ASENA ADININ ANLAMI, NEDİR NE DEĞİLDİR?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Eylül 2020, 16:34:02


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: ASENA ADININ ANLAMI, NEDİR NE DEĞİLDİR?  (Okunma Sayısı 26854 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YigitKam
Ziyaretçi
« : 12 Ekim 2011, 11:44:00 »

ASENA ADININ ANLAMI, NEDİR NE DEĞİLDİR?

Asena Türkçe  AÇİNA adının yozlaştırılmış halidir, Türkçemiz de Asena diye bir terim bulunmamaktadır Açina, Aşina ise bir Bozkurt soyunun, sülalesinin adıdır.

Türk milletinin neredeyse her şeyi Araplaştırdığı gibi bu kutlu terimimizi de aynı kadere bağlamıştır,

Asena denilen olay (Aşina, Açina) Türeyiş destanımızda ki küçük çocuğun kendisini kurtarıp büyüten kurt ile birleştikten sonra öldürülmesinin ardından o kurdun bu birleşmenin etkisi ile bir erkek çocuk doğurup, sonrada o erkek çocuğun başka kızlar la evlenerek birkaç çocuk dünyaya getirdiğini, işte o çocuklardan birisinin adının da aşina olduğunu biliyoruz., Bizim de bu soydan geldiğimizi düşünüyoruz. Buna dayanarak kendisine Asena diyen o kadar kişiye sorduğum soru da Asena’nın Ergenekon dan Türk’ü çıkaran kurt olduğu söylenmektedir, o kurdun adı Börteçine’dir, evvala bunun bilinmesi gerekmektedir.

Son yıllarda paylaşım sitelerinde bu ad üzerinde yoğun ilgi var ve nedendir bilinmez bu ismi alanların neredeyse tamamı Araplaşmış bir dille konuşan, pervasız, Türküm diyerek aslen Türklüğü hiçe sayan, küfürbaz, sevgiliye muhtaç aradığını burada bulabileceğine inanan bedbahtlar oluşturmakta. Magazin dünyasında da gerçek Fahişelerin bu adı kullandıkları görülmüştür, benim kendi görüşüm kendilerine Asena diyen her kim olursa olsun o adı kendimden saymadığım için hiç önem vermiyorum.

Türk milletinin başına gelen kara günlerin sebebi her zaman özünden sapması olmuştur, Özünden dönenlerin ne olduğunu yukarda söyledik, bu yazdıklarım kimseyi bağlamaz, benim görüşümdür.

Yürekli-kam
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 12 Ekim 2011, 17:14:34 »

Ergenekon yurdun adı
Börteçine kurdun adı
Dörtyüz sene durdun haydi
Çık ey yüzbin mızrağımız..


Ziya Gökalp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2011, 20:33:03 »

Tengiz, biz anlam olarak yazalım siz sözcük olarak düzeltin kandaşım, bizde sayeniz de öğreniyoruz. Bir yanlışın bin doğruyu ortaya çıkarmasını umuyoruz biz bu otağda, ben yanlışı koydum ortaya sizde doğruları millete öğretmeye çalışın kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2011, 20:39:24 »

Asena isminin aslını  ''Açina'' ve yahut ''Açına olması ihtimalinin yanında bu isim sanırım birleşik bir kelimedir. ''Eçe'' ve ''Ana'' kelimelerinin birleşik söylenmesi ile oluşmuş bir sözcük olması ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Türk mitlerinde görünen ve çocukları büyüten dişi kurt bir bakıma analık yapmış oluyordu. Eçe Ana denerek büyük ana, zeki ana, manasına gelen bir niteme yapılmş olabilir. sanırım Eçe ana>Eçina>Açina>Açına gibi bir dönüşüm yaşamış olabilir. Yalnız, Bu benim düşüncemdir, sizler yine de araştırın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #4 : 21 Mart 2012, 01:59:03 »

Eçe ve Ana sözcüklerinin birleşmesi ve Açina adının çıkması ihtimalini hala uzak görmemekteyim.

