Enverci değil Atsızcı; İttihatçı değil Türkçüyüz!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 27 Şubat 2020, 19:36:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 2 [3]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Enverci değil Atsızcı; İttihatçı değil Türkçüyüz!  (Okunma Sayısı 10656 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 9.039


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #20 : 21 Ekim 2015, 17:26:10 »

   Ağabey burada amacımız Enver Paşa'yı karalamak değil, yanlış anlaşılmasın. Rus mitralyözüne yalın kılıç atılması kahramanlıktır. Türkçülere örnek olacak bir davranıştır. Burada bir ikaz söz konusu. Türkçü kardeşlerimize bakıyoruz kendilerine "İttihatçı, Enverci" gibi lakaplar takıyorlar. Atsız Ata'nın Abdülhamid Han (=Göksultan) makalesini okusalardı Atsız'ın İttihatçılar üzerine az çok düşüncelerini anlarlardı ve kendilerine öyle lakaplar takmazlardı. İleride İttihat ve Terakki aşıklığı Atsız düşmanlığına dönüşmeden İttihat ve Terakki üzerine yazı yazalım dedik.

  İsmail Enver Paşa Turancı olduğu gibi aynı zamanda da İslamcıydı. Bugün kendisine Türkeşçi diyen birçok Turancı var. Biz Türkçülerin Türkeşçi gibi bir kavramı reddettiğimiz gibi Envercilik-İttihatçılık gibi kavramları da reddetmemiz gerekir.
 

Hürriyet kahramanları (!), hürriyeti yok edip yüzlerce masumu astıktan sonra, savaşa soktukları devlet yenilince, hırsızlar gibi kaçtılar. Gök Sultan, bir tek siyasî idam yapmadan, en korkunç siyasî güçlükleri atlatarak 33 yıllık saltanatında devleti ayakta tuttuktan sonra tahtından indirilirken, Moskof çarının Rusya’ya davetini; Selanik’ten Alman gemileriyle İstanbul’a gelirken de Alman İmparatorunun dâvetini reddederek vatanında sürgün ve mahpus gibi yaşamayı tercih etti.


Bu başlığı açmakta ki amacınızı anlıyorum lakin başlığı sürdürme kabiliyetiniz, tecrübeniz eksik, bakın bakalım açtığınız başlıkta şu an kaç ziyaretçi var!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Tan Hu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 593


Möngke Tenggeri-yin Küčün-dür


« Yanıtla #21 : 21 Ekim 2015, 19:03:23 »

Enver Paşa Moskova’da amcası Halil (Kut) Paşa ile görüşmüş, şunları söylemişti.

“Vatandan ayrılınca Kafkasya’ya geçmeyi düşündüm, Kırım’a çıktıktan sonra Kafkasya’ya gitmek için bindiğim yelkenli yolda battı, bir tahta parçasının üzerinde ve açık denizde günlerce kaldıktan sonra bin bir güçlükle Kırım’a dönebildim. Alman tayyaresi ile Berlin’den Moskova’ya kadar gitmek zordu…Alman tayyaresi ile Berlin’den Moskova’ya hareket ettim, fakat tayyare yolda arıza yaptı, Kovno’ya inmek zorunda kaldık ve burada tevkif edildim. Kendimi Manastırlı bir eczacı olarak tanıtıyordum, durumdan şüphelendiler, tevkif edildim. Fotoğraflarımı çektiler ve soruşturmaya başladılar. Bu sırada tevkifhanede tanıdığım bir dost vasıtası ile Berlin’e haber gönderdim, aynı kanaldan gelen cevapta belli bir gün ve saatte bir Alman tayyaresinin Kovno hapishanesi yakınında meydana ineceğini, hiç beklemeden tayyareye binmemi bildiriyorlardı. O gün yanımda silahlı bir nöbetçi olduğu halde meydan civarında dolaşıyordum, tam bildirildiği vakitte bir Alman tayyaresi meydana indi, nöbetçi telaşlanmıştı. Elinden silahını aldım, kendisine doğrulttum ve uçağa attım kendimi. Moskova’ya böyle gelebildim işte…”

Halil Paşa, Enver Paşa ile ilgili gözlemini de, “ Gene eski atak ve yürekli Enver Paşa idi. Gözlerinde en ufak bir telaş ve yenilgi izi okunmuyordu. Korkunç bir serüveni beş dakika içinde çok basit bir şeymiş gibi anlatıvermişti.”cümleleri ile dile getirmektedir.

