli, en namuslu, en vatansever evladını seçip o makama oturur." dedi.

En üzüntülü günü?.. Balkan Harbi'nde... Edirne'nin düştüğü gün... ağladı. O gün ilk defa göz yaşı döktüğünü gördüm; "Edirne'yi alamazsak Allah benim canımı alsın" diye inliyordu. O sırada Enver Paşa Fransız hastahanesinde yatıyordu. Koştu ona gitti: "Enver, derhal Edirne'yi kurtaracaksın!" diye adeta zorla yataktan kaldırdı ve apandisitine, 38 derece ateşine rağmen koluna girip, ata bindirdi, gönderdi.

Çok cesurdu. Tehlike nedir bilmezdi. "Etrafında kimbilir ne maksatla kimler dolaşıyor, dikkat et!" dedikleri zamanlarda bile aldırmaz, çantasını koluna alınca, fırlar, tek başına giderdi. Berlin'de -en sonunda kanına giden katil- daha evvel iki defa karşısına çıkmış, Paşa ile göz göze gelmiş. Fakat Paşa o kadar pervasız, sakin, hatta gülümseyerek bakıyormuş ki, adam avuçladığı silahını çıkarmaya cesaret edememiş ve nihayet: "Ben Talat Paşa'ya baka baka silahımı çekemeyeceğim, ancak arkasından vurabilirim." demiş.

(...) Lakin hiçbir zaman ümitsizliğe düşmedi. Ümitsizliğe düşseydi zaten yaşayamazdı. Memleketinin kurtulacağına sarsılmaz bir inancı vardı. Bu inancını kaybettiği gün, biliyorum, yaşayamaz, intihar ederdi. Fakat bilhassa, Mustafa Kemal Paşa'nın başa geçtiğini görünce; "Kurtuluş artık yüzde milyon muhakkaktır" diyordu ve Milli Mücadelenin zaferine dua ediyordu. Bu arada elinden geleni de yapıyordu. Anadolu'ya silah, cephane ve saire temini için kaç defa İtalya'ya gitti. Bu büyük hizmetlerini bizzat Atatürk de takdir etmişti.

Berlin'den memlekete dönüşümde bir gün Ankara'ya davet edilmiştim. Merhum vali Tahsin (Özer) Beyin evinde, ilk defa Atatürk'le karşılaştım. Tabii yalnız Talat Paşa'dan bahsedildi. Bu arada Atatürk'ün: "Eğer Talat Paşa meşrutiyet inkılabını yapmamış ve ondan sonraki meşkûr hizmetleriyle bu yolları açmamış olsaydı, biz bu inkılabı yapamazdık." deyişini daima hatırlarım.  (Yakın Tarihimiz Dergisi, cilt 2, s.193-195)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 01 Mart 2012, 00:17:17 »

Kimi şeyler zaman geçse de değişmiyor. Bir fikrin savunucuları ortak bir çirkinlik benimsemişse aradan geçen yıllar bunu değiştiremiyor.
Kağan bahadır ağabeğ açık etmemiş ama Talat Paşa'nin o 'katili' bugün liberaller dediğimiz güruhun ecdadidir.
Tanrı Türk'ü korusun!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2012, 21:57:59 »

Daha evvel, Talat Paşa'nın Türk olmadığı iddia edilmişti. Hatıralarından bu kısmı, Türk olmadığı iddialarına karşı Talat Paşa'nın cevap hakkı adına buraya ekliyorum:

Morgentham kitabında benden de bahsederek, ne Türk ve ne de Müslüman olmadığımı iddia ediyor. Bu iddia da Peygamberin Müslüman olmadığı iddiası gibi manasızdır. Ben Türk oğlu ve bir Müslüman babanın Müslüman oğlu olduğumu her zaman ispat edebilirim. Kanaatimce de bir insan doğduğu ve inandığı dine ve içinde büyüdüğü halka mensuptur. Din ve milliyet meseleleri sırf kanaat ve telakki meseleleridir. Avrupa'da da bugün aynı prensipler hâkimdir. Mesela vaktiyle Almanya'ya hicret etmiş Fransızlar ırken Fransız oldukları halde Almanya'da doğdukları ve Almanca konuştukları için kendilerini tamamıyla Alman hissetmektedirler. Bence bu meselelerin hiçbir ehemmiyeti ve kıymeti yoktur. Sırf Morgentham'ın yalanlarını ispat etmek maksadıyladır ki, doğum ve ırk meselelerine temas etmek ihtiyacını hissettim. Benim babam Balkan Harbi'ni müteakip Bulgaristan'a terk olunan Karacalı Ali kazasının Çepleci köyünde doğmuĢtur. Edirne vilayetinde bu kaza halkına ''Dağlı'' denmektedir. Bunlar vaktiyle Anadolu'dan hicret etmiş olan eski ve halis Türk ailelerine mensupturlar. Bunlarla Pomaklar arasında hiç bir münasebet yoktur. Pomaklar, Rodop Dağlarının ötesinde otururlar ve Bulgarca konuşurlar. Tahsilini Edirne Medresesi'nde ikmal etmiş olan babam, orada ''Çepleci Ahmet Efendi'' olarak tanınmış ve ilahiyat müderrisliği etmiştir. Dedeme köyünde ''Halil Bayraktar'' derlermiş. Onun babası Ahmet, babamın babası da Ak Hüseyin olarak tanınmışlardır. Ak Hüseyin'in Alemdar'ın ihtilâlcileri ile birlikte Ġstanbul'a geldiği iddia edilmektedir. Her ikisinin de mezarları ve hatta Ak Hüseyin'in babasının mezarı dahi Çepleci'de bulunmaktadır. Alâkadar olanlar bunu kolaylıkla tespit edebilirler. Annem aslen Kayserilidir. Onun baba tarafından büyük babası da Çolak Mehmet Ağa olup yeniçeri olarak Edirne'ye gelmiştir. Gerek kendisi, gerek oğlu Tomruk Ağalığı yapmışlardır. Ana tarafımdan büyük annem de Karacalı Ali dağlarında Dedeler köyündendir. Bu izahattan maksat benim hakiki Türk oğlu Türk ve tamamıyla Müslüman olduğumu ve Bay Morgentham'ın kitabında bu hususta dahi yalan söylendiğini ispat etmektir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 06 Mart 2012, 22:24:43 »

Talât Paşa'nın Türkiye'de yapılan cenaze töreni (İlk tören Almanya'da yapılmıştı)

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Talat Paşa'nın Cenaze Töreni
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 06 Mart 2012, 23:05:23 »

Tanrı ruhunu şad etsin!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 18 Ocak 2014, 13:46:44 »

"Talat Paşa'nın Anıları" adlı kitabın bir bölümünü buradan okuyabilirsiniz:

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.idefix.com/kitap/talat-pasanin-anilari-talat-pasa/kitap_oku.asp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 5.381


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #9 : 15 Mart 2019, 21:34:47 »

Beni bir gün sokakta vuracaklar. Alnımdan kan akarak yere serileceğim. Yatakta ölmek nasip olmayacak. Ziyanı yok, varsın vursunlar. Vatan, benim ölümümle bir şey kaybedecek değildir. Bir Talat gider, bin Talat yetişir!

Talat Paşamızın, ermeni suikastçı tarafından vurularak şehit edilişinin 98. Yılında saygı , özlem ve minnetle anıyoruz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.072 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.