Annemiz
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 12:48:54


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Annemiz  (Okunma Sayısı 76 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.179


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« : 30 Nisan 2020, 23:15:20 »

ANNEMİZ

Anne ve evladı, biri söz söylemeye imkânı, diğeri artık söz dinlemeye vakti olmadığı zaman birbirlerini tanımaya başlar. Zira hayat hakkında bunca tecrübesi çok defa en doğru tespit olan anne, evladının hemen daima göstermiş olduğu saflığa sonradan acımaya mahkûm olacağını iyi bilir.

Belki de insanları göre tanıya haklarında ilk önce duydukları samimi hisler azalır ve evladının da bu hazin ve tahammül edilmez fenalıklarla yüz yüze gelmesini istemez. Vefa yerine ihanet görmesine, hakikati bulmak yerine iftiraya uğramasına ve haksızlığın kurbanı olmasına gönlü asla razı gelmez. Anne, evladını daima neşeli görmek ister. Nitekim bir evlat kaç yaşında olursa olsun, annenin daima biricik ve hâlâ korunmaya, kollanmaya muhtaç çocuğudur. Hele de o anne, üzerine titrediği evladını babasız yetiştirmekte ise işte o zaman eli öpülesi bir annedir ve yaradanın, cenneti ayaklarının altına bağladığı o anadır.

Annemiz, derdimizi dökecek bir dert ortağı, başımıza gelenlerden şikâyetimizi duyacak bir can kulağıdır. Onunla olamamak, baş döndürücü bir boşluk kenarında geçen ömür ya da bir daha bulmamak üzere kaybedeceğimiz yaşama sevinci gibi olur.

Ana yüreği, hudutları, bütün cihanı ayı, gökleri kucaklayacak kadar geniş, yüksek, derin ve büyüktür. O, her şeyi kalbindeki sevginin var edici gücünde duyumsar ve geleceğe umutla bakar. İnce yüreği her şeye katlanır. Sevgimizi vermemizi öğretir.

O, bizim mânâsız sözlere düşmemizi ya da duyduklarımıza aynı biçimde mukabele etmemizi istemez. Yaşadıklarımızı muzaffere benzetip esasen mağlubiyet almamızı istemez. Çünkü bilir, başkalarının gözlerini terbiye ve dillerini idare etmenin ne kadar güç olduğunu, insanların kendimize göre değil, yalnız kendi hesaplarına uygun düşünüp, kendilerine göre muhakeme ettiğini ve en önemlisi de bir anne, kendi yaşadığı acıları evladının yaşamasını istemez. Her mevsim değişen fakat gönlü ile daima aynı mevsim içinde sevdiği bir tek anlam vardır: Evladı, evlatları ..

Hayatımızda bize her adımda refakat eden, edecek olan annemizin tembihleri o kadar içimize yerleşmiştir ki, kendilerini kıymetli duyan ve kendi lüzumlarına pek fazla inanan kimselerin bütün tahminlerini aşar, bizi sarsılmaz bir kuvvetle güçlendirir.

Annemizle düşüncelerimizi ifade ve ömürlerimizi hikâye etsek sanırım bu, benzersiz ve ebedi olan insanın kendisi ile ilgili bir şeyi öğrenmesine yol açar. O da, dünyada insan olmaktan daha büyük bir sorumluluğun olmadığıdır.

Çi-Çi

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.