Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkçülerden Öykü ve Makaleler => Konuyu başlatan: açina üzerinde 16 Ekim 2013, 19:35:18Konu Başlığı: Bir bayram sabahı...
Gönderen: açina üzerinde 16 Ekim 2013, 19:35:18
         Kuzine sobasından çıkan sıcacık çıtırtıların arasında, annemin o yumuşacık sesi ile uyanırdık her bayram sabahı. " Hadi güzeller, uyanın artık. Bugün bayram, az sonra babanız ve ağabeyleriniz bayram namazından gelecek, kalkın elinizi yüzünüzü yıkayıp yataklarınız toplayın" Ablalarım hemen fırlardı yataktan. Ben en küçük olduğum için biraz daha tembellik yapma hakkına sahiptim herzaman. Ama bu temebelliğim çok uzun sürmezdi. Mutfaktan gelen mis gibi kokulara daha fazla dayanamazdım. Elimizi, yüzümüzü yıkayıp annemin bizler için geceler boyu dikip hazırladığı basit ama yepyeni elbiseleri ve sadece bayramlarda yenisi alınan rugan ayakkabılarımızı sevinçle giyip babamızı ve ağabeylerimiz beklemeye başlardık. Pür neşe içinde güle oynaya camiden gelir ve hemen kurban işine soyunurlardı. Ben bir haftadır ellerimle beslediğim koyunumuzun kesilmesine dayanamaz kurban bitinceye dek odadan çıkamazdım.Ama bu hüzün , annemin o maharetli ellerinden çıkan mis gibi kavurmayı yiyince geçerdi. :) Gülüşcümbüş ourduğumz kavurmalı, peksimetli, o sıcacık kahvaltı masası hiç bitmesin isterdim. Ama bayramlaşma sonunda gelecek cep harçlıklarınıda dört gözle beklerdim. Kahvaltıdan sonra yaş sırasına göre dizilir anne ve babamızın ellerini öper harçlıklarımız alırdık. Ben hemen sokağa fırlar arkadaşlarımla mahallemizde kurulan luna parka koşardım. Ablalarım ve ağabeylerim mutlaka sinemaya falan giderdi. Daha sonraki günlerde akraba , eş dost ziyaterleriyle geçerdi.
        Ozamanlarda söylenen nerde o eski bayramlar cümlesini bugün hep  tekrarlıyorum. Sanırım özlenen eski bayramlar değil, insanın en güzel çağı olan çocukluğu. Biliyorum ki her çocuk ben gibi şanslı değildir. Bu mutlu çocukluğu ve bayramları bana ve kardeşlerime yaşatan anne ve babacığım. Nur içinde yatın. Mekanınız cennet olsun. SİZLERİ ÇOK ÖZLÜYORUM.....!!!