Gerçekten ilgi çekici ve olağanın dışında cereyan eden hayatlar, kararlar...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü:Tegin
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.953« Yanıtla #22 : 21 Ekim 2015, 21:18:21 »

 Türkiye'de Türk düşmanları almış başını yürümüş, memleket vatan hainlerinin elinde can çekişiyor. Bizimkiler hala Kahraman Enver Paşa ile uğraşıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.991


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #23 : 21 Ekim 2015, 22:17:43 »

Türkiye'de Türk düşmanları almış başını yürümüş, memleket vatan hainlerinin elinde can çekişiyor. Bizimkiler hala Kahraman Enver Paşa ile uğraşıyor.

 Bu iletilerin hangiside Enver Paşa ile uğraşmak var Börü Tegin kandaş? Türkçüler hakikatı okur, söyler. Ülkede Türk düşmanları almış başını yürümüş ise bu bizim tarihî kişilikleri, olayları eleştirmemize, Türkçüleri doğruya yönlendirmemize engel midir? Türk İhtilâl Cemiyeti kuracak durumda da değiliz. Devlet, dostane bir toplantı yapmamıza bile soruşturma yürütüyor. Bizim bu yozlaşmış düzende okumaktan, yazmaktan, Türkleri ve Türkçüleri hakikate yönlendirmekten gayrı yapacağımız ne var?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Börü:Tegin
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.953« Yanıtla #24 : 21 Ekim 2015, 22:28:22 »

 Enver Paşa'nın Turancı olması, gençlerimize heyecan ve çalışma azmi verecekse, onları Turancılığa çekecek ve bu dava uğrunda çaba sarf etmelerine neden olacaksa; Bırakın Enver Paşa Turancı olarak anılmaya devam etsin.

Ulun Eke kardeşimiz emek harcamış yazmış, sağ olsun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Tan Hu
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 593


Möngke Tenggeri-yin Küčün-dür


« Yanıtla #25 : 21 Ekim 2015, 23:23:21 »

Cemiyet için bu süreçte öncelikli amaç, merkezi otoriteyi güçlü tutarak milliyetçi ve meşrutiyetçi fikirlere hayat hakkı tanımayan II. Abdülhamit’e karşı yeniden Meşrutiyet’in ve anayasal düzenin geri getirilmesini sağlamaktı.

Cemiyete yalnız Türk ve Müslümanların alınacağı fikri Kâzım Karabekir’in cemiyetin sembolü olan ‘hilal’ için ‘bu hilal tuhaf, başka işaret bulamamışlar mı’ şeklindeki tepkisine Enver Paşa’nın verdiği şu cevaptan da anlaşılmaktadır. “İkimiz için kan kardeşliği tarihi sayılır. Yalnız şu hilal işaretine dokunman hiç hoşuma gitmedi. Bu işaret herhalde ‘ben Türküm’ demekten daha kapsamlıdır. Bu cemiyete yalnız Türkleri değil, İslam olan bütün Osmanlıları da alıyorlar. Arabî Arnavut’u da girebilir. Yeter ki hürriyet ve Meşrutiyet taraftarı olsunlar. Hilal işareti ile Salip’e karşı savaş açacak değiliz ya”.

Atsız Atamız, yukarıdaki ifadeler için de “Türkler ise Türk soyundan gelenlerle Türk soyundan gelmişler kadar Türkleşip kendini o soya bağlayan ve beyninde hiçbir yabancı ırk düşüncesi bulunmayan fertlerin topluluğudur” diyerek, taraftarlık safsatasını çürütmüştür.

Ayni şekilde Cemiyetin kurucuları arasında yer alan, Ahmet Rıza Bey, Cemiyeti ‘halis bir Türk ve Müslüman cemiyeti’ olarak tanımlar. Cemiyetin önemli isimlerinden Fethi Okyar ise cemiyetin ideolojisi ile ilgili bilgi verirken Ahmet Rıza’dan bir adım daha ileri giderek ‘İttihat ve Terakki’de milli olan ve olmayan unsurlar elbette vardı. O şartlar içinde fikriyatçıları ve müesseseleri olmayan ve gizli çalışan bir cemiyetin başka kaynaklardan ilham alması çok tabii idi. Hatta zaruri idi. Fakat muhakkak olan şuydu. İttihat ve Terakki, o günün şartları içinde açıkça ifade edilmesi imkânsız ve hatta başındakilerin de felsefe ve fikir yapısı olarak ifade edemeyecekleri kadar şekilde Türk milliyetçisiydi’der.

Atsız Atamız yukarıdaki ifadelere istinaden “Türkçülük, Türk milliyetçiliğidir ama her milliyetçi Türk, Türkçü değildir. Milliyetçilik pek umumî bir deyimdir. Her normal insan az çok milliyetçidir. Türkiye’nin bütünlüğü ve emniyeti üzerinde duygulu olup Türk milletine bağlı kalmak şüphesiz milliyetçiliktir. Fakat böyle milliyetçiler arasında Dış Türklerle hiç ilgilenmeyen, hatta onların varlığından habersiz olan, siyasî sınırlar dışında Türk ülkeleri olduğunu bilmeyen, tutsak bir Türk ülkesinin kurtarılması için göze alınacak savaşı istilacılık sayan nice insanlar vardır” sözlerini yinelemiştir.