Eçe>Ana birleşiminde Sanırım Ana sözcüğünün söylenişinin daha rahat olması, vurgusunun daha sert çıkmasından dolayı baştaki Eçe de Ana sözcüğüne göre değişmiş olabilir. Tabi bunlar benim düşüncem.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
kalalduruk
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 57


Töre,Han,Çeri


« Yanıtla #5 : 21 Mart 2012, 02:23:41 »

Asena kelimesinin etimolojik kökeni henüz netlik kazanmamakla beraber orjinal söyleniş şekli Asena değildir.Açına veyahut,Aşına olması kuvvetle muhtemeldir. Açina veyahut Aşina türevi söylenişler Çin etkisiyledir.Günümüzde kullandığımız Türkçe'nin durumuna göre Asena söyleyişinde bir sakınca görmüyorum ki Türk toplumu bu adı artık çoğunlukla kabullenmiştir.
Asena'nın Eçe-Ana birleşiminden türemeside pek sağlıklı bir tespit değilmiş gibi duruyor.Bu konuda hiçbir Türk Dili uzmanı böyle bir yaklaşım sergilemedi.Yinede araştırılabilinir.Bu arada Ergenekon'dan çıkarken Türk Budunu'na yol gösteren efsanevi Kurt Gökbörü'dür.Börteçine,Budun'un başında ki beydir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Statik ideologluğun korunaklı mevzileri
Sığlığın gölgesini sevmeyen idealizm
İçsel hükümranlık
Otuzikilü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 77


Deli, Terekemeyi gördüğünde akıllanır.


« Yanıtla #6 : 21 Mart 2012, 12:46:56 »

Asena zaten türkçe sesli uyumu kuralına uymuyor.Açına yada Aşına olmalı.Ama Moğolcada kurt anlamında kullanılan 'çino' kelimesi A-çino/A-çıno/A-çına şeklinde etimolojik bir kökten pek ala gelebilir.Belkide Ana-Altayca döneminde Açına iken dilin bildiğimiz anlamda Türkçe ve Moğolca olarak ayrılmasından sonra Türkçede bunun karşılığı börü,kurt şeklinde kullanılmaya başlarken Moğolcada çino şeklinde kullanılmaya başlamıştır.Birde Azerbaycan ve kısmen Doğu Anadolu Türkçesinde kurt karşılığında ' Canavar ' sözü kullanılır.Burada 'Cana-Cına-Çına/Çino + var-ğar-gar' gibi bir etimolojik,gramersel bir analiz yapılabilir mi? Mesela Toy+gar,Tog+an(Doğan),Tog+rul(Tuğrul) kelimelerinde ortak olan Toy-Tog kökleri olup her biri birer yırtıcı kuş adıdır buna Ter+lan kelimesinide eklersek Toy-Tog-Ter/Tar  köklerinin yırtıcı kuşları işaret etmke olduğunu anlarız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 789


« Yanıtla #7 : 21 Mart 2012, 22:41:48 »

İkinizin yorumları için çok teşekkür ederim. Ben bu kelimenin birleşik bir kelime olduğunu düşünmekteyim. Çünkü bu kelime de bir niteleme var.
Çina>çine>çino>çıno gibi kurt anlamına gelen bir kelimenin başına Ana sözcüğü gelerek birleşmiş olabilir ve zaman içinde Ana Çina sözcüklerinden Açina sözcüğüne dönüşmüş olabilir. Çünkü destanlarımızdaki kurtlar sürekli olarak Ana vazifesi görmektedir. Büyüten ve koruyandır. Bundan dolayı Ana nitelemesi ihtimalini göz ardı etmemek lazım diye düşünmekteyim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Otuzikilü
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 77


Deli, Terekemeyi gördüğünde akıllanır.


« Yanıtla #8 : 22 Mart 2012, 01:50:41 »

Fakat sayın kardeşim Ana+Çino bana anlamsız geliyor çünkü o dönemde yani Hun çağında Türkler ana sözü karşılığında 'ög' sözünü kullanıyordu.Bugünkü Türkçemizde annesi olmayan çocuk için kullanılan 'öksüz' kelimesiden bu eski ög sözü ile alakalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tarık TÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2


Danışoğlu


« Yanıtla #9 : 31 Ağustos 2012, 12:16:17 »

Aşina adının Moğolca olduğu söyleniyor. Bu doğru mudur?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben Türk'e aşkımdan aklımı yitirdim,
Ona verdim bütün kendimi bitirdim!

Rıza Nur
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.23 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.