Aşama Aşama Cumhuriyete Geçiş
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Temmuz 2020, 16:35:20


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Aşama Aşama Cumhuriyete Geçiş  (Okunma Sayısı 3361 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 16 Mayıs 2014, 10:06:16 »

Türk Milleti Mutlakiyetten Cumhuriyete bir dönem geçirmiş,Cumhuriyetin ilanı ile egemenliği resmen devralmıştır.
Aslında Cuhuriyete geçiş kademe kademe olmuştur.1876 ve 1908'de ilan edilen 1. ve 2. meşrutiyetler halkın devlet yönetimine iradesinin ne olduğuyla ilgili kısıtlı da olsa bilgi vermiştir.
Bunun için önce meşrutiyet nedir ondan başlayayım.Meşrutiyet mutlakiyet gibi değildir.Mutlakiyette tek bir kişi devleti yönetir ve karar alma sadece tek kişiye aittir.Meşrutiyette ise durum farklıdır.Bir meclis vardır ve bu meclis halkın ister seçimle seçtiği kişilerden ister de halkın ileri gelenlerinden oluşur.Osmanlı'da ikisi de olmuştur mesela.

Bu meclisin görevi ise ülkeyi yönetmek ve karar almak değildir.Halkın isteklerini kayıt eder,kabaca bir yasa hazırlardı.Bunu da padişaha sunardı.Padişah da isterse reddederdi isterse sıcak baktığı yasayı şekillendirir kabul ederdi.

Padişah bu tarz yönetimde meclisten de üstündü,meclisi kaldırma hakkı vardı.Osmanlı'da da bu şekilde meclis kaldırılmıştır ve meşrutiyet geçerliliğini kaybetmiştir.
Tüm bu olanlar halkı yavaş da olsa mutlakiyetten halkın egemenliğine olan bir yönetim biçimine geçirmeye alıştırmıştır.

Bağımsızlık mücadelesi başlarken ve devam ederken de milli irade oluşturulmuş,mücadeleye milli iradenin yön vermesi sağlanmıştır.Amasya genelgesinde,Erzurum,Sivas kongrelerinde halkın temsilcileri milli iradeyi oluşturmuştur.

Erzurum Kongresinde Mebuslar Meclisinin toplanması kararlaştırılmış,milli iradeden ve ulusal güçlerin önemi vurgulanmıştır.

Sivas kongresinde de aynı şey olmuş,Mebuslar Meclisinin toplanması kararı alınmıştır.Bağımsızlık mücadelesini Milletin vereceği belirtilmiştir.

23 Nisan 1920'de de Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş ve milli irade Kurtuluş Savaşını vermiştir.Ne yapılması ne yapılmaması gerektiği,ordunun ne zaman geri çekilmesi gerektiği hep Meclis tarafından karara bağlanmıştır.

Savaşı,mücadeleyi verip kazanan Türk Milleti de savaşlarda kazandığı başarıyı elbet taçlandırmalıydı.Zafer savaş meydanlarında kalmamalıydı.

Bunun için Gazi M.Kemal ATATÜRK 28 Ekim 1923'te akşam yakın arkadaşlarını çağırdı ve 'yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz' dedi.Cumhuriyetin kabulü ile ilgili çalışmlar da zaten yapılmıştı ve taslağı hazırlanmıştı.

29 Ekim 1923'te TBMM'de milli irade Cumhuriyeti kabul etti ve ülkemizin ismi Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak değişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2014, 14:40:07 »

Kendimizi bildiğimiz ve duyduğumuz an güçlüyüz. Kendi beynimiz ile kendimiz namına düşünmeye başlamamız 'başka seçenek yok' laflarını geçip, incinmeye razı gelmeyen, gelmeyecek bir bilinç geliştirdiğimiz gün yenilmez olacağız. Türk milletinin büyüklüğü ve şanı milli şuurunun uyanık olması ile orantılıdır. 'Büyü ya da yok ol'

'Cumhuriyet, düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister.'

'Cumhuriyet, düşüncesi özgür, anlayışı özgür, özyargısı özgür kuşaklar ister.' M. Kemal ATATÜRK

Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler Mergen Kurt

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.226 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.014s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.