Hal böyle olmasına rağmen Cemiyetin, devletin geleceği için geliştirdiği fikrin temasını, devletin ana unsuru olarak gördüğü Türkler üzerine kurmuş olmasına karşı bir süre bunu açıkça dillendirmekten uzak durdu. Yaygın olarak ‘vatan, hürriyet, anayasa ve devletin birlik ve bütünlüğü’ kavramlarını ön plana çıkarıp şekillendirmeye çalıştı. Osmanlı Terakki ve İttihat Cemiyeti Umuru Dâhiliye ve Muhasebe Şubesi’nden Dr. Nazım ve Dr. Şakır imzası ile Sezai Bey’e yazılan mektupta, kafalarında şekillendirdikleri vatanın neresi olduğu da anlatılmakta ve ‘…Zannederiz ki sevimli ifadenizle hem bu biçare Müslümanlar ikaz edilir, hem de daha ziyade taraftar peyda edilmiş olur. Aynı zamanda zatı biraderlerine ‘Hayat’ gazetesinin bir nüshasını da göndereceğiz. Bu gazetenin başyazarı Ali Turanı Bey’in bütün emel Adriyatik denizinden Çin’e kadar olan topraklarda bir ‘Türk İttihadı’ meydana getirmektir’. Fikri desteklendikten sonra bu kutsal emelin gerçekleşmesi için atılması gereken ilk adımın dilde olması gerektiğini ifade edilmektedir. Ve ‘Eğer ‘Şurayı Ümmet’ bu zatın efkârı milliyesine iştirak edecek olursa hem vatanımıza hizmet etmiş ve hem de miri mumaileyhi teşci eylemiş olur. Bu bapta nazarı dikkatinizi celp etmekle iktifa ediyoruz’ denmektedir.

Bu ifadelerden de anlaşılacağı gibi İttihat ve Terakki Cemiyetinin bazı akılları düşünce eğilimi içinde Türkçülüğe yönelmeye çalışmış ama başarılı olamamışlardır.

O dönem kağıt üstünde bir imparatorluktan söz edebildiğimiz için alınan kararları kısmen anlayabiliyoruz. Cumhuriyet döneminde de hali hazırda devlet politikasının bu eksende olması düşündürücü. Ne oldu, Meşrutiyet, azınlık gruplar tarafından Türklüğü boğmak için bir fırsat gibi görüldü. Burada amaç şüphesiz Osmanlı topraklarında yaşayan azınlıkları incitmeyerek onları imparatorluk içinde tutmaktı. Enver Paşa’nın “Hilal işareti ile Salip’e (Haçlıya) karşı savaş açacak değiliz ya” sözleri anlamını en kısa zamanda yitirmiştir. Zira parçalanan Osmanlı topraklarında azınlıklar çoktan kendilerini batıdaki yükselen milliyetçilik düşüncesine kaptırmışlardı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Buga Yaktu
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 4.125


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #26 : 23 Ekim 2015, 14:41:56 »

Romantik Türkçülerden sonra bir de İttihatçı Türkçüler mi çıktı piyasaya bizim haberimiz olmadı. Bundan beş sene evvel bu kadar salak yoktu piyasada. Türkçülüğü moda olarak görenlerin işleri bizi ilgilendirmez. İttihatçılarla Enver Paşa'yı birbirine karıştırmayın.

Kesin ve net bir şekilde şunu ifade edeyim yeni Türkçüler Enver Paşa'yı kolay kolay anlayamazlar. Onun aziz hatırasına saygı gösterelim.

Bir de kusura kalmayın ama o zamanlarda islamcı olmayan mı varmış?

Enver Paşa'yı beş vakit namaz kıldığı icin islamci yaptıniz da, Rus kafirine gaza yaptığı ve Türkleri birleştirmek için verdiği savaştan dolayı Turancı mı yapmadınız.

Enver bir kahraman ve Turancıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Buga Yaktu
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 4.125


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #27 : 23 Ekim 2015, 14:42:51 »

Envercilik ve İttihatçılık oynayanlarla işimiz olmaz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Akçura2
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 7« Yanıtla #28 : 13 Aralık 2015, 19:30:07 »

Hakkında atıp tutanların veya övenlerin tahmin ediyorum ki paşa hakkında ancak kulaktan dolma bilgileri var.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 2 [3]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.053 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.